Pití

Vyrobte si doma snadno a rychle rostlinná mléka. Jsou zdravou a chutnou alternativou

Rostlinná mléka jsou ideální pro děti i sportovce

autor

Martin Paták

11. září 2020

 
FOTO / JumpStory
Domácí rostlinná mléka mají spoustu výhod. Jsou plná vitaminů a minerálů, jsou bez konzervantů a navíc levnější než kupovaná. Obsahují mnoho vitaminů, minerálů či zdravých tuků a navíc výborně chutnají. A ještě lepší je to, že si je snadno můžete vyrobit doma.
Reklama

Výroba domácího rostlinného mléka není vůbec složitá. Postup výroby u všech druhů rostlinných mlék je velmi podobný a lidé, kteří mají problémy s trávením živočišného mléka, si tuto alternativu jistě zamilují.

Mnoho lidí má alergii na bílkoviny z kravského mléka nebo nesnášenlivost laktózy. Rostlinná mléka tyto nepříjemnosti nezpůsobují. Jakmile si vyzkoušíte různé druhy a přijdete na to, které vám nejvíce chutná, pochopíte, že mléko od krávy vlastně vůbec nepotřebujete. 

Levnější než v obchodě

V obchodech se dnes dají sehnat mléka všech možných druhů. Sojová, rýžová, mandlová nebo třeba maková. Ale viděli jste tu cenu? Doma vyrobené "mléko" bude minimálně stejně kvalitní, ale hlavně levnější.  

Jejich výroba je snadná

Na výrobu domácího mléka vám postačí mít velkou nádobu, výkonný mixér a plátýnko nebo sítko. Na trhu se již dají sehnat i speciální robory na připravu rosltinných mlék. Ale do nich investujte jenom v případě, že si budete chtít mléko připravovat opravdu každý den. Samotná výroba pak spočívá v tom, že surovinu namočíte přes noc do filtrované vody a pak ji rozmixujete. Kdo chce mít jemnou strukturu mléka, pak jej scedí přes plátýnko.

Použít můžete semena i ořechy

Rostlinná mléka si můžete připravit prakticky z jakékoliv obiloviny, jako je oves, pohanka, rýže nebo quinoa. Další možností jsou mléka z ořechů a semen, ta obsahují mnoho minerálů a stopových prvků a také prospěšné vyšší mastné kyseliny. Co se týká poměru, obecně platí 100 g suroviny na 1 litr vody, nebo 1 hrnek na 4 díly vody. Mléka si můžete také osladit přidáním předem namočeného sušeného ovoce, dochutit skořicí nebo do nich přidat čerstvé ovoce. Získáte tím lahodnou a zdravou svačinku.

Kokosové mléko

Kokosové mléko můžete poměrně snadno najít i v obchodech, ale jeho cena nebývá zrovna nízká. Proto je mnohdy levnější si jej připravit snadno doma. Strouhaný kokos zalijte horkou vodou, nechejte stát zhruba hodinu a poté rozmixujte. 

Ovesné mléko

Tento nápoj milují hlavně sportovci, kteří se rychle potřebují dostat do formy. Oves je skvělý ve chvíli, kdy chcete zhubnout nějaté to kilo, protože nakopává metabolismus. Je nabitý vitaminy B a E i minerály jako hořčík, selen, měď nebo železo. I ovesné mléko lze sice koupit, ale domácí je přeci jen domácí. Zhruba 50 g jemně mletých vloček zalijte 800 ml vody. Nechejte stát asi hodinu, rozmixujte do hladka a přeceďte. 

Mandlové mléko

Připravte si 150 gramů loupaných mandlí, které nasekáte nebo umelete. Vyhnete se tak zdlouhavému namáčení. Vše zalijte litrem studené vody a nechejte dvě až tři hodiny vyluhovat. Poté vše rozmixujte a sceďte. Mandlové mléko je skvělé pro svůj vysoký obsah vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku. Drcené mandle poté nevyhazujte. Můžete si je přidat třeba do jogurtu nebo do kaše. Mandlemi si tak můžete skvěle nahradit sladkosti.

Makové mléko

Makové mléko je také velmi oblíbené kvůli vysokému obsahu vápníku. Ve 100 ml najdete až 200 mg vápníku. Kromě toho obsahuje také 3 g bílkovin a některé minerály. Namletý mák zalijte vodou a nechejte 2 až 3 hodiny luhovat. Směs pečlivě roxmixujte a přeceďte přes sítko nebo plátno. 

Rýžové mléko 

V seznamu rostlinných mlék by nemělo chybět ani rýžové. Připravte si 100 gramů natural rýže, kterou propláchněte, zalijte litrem studené vody a nechejte 2 až 3 hodiny luhovat. Poté pečlivě rozmixujte a přeceďte přes sítko nebo plátno a dochuťte dle libosti. Dá se z něj udělat skvělé kakao, horká čokoláda, kaše, pudinky, smoothies, skvělé je i při pečení bábovek, koláčů a dalších dobrot. Zkusíte to?

Další zajímavé články