Šlehání vaječných bílků je do jisté míry podobné šlehání husté smetany. V obou případech je potřeba, aby mísa, ve které budete šlehat, byla dostatečně velká, a umožnila tak intenzivní šlehání, ať už použijete ruční šlehač, kuchyňský robot nebo vyšleháte bílky či smetanu ručně. Vždy je totiž potřeba, aby měla metla dostatek prostoru pro pohyb.
Balónová metla je skvělá v tom, že pomáhá do bílků zapracovat více vzduchu, ovšem v nejhorším to zvládnete i bez ní. Opravdu to není tak těžké a netrvá to ani tak dlouho, jak si většina lidí myslí. Máme pro vás několik tipů, jak šlehat, ať už s pomocí elektrického přístroje nebo bez něj.
Pozor na to, v čem šleháte
Miska by neměla být jen dostatečně velká, hluboká a kopulovitého tvaru. Nejlépe se vám ale bude šlehat v misce, která je vyrobena z mědi. Mezi vaječnými bílky a mědí totiž dochází k chemické reakci, která pomáhá bílkům lépe ztuhnout a vám tudíž usnadní šlehání. Když ovšem použijete obyčejnou misku (ne však skleněnou, keramickou či smaltovanou), bílky se vám samozřejmě podaří vyšlehat také. Smalt, sklo a keramika nejsou k šlehání vhodné, jelikož bílky stékají po stranách a nepůjdou tak dobře vyšlehat. Ujistěte se také, že je vaše mísa, ať už použijete jakoukoliv, čistá, bez zbytků tuku nebo vaječného žloutku. V takovém případě se vám nepodaří ušlehat tuhý bílek ani v měděné misce.
Tajemství cream of tartar
V klasické nerezové či plastové misce se vám však bílky podaří ušlehat stejně dobře, když použijete špetku cream of tartar neboli vinného kamene. Stejně ale funguje pár kapek citronové šťávy nebo vinného octa, které dokážou do jisté míry nahradit stěny měděné mísy. Nikdy ovšem nedodají vyšlehaným bílkům takovou stabilitu, jako měděná mísa, která je, bohužel pro vás, velmi drahá. Přidat můžete i špetku soli, která pomůže rozvolnit a denaturovat bílky při šlehání.
Bílky pokojové teploty
Bílky by měly mít pokojovou teplotu nejen když je přidáváte k ostatním surovinám, ale i předtím, než se je chystáte vyšlehat do hustého sněhu. I mléko se šlehá lépe do pěny, když je teplé, než když ho vyndáte ledové z lednice. Pokud je to tedy možné, nechte bílky před šleháním zahřát na pokojovou teplotu a vyšlehejte je až později. Lze to urychlit i umístěním misky s bílky do mísy s horkou vodou a několik minut za občasného promíchání ohřívat.
Šlehání pomocí mixéru
Máte-li k dispozici elektrický mixér, připravte si vysokou mísu a začněte bílky šlehat na nejnižší stupeň tam a zpět ze strany na stranu. Mísu i šlehač mějte přitom nakloněné, abyste do bílků zašlehali co nejvíce vzduchu. Jakmile zaznamenáte, že vám bílky napěnily, přidejte špetku soli a začněte šlehat na nejvyšší stupeň. Pokud chcete opravdu tuhý sníh, šlehejte tak dlouho, dokud vám nebudou sněhové špičky držet tvar na metle i ve chvíli, kdy ji otočíte směrem vzhůru.
Ruční šlehání
Někteří kuchaři nedají na ruční šlehání dopustit a dokonce tvrdí, že ruční šlehání je mnohem lepší a bílky nadýchanější. K ručnímu postupu budete potřebovat velkou balónovou metlu a hodně trpělivosti. Nejlepší je šlehat pouze pohybem zápěstí, jelikož paže se velmi rychle unaví. Bílky šlehejte opět v nakloněné míse a jakmile se začne tvořit pěna, přidejte špetku soli. Přidat můžete i špetku vinného kamene nebo trochu citronové šťávy či vinného octa.
Zdroj: thekitchn.com, drcook.cz.