Vztahy

Jednoduché domácí vědecké pokusy s běžnými surovinami, které nadchnou školáky i dospělé

Experimentování děti baví

autor

Jitka Wolfová

14. září 2022

 
FOTO / Pexels
Pokud máte doma malé školáky, vědecké pokusy jsou ideální aktivitou, kterak jim ukázat, jak fungují věci a kolem nás. Většina z nich však nadchne i děti předškolního a mladšího předškolního věku a některé možná i vás. Přinášíme vám seznam pokusů, které můžete s dětmi beze strachu provádět i doma a pracovat s nimi na lepším pochopení světa.
Reklama

Na domácích vědeckých pokusech je skvělé to, že nemusíte utrácet horentní sumy za speciální hračky, pomůcky a vybavení, abyste své děti na dlouhou dobu zabavili. Jsou také ideální aktivitou do deštivých dnů, kterých si s blížícím se podzimem jistě užijeme dostatek. A všichni víme, jak je těžké mít děti celé odpoledne doma. Výhrou většinou je, když do večera nezboří dům. Když je však zabavíte následujícími pokusy, děti se nejen něco naučí, ale navíc si i užijete společné chvíle, na které budete dlouho vzpomínat. A co je ještě skvělé? Většinu potřebného materiálu máte pravděpodobně doma.

Vzdělávání dětí formou hry je jednou z nejlepších metod, jak přivést děti dobrovolně k učení a zapojit je do vzdělávacích aktivit. V této souvislosti se používá výraz STEM, který je zkratkou pro čtyři obory: Science (přírodní vědy), Technology (technika), Engineering (technologie) a Mathematics (matematika). Prostřednictvím těchto metod se pak dítě jednoduše a zábavnou formou dozvídá, co se děje ve světě kolem něj. Následující pokusy se zaměřují na prozkoumání magnetismu, povrchového napětí, astronomie, chemie a dalších oborů.

Pokus č. 1: Oxidace jablek

Jablko má doma jistě každý a zrovna tak každé dítě ví, že rozkrojené jablko po čase zhnědne. Což ostatně zná například ze své školní krabičky se svačinou. Nechte ale dítě, ať tuto skutečnost pozná do hloubky. Otestujte s ním, v jakých podmínkách jablko oxiduje nejrychleji. Nakrájejte jedno jablko na měsíčky a každý kousek namočte do jiné tekutiny. Můžete vybrat cokoliv, co máte po ruce: vodu, perlivou vodu, vodu se solí, čaj, šťávu, džus, citronovou šťávu či víno. Kousky jablek následně vyjměte z tekutiny a položte na talíř. Po třech, šesti, devíti (a tak dále) minutách zkontrolujte, co se s jablky děje a výsledky zapisujte.

Pokus č. 2: Pohyblivá duha

Vezměte si k ruce dvě skleničky, které naplňte do poloviny vodou a postavte je vedle sebe. Poté dejte dítěti vystřižený pruh ve tvaru obdélníku z kuchyňské papírové utěrky, ale stejně funguje i kapesníček, ubrousek či toaletní papír. Obdélník položte před dítě a nechte ho, ať na obě protilehlé strany nakreslí několik barevných proužků. Oba konce s proužky poté vložte každý do jedné sklenice a pozorujte, jak duha "jede" z obou stran vzhůru směrem do středu.

Pokus č. 3: Magické mléko

Další pokus, ke kterému potřebujete jen tři běžné suroviny. Vezměte si hluboký talíř, nalijte do něj půl sklenice mléka a postavte jej před dítě na stůl. Dítěti dejte do ruky tubu s potravinářským barvivem různých barev a nechte ho, ať do mléka párkrát kápne. Vezměte si párátko nebo špejli a namočte její konec do saponátu. Pak nechte dítě, ať se tímto magickým nástrojem dotkne barviva a barvy se samy rozvíří jako očarované. Tento pokus souvisí s povrchovým napětím.

Pokus č. 4: Levitující kancelářské sponky

Vezměte si k ruce čtyři kancelářské sponky různých barev a každou přivažte na provázek. Nejprve chyťte konec provázku a ukažte dítěti, jak díky gravitaci sponka padá k zemi. Poté jim však vysvětlete, že určité síly mohou gravitaci směle překonat. Na pravítko přilepte čtyři silné magnety a konce provázků se sponkami připevněte lepenkou k desce stolu. Pak už jen přibližte pravítko ke sponkám a ukažte dětem, jak mohou i bez dotyku magnetu "levitovat" ve vzduchu.

Pokus č. 5: Propíchnutý pytlík tužkami

Že tenhle pokus ještě neznáte? Tak to o moc přicházíte vy i vaše děti. Garantujeme vám, že v jeho průběhu děti zůstanou koukat na pytlík jako opařené. V čem to tedy spočívá? Naplňte větší sáček vodou a dobře ho nahoře utěsněte nebo zavažte. Poté dejte dětem opravdu dobře naostřené tužky či pastelky a nechte je, ať sáček s vodou propíchnou skrz na skrz - tedy jedním koncem půjde tužka dovnitř a druhým bude koukat ven. Myslíte, že voda bude téct ven? Opak je pravdou. Pokud to provedete správně, polymery plastového sáčku se kolem tužky znovu utěsní a vaše podlaha zůstane suchá.

Pokus č. 6: Plesnivý chléb

Tento pokus naučí děti pochopit, jak různé přísady ovlivňují růst plísní například právě na chlebu. Experimenty s plísní jsou pro děti vždy nesmírně fascinující a mohou někdy vést i ke zlepšení hygienický návyků. Vezměte si k ruce čtyři nebo více uzavíratelných sáčků. Připravte si stejný počet plátků toastového chleba. Následně dětem řekněte, ať se jednoho dotknou důkladně umytýma rukama, druhého špinavýma rukama, třetího rukama namočenýma do octa, rukama špinavýma od jídla a rukama se solí. Můžete ale zvolit jakékoliv jiné znečištění rukou. Pytlíky potom zavřete, popište a sledujte, ve kterém začne bujet plíseň nejrychleji.

Pokus č. 7: Plovoucí ryby

Máte doma tabuli, na kterou se dá kreslit fixem smývatelným za sucha? Ideální. Vezměte si proto tento fix a přimějte dítě, ať s ním nakreslí na dno talíře několik větších i menších rybiček. Následně můžete jednotlivé rybky ještě jednou obkreslit, abyste se ujistili, že jsou všechny čáry dokonale propojeny. Následně s dětmi velice pomalu nalévejte ze strany do nádoby vodu a pozorujte, co se stane. Rybky se začnou odlepovat ze dna a začnou ve vodě plavat. Suchý mazatelný inkoust není vodou rozpustný, a navíc má menší hustotu než voda, takže se nadnáší. Když misku nakloníte, rybičky budou plavat po hladině.

Pokus č. 8: Mrak z pěny na holení

Jednoduchý pokus, ke kterému budete potřebovat pouze sklenici s vodou, pěnu na holení a potravinářské barvivo. Nalijte vodu do ¾ sklenice a na vrch nastříkejte pěnu na holení (nikoliv gel). Dětem následně můžete ukázat, jak funguje koloběh vody tím, že na vrcholek pěny nakapete pár kapek potravinářského barviva a necháte je pozvolna prokapávat bílou pěnou. „Mraky“ se po chvíli nasytí a bude z nich pršet modrý déšť.

Zdroj: Autorský článek

Další zajímavé články