Kultura a styl

Nejzdravější novoroční předsevzetí. O dietu teď opravdu nejde

Novoroční předsevzetí jsou jakýmsi tradičním folklorem

autor

Erika Tomanová

06. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Zhubnout, jíst zdravě a méně se stresovat. První místa v žebříčku novoročních předsevzetí patří zdravému životnímu stylu. U předsevzetí to však většinou končí a mnoho lidí ztratí svou motivaci hned po pár dnech.
Reklama

Novoroční předsevzetí jsou jakýmsi tradičním folklorem, který však většinou celkem rychle odezní. I podle odborníků je šance na dodržení novoročních předsevzetí mizivá a potenciál jejich naplnění zanedbatelný. Proč tomu tak je? Jednou z hlavních příčin neúspěchu je fakt, že reálně nejde ani tak o naše vnitřní rozhodnutí a přesvědčení, ale o jakousi všeobecnou mantru.

Nový rok doslova vybízí k novoročním předsevzetím

Dáváme si novoroční předsevzetí, protože se to hodí. Nový rok jako by sám vybízel k aktivitě tohoto typu. Jenomže takové rozhodnutí jen málokdy vychází skutečně zevnitř nás samotných. A to je právě ten důvod, proč se nám - většinou - nepodaří je skutečně naplnit.

Na předních příčkách žebříčku nejčastějších novoročních předsevzetí je hubnutí, následuje zdravé stravování, méně se stresovat či přestat kouřit. 

V lednu většinou zažívají přetlak posilovny a bary naopak zejí prázdnotou. A přesně to charakterizuje, jaké novoroční předsevzetí si nejčastěji dáváme. Nepít alkohol a více cvičit. Většinou je však dodržíme sotva měsíc a vracíme se do starých zažitých kolejí. 

Zkuste to bez stresu 

Měsíc leden, zejména jeho počátek, je obvykle stresující a depresivní. Je tomu tak proto, že se vracíme po vánočních svátcích poněkud zlenivělí zpět do práce, bývá pochmurné počasí a ani s financemi to po Vánocích není úplně nejlepší. To vše přispívá ke zvýšené hladině stresu a nepohody. Jedním z nejzdravějších novoročních předsevzetí je tedy omezit stres, protože dlouhodobý stres nás vede doslova do záhuby.

Buďte vděční

Dalším zdravým předsevzetím je být vděčný. Buďte vděční i za úplné maličkosti běžných dnů. A pokud si najdete pár minut denně a sepíšete si všechno na papír, budte pro vás velké plus.

Jídlo a pití

I když jíst zdravěji bývá předsevzetím mnohých z nás, jeho obsahem by mělo být především stravovat se pravidelně a po malých porcích. A to dosáhneme jen tak, že si budeme připravovat krabičky a brát si je s sebou do práce. Je to sice pracné, ale vaše tělo se vám opravdu odvděčí.

Nezapomínejme ani na přiměřený pitný režim. Začněte sledovat kolik tekutin denně vypijete. Pokud zjistíte, že je váš pitný režim v troskách, můžete si do telefonu nainstalovat aplikaci, která vás na jeho dodržování bude upozorňovat. Je to opravdu jednoduché.

Čtěte knihy

Najděte si alespoň půl hodiny denně na čtení knihy. Čtení zlepšuje funkce mozku, rozšiřuje slovní zásobu, zlepšuje schopnost empatie a redukuje stres. Nejlepší čas na pár řádků z oblíbené knihy je těsně před spaním. Čtení totiž zklidňuje tělo i mysl a připravuje ji na spánek a kvalitní odpočinek. 

Nezapomeňte, že...

Novoroční předsevzetí často nevycházejí proto, že si člověk dává nereálné cíle. Například zhubnu 10 kg za měsíc! Když si tentokrát zvolíte cíl, který je opravdu v mezích vašich možností a budete mít silnou motivaci, mnohonásobně zvýšíte šanci na jeho dosažení.

Další zajímavé články