Kultura a styl

Kuchyňské trendy, které ovládnou rok 2022. Do popředí se dostávají ostrůvky, vzorované podlahy a vrací se i barvy

Hlavním proudem bude nadále skandinávský minimalistický design

autor

Jitka Wolfová

11. ledna 2022

 
FOTO / Unsplash
Během pandemie nám byly naše domovy bezpečným útočištěm, kde jsme trávili spoustu času. Díky tomu si možná řada z nás uvědomila, jak je důležité se doma cítit dobře. I trendy v oblasti kuchyňského designu následují tento směr a snaží se o osobnější atmosféru.
Reklama

Interiéroví designeři věnují čím dál větší pozornost také chytrému rozložení úložných prostor a kvalitním spotřebičům. Velký důraz bude kladen zejména na otevřenost prostoru, kde může rodina příjemně trávit společný čas, ergonomii jednotlivých zón, použití přírodních materiálů a moderní technologie.

Kuchyním stále vévodí skandinávský design

Jedním z nejpopulárnějších interiérových stylů je v posledních letech zejména skandinávský design, který se vyznačuje minimalismem, čistými liniemi a používáním přírodních materiálů. Dozajista k němu patří také logické a praktické uspořádání kuchyňských skříní, dostatek pracovního prostoru a víceúrovňové osvětlení.

Důraz na minimalismus a praktičnost

K hladkému a čistému vzhledu kuchyně napomáhá také bezúchytkový systém otevírání dvířek a zásuvek. Co se týče barev, vládne minimalistickým kuchyním hlavně bílá v kombinaci s tlumenými odstíny béžové, šedé či černé. Charakteristické je také použití přírodních materiálů, jakými je například kámen či dřevo.

Obklady osvěží každou kuchyň

Obklady v kuchyni hrají čím dál tím větší roli. Mozaiky a dlaždice různých tvarů se přesouvají z koupelny do kuchyně a vše bude ve znamení retra. Stejně tak je ale moderní doplnit svou kuchyň nadčasovými obklady v podobě úzkých obdélníkových obkládaček v neutrálních či základních barvách, které nikdy nevyjdou z módy. Moderní jsou i nevšední formáty, které přitahují pozornost. Mezi ně patří jednoznačně hexagonové dlaždice, ale třeba i šipka či trojúhelník.

Vrací se pastelové barvy

Do kuchyní se ale vrací i barvy. Odvážná kontrastní barva může dodat celému prostoru na originalitě a osobitosti. Také použití různých kombinací matu a lesku dodá celé kuchyni zajímavý punc nevšednosti. Do popředí vstupují zejména pastelové odstíny, které prostor příjemně zútulní a dodají mu na zajímavost. Pro rok 2022 budou velkým trendem zejména odstíny zelené, která v nás evokuje pocit harmonie, stability a optimismu. Není tedy divu, že se v těchto dynamických letech dostala do popředí.

Ostrůvky zvětší pracovní plochu

Pokračujícím trendem je také instalace kuchyňských ostrůvků. Nejenže působí jako optické rozdělení místnosti, ale poskytují nám také další pracovní a úložný prostor. Nabízí daleko více místa pro přípravu pokrmů a nespornou výhodou je menší počet kroků a úkonů, které musíte při pohybu v kuchyni udělat. Při plánování kuchyně byste měli mít na paměti, že vám bude nejspíš sloužit několik desetiletí, a tak je dobré celému procesu věnovat dostatek času a pozornosti. Pokud máte dostatečně velký prostor, můžete vytvořit i více ostrůvků, které na sebe mohou, ale nemusejí, navazovat.

Vzorované podlahy jsou na vzestupu

Vzory jsou in a dodávají dřevěným podlahám šmrnc. Míchání světlého a tmavého dřeva za účelem vytvoření skvělých designů je skvělým způsobem, jak rozbít jinak fádní kuchyni v základních barvách.

Jelikož se dozajista nejedná o jednoduchý proces, můžete se obrátit na odborníky v kuchyňských studiích, kde se mimo jiné můžete podívat i na nejoblíbenější typy kuchyní, různé dekory, tvary kuchyňských linek a mnoho dalších věcí, které by vás při výběru nové kuchyně mohly zajímat.

Zdroj: thekitchn.com, marthastewart.com, TZ Asko.

Další zajímavé články