Pravděpodobně jste zvyklí používat pečicí papír na vyložení plechů nebo dortových forem, aby se vám koláč, buchta, ale i sušenky nebo cukroví nepřilepily k formě. Pergamenový papír také pomáhá s následným mytím, jelikož použitá forma se po vyklopení moučníku jen lehce omyje a můžete ji uklidit tam, kam patří. Pečicí papír má ale mnohem více využití, a to nejen v kuchyni. My v ní ale zůstaneme a ukážeme si, jak vám může usnadnit život.
Košíčky na muffiny
Děti milují muffiny. Dobře se jim drží, nešpiní si ruce a připadají jim zkrátka roztomilé. Mnohokrát se potvrdilo, že i když nějaký koláč děti nechtějí jíst, když jej příště upečete ve formě muffinů, snědí je ještě týž den. Jenže co když vám došly papírové košíčky a vaše děti vyžadují svou dávku muffinů? Jednoduše nastřihejte čtverečky z pečicího papíru a pomocí vhodně velké sklenice je zatlačte do kovové či litinové formy na muffiny.
Kapsička na pečení masa či ryb
Chcete-li upéct skvělé šťavnaté kuřecí maso, zeleninu, nebo klidně všechno dohromady, ale máte jen plech a velké pekáče, pečicí papír skvěle nahradí malou zapékací misku s víčkem. Připravte si dostatečně velký pečicí papír, naskládejte na něj vše, co chcete zapéct a zabalte to do pečicího papíru stejně jako zákusky, které balí paní v cukrárně s sebou. A nebo prostě tak, jak umíte, aby byl obsah uvnitř a nic nevyteklo.
Vyložte jím toustovač
Čistit toustovač není nic příjemného - stékající a připalující se sýr dokáže udělat spoustu škody a když toustovač ihned po použití nevyčistíte, sýr zaschne a pak se dál připéká, zapáchá, spotřebič ničí a znehodnocuje vaše jídlo. Až si příště budete dělat tousty, dejte kus pečicího papíru do přístroje tak, aby zabránil obsahu toustu dostat se na pečicí pláty nahoře i dole. Vytvořte zkrátka takovou kapsu, do které své tousty vložíte.
Rozdělte jím karbanátky
Při přípravě karbanátků nebo masa na hamburgery vám může pečicí papír také skvěle pomoci. Normálně byste pokládali jednotlivé masové placky vedle sebe a zabíralo by vám to zbytečně moc místa, nebo byste je skládali na sebe, ale maso by se lepilo k sobě. Vystřihněte si proto čtverce tak velké, jako karbanátky či burgery a jednotlivé kusy pečicím papírem prokládejte.
Místo válu
Připravujete-li sušenky, nebo máte-li těsto, do kterého už nechcete přidat ani ždibíček mouky, použijte pečicí papír jako vál, na který se vám těsto nepřilepí. Můžete použít papír tak velký, abyste na něj těsto položili a zároveň jím těsto zakryli i nahoře. Válet pak můžete těsto, které je zabalené v pečicím papíře, takže se nepřichytí ani k válu ani k válečku. Pečicí papír pak navíc můžete znovu použít.
Zabalte do něj svačinu
Když se chystáte na výlet, nebo jdete s dětmi na procházku, připravte jim například vydatný, ale lehký sendvič se šunkou a ledovým salátem, nebo klidně rohlík či bagetku. Problém je v tom, že v krabičce se může sendvič rozpadnout a jeho obsah se pak válí mimo chléb. Proto ho příště obalte proužkem z pečicího papíru, svažte provázkem a vložte do krabičky.
Trychtýř
Potřebujete nasypat hrubozrnnou sůl do mlýnku? Slít olej z pánve do lahve? Přesypat moučkový cukr? Tak to jistě potřebujete trychtýř. Nemáte? Jednoduše si ho vyrobte z kusu pečicího papíru.
Pro čistou váhu
Při přípravě většiny moučníků je potřeba odměřit i suroviny, které se na váhu nedají jen tak nasypat nebo položit, proto často ušpiníme víc nádobí, než bychom chtěli. V jedné skleničce zvážíme mléko, v jiném hrnečku máslo, v dalším čokoládu. Když položíte kousek pečicího papíru na váhu, suroviny na ni můžete pokládat bez nádoby. Samozřejmě kromě tekutin.
Zdobicí sáček
Vánoce jsou sice pryč, takže perníčků už jsme si užili dost, ale občas chceme nazdobit dětem i sušenky, nebo o Velikonocích, které jsou naštěstí ještě dost daleko, vanilkové sušenky či perníková vajíčka. Pokud nemáte zdobicí sadu, můžete použít i pečicí papír. Snadno jej zarolujete do úzkého kornoutku, se kterým je zdobení hračka.
Zdroj: tasteofhome.com, thegardeningcook.com.