I když rozlišujeme hned několik druhů čaje, je důležité si uvědomit, že se vždy jedná o jednu a tu stejnou rostlinu. Tedy o čajovník čínský (Camellia sinensis). Rozdíly jsou způsobeny oblastí jeho pěstování a následných úprav po sklizni, která lístkům udává výslednou barvu, podle níž pak čaje rozdělujeme.
Černý čaj svědčí mozku
Nejčastěji konzumovaný je v našich končinách černý čaj. Láká nahořklou chutí i povzbuzujícím účinkem, neboť obsahuje až 40 miligramů kofeinu v šálku. Zahání tak únavu a zlepšuje koncentraci.
Účinky teinu, jak se čajový kofein nazývá, jsou oproti kávě pomalejší, zato ale déle vydrží. Černý čaj je zdrojem antioxidantů, které pomáhají snižovat cholesterol, riziko náhlých mozkových příhod a působí i proti dalším civilizačním chorobám. Příprava je velmi jednoduchá. Zalijte čajové lístky vroucí vodou a následně louhujte po dobu 3 minut.
Hubněte se zeleným čajem
Oblibu si poslední dobou získává i zelený čaj. Má sice méně kofeinu, ale obsahuje více výživných látek. Pomáhá v prevenci kardiovaskulárních chorob, je také zdrojem vitaminu C a fluoru. Zelený čaj významně ovlivňuje spalování tuků a je tedy vhodný na hubnutí.
Po sklizni neprochází oxidací a také se připravuje jiným způsobem než čaj černý. Čajové lístky se zalévají vodou, která sice prošla varem, ale potom zchladla asi na 75 až 80 stupňů. Louhuje se zhruba 5 minut a lístky se dají používat i pro druhý a třetí nálev.
Lahodný oolong
Čaj oolong je čaj, jehož lístky prošly po sklizni částečnou oxidací. Obsah kofeinu je někde mezi zeleným a černým čajem. Tedy asi na 30 mg na šálek. Působí dobře při hubnutí. Při přípravě snese oolong vyšší teplotu než čaj zelený. Připravuje se tedy přelitím vodou, která z vody vařící zchladla asi na 85 stupňů.
Matcha jako všelék
Matcha, čaj který je považován za nejzdravější, koupíte jako sytě zelený prášek, který se hodí nejen k přípravě horkého nápoje, ale i do smoothie nebo pečiva. Díky vysokému množství chlorofylu je čaj matcha považovaný za velice silný antioxidant, obsahuje až 30 % vlákniny a vitaminy A a C.
Svědčí srdci, pozitivně působí na krevní tlak, napomáhá udržet hladinu cukru a cholesterolu v krvi a podporuje pružnost cév. Zrychluje spalování a povzbuzuje také mysl – díky L-theaninu pomáhá odbourávat stres a navozuje soustředění.
Jemný bílý čaj
Má velmi jemnou chuť a nízký obsah kofeinu. Jeden šálek ho obsahuje asi 15 mg. Je účinný proti kardiovaskulárním chorobám, rakovině i dalším potížím. Některé studie mluví o snižování cholesterolu a o vhodnosti tohoto čaje pro lidi s cukrovkou. Při přípravě se zalévá vodou o teplotě jen 65 až 70 stupňů a louhuje se asi dvě minuty.
Rooibos pro psychickou pohodu
Vedle čajů existují i nečaje. Nevyrábějí se z lístků čajovníku, ale z různých bylin nebo dřevin a neobsahují vůbec kofein. Příkladem je rooibos z listů čajovce kapského. V Africe ho pijí i malé děti: kojenci na nepříjemné koliky, batolatům se dává při neklidném spánku. Zklidní ale i mysl dospělých, doporučuje se při úzkosti a depresivních stavech. Díky obsahu fluoru posiluje zuby, tlumí alergie, kožní obtíže, křeče a také potlačuje pocit hladu.
Který vybrat?
Každý čaj, který je kvalitní je zdraví prospěšný. Zdá se, že nejvhodnější je pití čaje bílého, přes zelený, oolong k čaji černému. Černý čaj má nejmenší zdravotní benefity, ale pro svůj vyšší obsah kofeinu se hodí k povzbuzení a udržení pozornosti.