Tipy a triky

Uvařit vejce natvrdo není jen tak. Nejlépe toho dosáhnete, když nenecháte vodu vařit

Správně uvařené vejce natvrdo je skutečná lahůdka

autor

Jitka Wolfová

08. ledna 2022

 
FOTO / Unsplash
Vajíčka můžeme upravovat na nespočet způsobů a možná si myslíte, že vejce natvrdo zvládne opravdu každý. Jistě, hodit vejce do vody a nějakou dobu ho vařit opravdu zvládne každý, ale pokud chcete, aby vaše vejce po uvaření bylo hotové, ale zároveň nebylo zbytečně převařené, žloutek nazelenalý a suchý, chce to vychytat správnou metodu. A tu vám právě dnes přinášíme.
Reklama

Schválně, vzpomeňte si na poslední vejce natvrdo, které jste jedli. Tedy, pokud jste si ho sami připravovali. Bylo trochu suché? Nebo snad gumové? Žloutek byl na okrajích trochu zelený, nebo dokonce vajíčko nevábně vonělo? Pravděpodobně jste ho stejně snědli, i když nebylo dokonalé. Ale pokud se vám povede, jedná se o skutečnou lahůdku.

Skvělých vajec natvrdo dosáhnete i bez vaření

Při vaření vajec se musíte naučit především dobře počítat. Vajíčka se doporučuje vyndat alespoň půl hodiny předem. Jakmile dosáhnou pokojové teploty, stačí zapnout pod hrncem s vodou sporák, vložit vejce a počkat, až se voda začne vařit. V tu chvíli zapněte stopky a vejce vyndejte po 5 minutách, pokud chcete mít vejce naměkko, po 7 minutách, pokud chcete dosáhnout vajec nahniličko, a nebo po 10 minutách, chcete-li mít vejce natrvdo.

Jednoduché, ne? Jenže jak sami víte, někdy se to ani tak nepovede. Občas se totiž může stát, že si nevšimnete, kdy se voda začne vařit, nebo si zapomenete zapnout stopky, natáhnout minutku, a zrovna u vaření vajíček je každá minuta znát.

Někteří lidé doporučují vkládat vajíčka až do vařící vody, čímž se vyhnete nejčastějšímu problému a vejce nejspíš nepřevaříte. Pak je tu ale i jiná metoda, která s vařením vůbec nepočítá, a přesto skvěle funguje.

Výhody vajec natvrdo bez varu

Vejce natvrdo bez vaření? Ano, skutečně je to možné a nejen to, připravíte tak opravdu chutná a křehká vejce, která nejen skvěle chutnají, ale také se snadno loupou. Což je, přiznejme si, také velmi důležité. Není nic horšího, než když se těšíte na svá vařená vejce a půlku z nich vyhodíte přilepených na skořápce. Pokud navíc nenecháte vejce vařit, nehrozí, že vám v průběhu probublávání vody prasknou. A navíc ani nehrozí, že vejce převaříte, žloutek bude suchý a vytvoří se kolem něj nevzhledná zelená čára.

V čem metoda spočívá

Pokud chcete dosáhnout opravdu vynikajících vařených vajec natvrdo, na vaření úplně zapomeňte. Vložte vejce do studené vody, přiveďte ji k varu a jakmile voda začne vřít, sundejte hrnec s vodou a vejci z plotny, přiklopte pokličkou a nechte je 14 minut stát. Poté je ihned slijte a vložte do ledové vody. Pokud vejce nenecháte vařit, bílky budou mnohem křehčí, ale jelikož prošly okamžikem varu, nemusíte se bát toho, že je budete jíst syrové. Takto připravená vejce se skvěle loupají a navíc si můžete být jisti, že lepší vejce jste ještě nejedli.

Další rady, které se při vaření vajec hodí

Chcete-li zůstat u klasické metody, kdy se vejce vaří po určitou dobu ve vroucí vodě, držte se alespoň těchto zásad:

  • nepřevařte je - maximum pro vaření vajec je 12 minut,
  • do vody přidejte ocet - půjdou pak lépe loupat,
  • vkládejte je do vroucí vody - budete přesně vědět, kdy zapnout stopky,
  • po uvaření je dokonale zchlaďte - snadněji je oloupete,
  • pokud máte vlastní vejce, vařte natvrdo starší kusy - hodí se k vaření lépe.

Zdroj: myrecipes.com, eatingwell.com.

Další zajímavé články