Homér označoval olivový olej za tekuté zlato. A současné vědecké studie mu dávají za pravdu. V čem všem nám vlastně může pomoci? Výčet pozitiv pro vaše zdraví je poměrně široký.
Olivový olej je zdraví prospěšný především díky polyfenolům. Tyto antioxidanty mají pozitivní vliv již při krátkodobějším užívání. Navíc u polyfenolů obsažených v olivovém oleji máte jistotu, že konzumujete přírodní produkt bez nežádoucích chemických příměsí.
Tuk obsažený v olivách je tvořen z více než 80 procent omega-9 nenasycenými mastnými kyselinami, dále obsahuje bílkoviny, vlákninu, vápník, železo, draslík, vitaminy A, B a C a antioxidanty, které mají výrazné protizánětlivé účinky. Proto je olej z oliv označován za je jeden z nejzdravějších olejů vůbec.
Kde všude nám olivový olej pomáhá?
Prevence proti rakovině prsu
Nedávno zveřejněná studie přinesla informaci, že ženy, které pravidelně konzumují extra panenský olivový olej mají výrazně snížené riziko onemocnění rakovinou prsu.
Snižuje rizika srdečních onemocnění
Už lžička olivového oleje denně zvýší pravděpodobnost, že se nebudete potýkat se srdečními onemocněními. Olivový olej svým protizánětlivým účinkem a schopností snižovat nadměrnou srážlivost krve brání rozvoji aterosklerózy, rizikovému faktoru srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Nenasycené tuky v olivovém oleji snižují nebezpečný LDL cholesterol. Pravidelně užívaný panenský olej tak díky snižování hladiny cholesterolu pomáhá chránit tělo před škodlivými volnými radikály.
Pomocník při hubnutí
Nenasycené mastné kyseliny chrání nejen srdce, ale pomáhají i při hubnutí, neboť zrychlují metabolismus. Lékařské studie rovněž ukázaly, že ti, co zařazují do svého jídelníčku olivový olej, jedí méně jídla a snadněji si udržují váhu. Je to způsobeno tím, že se v těle zvyšuje hladina serotoninu, který může za pocit sytosti. Olivový olej se postará rovněž o to, aby vás nepřepadaly ataky vlčího hladu.
Na zácpu, revma nebo osteoporózu
Tím však pozitivní vliv kvalitního olivového oleje na zdraví nekončí. Podporuje také trávení a vylučování žluče. Působí proti zácpám a usnadňuje trávení hůře vstřebatelných látek. Ale i vstřebávání některých vitamínů rozpustných pouze v tucích (E, A a D).
Olivový olej rovněž posiluje játra a zlepšuje vylučování škodlivých látek. Díky vitaminu E a dalším látkám pomáhá chránit mozek i nervy před předčasným stárnutím. Má význam pro správný vývoj kostí a je prevencí proti osteoporóze. Navíc mírní revma a vůbec bolesti v kloubech. Také tlumí některé zánětlivé choroby kůže jako je třeba lupénka.
Stačí lžička denně
Z analýzy sahající až do roku 1990 vyplývá, že konzumace jedné čajové lžičky olivového oleje denně se snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění o 15 procent a riziko ischemické choroby srdeční o 21 procent. Studii vedla doktorka Marta Guasch-Ferre, specialistka na výživu na Harvardu a T. H. Chan ze School of Public Health v Bostonu.
Náš tip
Existuje ještě jeden způsob, jak olivový olej používat. Každé ráno si jím vypláchněte ústa. Tato technika se nazývá oil pulling a jde o kloktání oleje či jeho převalování v ústech. Je známa několik tisíc let a považuje se za ajurvédský lék sloužící k detoxikaci těla. Pozitivní účinky by měly být vidět již na první pohled, a to vybělením zubů. Poválejte olej v ústech ze strany na stranu a nakonec vyplivněte. Nepolykejte!