Karamel je dnes běžně využíván hlavně k dochucování různých cukrovinek a potravinářských výrobků a také jako potravinářské barvivo. Jeho původ však není zcela znám. Údajně jako první vyráběli sladkosti v podobně tvrdých kousků karamelu američtí osadníci přibližně v polovině 17. století.
Neodmyslitelná součást dezertů
Karamel je v různé formě neodmyslitelnou součástí nejrůznějších dezertů. Zmínit můžeme francouzský crème brûlée, karamely, karamelové jablíčka či v našich končinách známé grilážky.
Milovníky karamelu také dozajista potěší karamelový cheesecake či karamelové větrníky. A jak se vlastně karamel připravuje?
Příprava karamelu
Nejde v podstatě o žádný složitý proces, i když se vyplatí mít s ním trochu zkušeností. Obecně se karamel v základním slova smyslu připravuje pomalým zahříváním bílého cukru (nasucho nebo s trochou vody) při teplotě od 110 ° C do 170 ° C.
V procesu karamelizace se mění konzistence i barva cukru a vzniká tekutý produkt s typickou nahnědlou, oranžovou, zlatavou až hnědou barvou a sladkou, tak trochu připálenou, chutí.
3 tipy na přípravu karamelu
Lahodná karamelová omáčka
Karamel si můžete připravit i přidáním mnoha nejrůznějších ingrediencí. Například s pomocí másla a smetany je možné získat krémovější karamelovou omáčku, která zůstává tekutá a je vhodná i na kratší skladování.
Ingredience
- 150 g bílého krystalového cukru
- 30 g másla
- 1 dl smetany
Postup
Jako první si na suché pánvi nebo v kastrolu začneme nahřívat cukr. Stále důkladně mícháme, aby se nám nepřipálil. Čekáme, dokud se všechen cukr rozpustí a na povrchu se začne vytvářet pěna. Následně zlehka vmícháme máslo a potom i smetanu. Důkladně promícháme a když se všechny složky dokonale spojí, odstavíme omáčku z ohně. Je možné ji použít například jako polevu na různé dezerty.
Karamel z kondenzovaného mléka
Některé hospodyňky mají v oblibě také přípravu karamelu, respektive karamelové polevy z kondenzovaného mléka. Jak na to?
Postup
Potřebovat budete plechovku slazeného kondenzovaného mléka. Samotná příprava je velmi jednoduchá. Plechovku stačí vložit do hrnce s vodou a povařit asi 2 až 3 hodiny. Pro polevu hustší, vařte doporučené 3 hodiny.
Během vaření dávejte pozor na to, aby byla plechovka s kondenzovaným mlékem ponořena ve vodě (nejméně ze 2/3). Podle potřeby vždy dolévejte horkou vodu, aby se var nepřerušoval. Plechovku je také vhodné párkrát otočit, aby se obsah zkaramerizoval stejnoměrně. Po ukončení varu ji otevřete až tehdy, když úplně vychladne, klidně až následující den. Následně je poleva vhodná pro další použití.
Zkuste slaný karamel
V poslední době si oblibu získává slaný karamel. Kombinací tradičního sladkého karamelu a malého množství soli totiž vzniká velmi zajímavá chuť. Původ slaného karamelu je přitom o něco jasnější, pochází konkrétně z Francie a vymyslel jej cukrář Henri Le Roux v 70. letech 20. století. Ten přišel s karamelem, který připravil se slaným máslem a nazval ho caramel au beurre salé. Tento chuťově zajímavý karamel si můžete připravit i doma.
Ingredience
- 150 g bílého krystalového cukru
- 50 g másla
- 100 ml smetany na šlehání
- 1/2 nebo 1 lžička soli
Postup
Cukr necháme na mírném ohni rozpustit na suché pánvi či v kastrolu. Do rozpuštěné hmoty přidáme máslo a vaříme asi 2 minuty. Následně za stálého míchání pomalu přilijeme i smetanu na šlehání. Důkladně promícháme, odstavíme z ohně a přidáme sůl podle chuti. Slaný karamel lze použít při přípravě dortů, zákusků, muffinů i jako polevu na palačinky.
Zdroj: liifeloveandsuger.com.