Pití

Pravdy a mýty o pití kávy s mlékem

Káva je v dnešní době jedním z nejblíbenějších nápojů

autor

Klára Sanders

20. listopadu 2020

 
FOTO / Pixabay / thiemen
Mnoho lidí začíná ráno kávou a je to jejich každodenní rituál. Někdo pije kávu černou a někdo pouze s mlékem. V poslední době se hodně řeší otázka, zda mléko v kávě organismu škodí nebo ne.
Reklama

Káva je v dnešní době jedním z nejblíbenějších nápojů vůbec. Jako se lidé scházejí na jídlo, scházejí se i na kávu. Někteří lidé potřebují kávu pouze ráno, aby získal energii na začátek dne a někdo pije kávu ze záliby a kdykoli během dne. Káva by se však neměla pít hned po jídle, ani na prázdný žaludek. A nejdůležitější je, aby se nepila s mlékem.

Co se děje v našem těle při pití kávy s mlékem

Vše souvisí s prostředím v našem těle, přesněji v některých jeho orgánech. Pokud se jedná o žaludek, tady problém nenastává. Naopak u části populace se přidáním mléka žaludek spíše zklidní. Komplikace může nastat ve dvanácterníku, který začne stahovat hladké svalstvo, a následně mohou mít tyto stahy negativní vliv na slinivku břišní, která pak nepracuje tak, jak by měla. Výsledkem může být zablokování žlučníku a žlučovodů a následné problémy s trávením.

Pokud žlučník nebude správně fungovat, můžeme se vystavovat mnohem vážnějším problémům a to především v pozdějším věku života, kdy nás mohou začít trápit žlučové kameny, diabetes, ale i třeba bolesti kloubů a páteře a mohou se přidat i další potíže.  

Názory odborníků se liší

Fakt o nepříznivých účincích kávy s mlékem se mezi lidmi roznesl opravdu rychle. Ale i zde platí, že svět není černobílý, a tak ani pohled na pití kávy s mlékem není jednobarevný. Celá řada odborníků má na věc opačný pohled. Podle nich jde spíše než o nepříznivé účinky kávy s mlékem, jen o nesnášenlivost mléka a mléčných výrobků. Pokud tedy trpíte alergií na mléko, je více než jasné, že vám po šálku kávy s mlékem dobře nebude.

Podle některých výživových specialistů je dokonce mnohem lepší si do kávy mléko přidat, a to zejména pro ty, kteří mají problém s bolavým žaludkem a žaludečními vředy a pro které by byla samostatná káva příliš silná a dráždivá.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články