Často slýcháme, že sklenička alkoholu večer má pro naše tělo pozitivní účinky. Tahle prastará výmluva všech alkoholiků ovšem může velmi brzy padnout. Nedávno provedená studie tvrdí, že i umírněné pravidelné pití vám může zkrátit život. A co se s vaším tělem stane, když se zřeknete alkoholu?
Zbystří se vaše mysl
Alkohol je nervový jed a v zásadě není v těle orgán, který by jeho pití neovlivňovalo. Bohužel je jedním z nich i mozek, kde alkohol mění jeho chemickou rovnováhu a ničí mozkové buňky. Pokud se tedy rozhodnete abstinovat, bude regenerovat i váš mozek.
Lépe se vyspíte
Už žádné skleničky před usnutím. Omezení alkoholu nebo jeho úplné vynechání může výrazně zlepšit kvalitu vašeho spánku. Alkohol totiž může za to, že se lidé uprostřed noci probouzejí, což výrazně znehodnocuje celý spánkový cyklus.
I když to může vypadat, že vám alkohol pomáhá rychleji usnout, není to úplně tak. Sice rychle upadnete do hlubokého spánku, ale jen na chvíli. Celková kvalita spánku je pak velmi špatná, proto se lidé kteří pijí cítí během následujícího dne tak unavení.
Cesta ke štíhlejší postavě
I když vynecháte jen alkohol a budete dál jíst stejně, pravděpodobně zhubnete. Alkohol totiž obsahuje spoustu zbytečných kalorií. A je tu ještě něco. Nejspíš toho pak sníte i méně. Konzumace alkoholu totiž většinou vede k častějšímu přejídání a také vybírání těch nejméně vhodných jídel.
Zlepší se vám pleť
Alkohol tělo dehydratuje. Proto je tak důležité během popíjení alkoholu dopřávat tělu i vodu. A proto máte takovou žízeň, když se ráno probudíte s kocovinou.
Nedostatek vody v těle se samozřejmě brzy projeví i na kůži, která je suchá, může praskat, zčervenat, někdy se objeví i lupy nebo ekzém.
Klesne riziko rozvoje několika druhů rakoviny
Konzumace alkoholu ovlivňuje i imunitní systém. Člověk je pak samozřejmě náchylnější k řadě onemocnění, hůře se mu hojí rány a mohou se objevit i jiné komplikace. A i umírněné pití zvyšuje riziko výskytu mnoha onemocnění, kromě jiného i rakoviny (slinivky, jícnu, hltanu, tlustého střeva či jater).
Dobrá zpráva pro vaše játra
Studie provedená na jedné z londýnských univerzit ukázala, že po měsíci abstinence došlo k průměrnému poklesu jaterního tuku o 15 % (u některých osob až o 20 %). To je velmi dobrá zpráva, protože hromadění tuků v játrech může vést k jejich poškození.
Poděkuje vám i peněženka
Zkuste si vzít kalkulačku a spočítat, kolik peněz za alkohol utratíte. Víno ani tvrdý alkohol určitě nepatří k nejlevnějším položkám, a tak není divu, když se účet za alkohol vyšplhá do závratných číslic. Zkuste tedy nad konzumací alkoholu přemýšlet i v ekonomických souvislostech. Uvidíte, že měsíčně ušetříte poměrně zajímavou sumu, kterou můžete investovat do smysluplnějších věcí, než je alkohol.
Budete se cítit lépe po psychické stránce
Sklenička vína či půllitr piva se občas jeví jako ten nejlepší nápad, jak ze sebe setřást stres po těžkém pracovním dni. Výzkumy ale ukazují, že z dlouhodobého hlediska může alkohol duševní stav spíše zhoršit, a dokonce vést ke zdravotním či psychickým problémům i ke vzniku závislosti. Pokud je tedy alkohol vaším věrným přítelem ve chvílích, kdy je toho na vás moc, zkuste se ho na měsíc či déle úplně vzdát. Uvidíte, že vám to jen prospěje.
Věděli jste, že...?
Věděli jste, že nadměrné, ale i dlouhodobé pití alkoholu může být také spouštěčem pro epilepsii, neboli padoucnici?