Tipy a triky

Univerzální rady, které se hodí pro pečení jakéhokoliv cukroví. Záleží na mouce, tuku, ale i teplotě vašich rukou

Bez kvalitních a čerstvých surovin se při pečení cukroví neobejdete

autor

Kateřina Korňová

01. prosince 2021

 
FOTO / Pexels
Vánoční čas se přiblížil a pečení cukroví již nelze dál odkládat. Aby se vám podařilo přesně podle vašich představ a očekávání vašich nejbližších, je potřeba dodržovat základní pravidla. Některá možná už znáte, jiná slyšíte prvně, anebo jste o nich už slyšeli, ale dosud jste neznali jejich význam a míru důležitosti.
Reklama

Pečení vánočního cukroví je činnost, na kterou se celý rok těší nejedna hospodyňka. Domovem to voní vanilkou, skořicí, hřebíčkem, a dalším vánočním kořením, hrají koledy nebo jiná vánoční hudba, za okny padá sníh a děti uždibují kousky těsta. Byla by škoda, kdyby výsledek vašeho snažení pokazil nesprávný postup při zpracování těsta nebo následném pečení. Pojďme se podívat na tipy, díky nimž posunete vaše cukroví o úroveň výš.

Kvalitní suroviny jsou klíčem k úspěchu

Pokojová teplota

Než se pustíte do těsta, vyndejte si všechny potřebné ingredience klidně hodinu dopředu. Až na určité výjimky je lepší připravovat těsto z přísad, které mají pokojovou teplotu. Týká se to především kynutých těst, u kterých je lepší vyndat suroviny i několik hodin předem. Kvásek pak lépe pracuje a těsto rovnoměrněji kyne.

Mouku vždycky prosít

Prosévání mouky netrvá ani pět minut, ovšem i tak tuto fázi většina lidí přeskakuje. Nejde jen o to, aby bylo těsto bez hrudek či případných nečistot. Hlavním přínosem prosévání mouky je to, že při něm dochází k provětrání a okysličení mouky, což má obrovský vliv na výsledek vašeho pečení. Schválně, zkuste to někdy porovnat.

Moučkový cukr a kakao bez hrudek

Prosévání se navíc netýká jen mouky. U cukru a kakaa jde především o odstranění hrudek, které mohou v těstě působit nevzhledně, a navíc nedojde k dokonalému spojení všech surovin. Připravujete-li bílkovou polevu z neprosátého moučkového cukru, připravte se na to, že se vám bude zdobicí pytlík neustále ucpávat.

Máslo nerozehřívat

Určitě se vám někdy stalo, že jste při pečení spěchali a máslo jste dali rychle rozehřát do mikrovlnky. Není to úplně dobrý přístup, jelikož to můžete s teplotou přehnat. Když pak vroucí máslo nalijete například na vajíčka, která už máte společně s moukou, cukrem a dalšími přísadami v míse, jednoduše se vám srazí. Těsto také víc lepí a hůř se s ním pracuje. Raději nechte máslo půl hodiny v pokojové teplotě, nebo pokud pospícháte, do těsta ho nastrouhejte na struhadle.

Teplota rukou

S těstem se pracuje nejlépe, když máme chladné ruce. Platí to především pro těsta s vysokým obsahem másla, která velmi rychle přijímají okolní teplo a hůře se s nimi pak pracuje. Ruce si proto pravidelně chlaďte pod tekoucí vodou, osušte a rychle pracujte dál.

Máslo nebo margarín

Některé recepty na vánoční cukroví preferují margarín před máslem. Je to především proto, že se dobře zapracovává do těsta, cukroví s margarínem je křehčí, poddajnější, a co si budeme povídat, i levnější. Pokud ale milujete chuť másla, žádný margarín ji nemá šanci nahradit.

Špetka soli

Ať už v receptu je, nebo není, špetka soli patří do jakéhokoliv sladkého pečení. I minimální množství soli dokáže pozvednout chuť sladkého moučníku, pečiva nebo právě cukroví. Nezapomínejte na ni a naučte se ji přidávat vždy, když pečete něco sladkého.

Máslové do lednice

Pokud zpracováváte máslové těsto, je nutné pracovat rychle, aby se vám nezačalo roztékat a lepit. Všechny ingredience, které v tomto případě nemusí mít pokojovou teplotu, smíchejte dohromady, spojte v hladké těsto a dejte ho alespoň na hodinu do lednice. Při práci s ním odkrajujte vždy jen tolik, kolik okamžitě zpracujete a zbytek nechte v ledničce na později. Udržujte chladné ruce. Vykrájené tvary vložte do lednice ještě jednou, a to před tím, než je vložíte do trouby. Deset minut stačí, aby se vám v troubě neroztekly a zachovaly si svůj tvar.

Kynuté do tepla

Naopak u kynutého těsta je potřeba pracovat s teplými surovinami a těsto dát kynout do tepla. Obzvlášť důležité je prosévání mouky, která lépe kyne, když je provzdušněná a nadlehčená.

Autorský článek

Další zajímavé články