Zdraví

Bobkový list je úžasný a levný pomocník v domácnosti. Budete překvapeni, co všechno dokáže

Malý zázrak za pár korun

autor

Marie Slováková

16. října 2020

 
FOTO / JumpStory
Vavřín, který známe spíš jako bobkový list, bývá součástí mnoha omáček, polévek nebo také skvěle dochutí zeleninové pokrmy. Věděli jste, že má také nezanedbatelné léčivé účinky, dokáže přinést úlevu třeba bolavým zádům nebo kloubům?
Reklama

Koupíte ho ve všech prodejnách potravin zhruba za 20 korun. Než ho zkusíte využít i jinak, než je zvykem, je třeba se podívat, zda mají listy zelenkavou barvu a pevnou strukturu – tedy neláme se příliš a nerozpadá. Je to důležité, protože pro využití, které uvádíme níže, by měl být bobkový list v „dobré kondici“. Jestliže je skladovaný více než rok, ztrácí svoji účinnost.

Na záda

Záda bolí dnes alespoň občas každého. Rad a návodů je spousta, minimálně na vědomí se vyplatí k nim přidat i tenhle. Zkuste se v prodejnách s éterickými oleji poptat, zda mají v nabídce i bobkový olej. Většinou ano, takže si ho lze koupit a mít doma v zásobě pro chvíle, kdy se záda ozvou nepříjemnou bolestí. Stačí, když si budete bolestivě ztuhlé svaly a místa promasírovávat s pomocí tohoto oleje.

Jestliže se vám nechce zbytečně utrácet, nebo nemáte v dosahu obchůdek, kde oleje prodávají, lehce si můžete poradit i s vlastními zdroji. Ideálně do olivového oleje vložte několik (max. pět) lístků vavřínu – bobkového listu a nechte několik dnů louhovat. Poté stačí do uzavřené lahvičky (objem cca 200 až 250 ml) sáhnout, kdykoli nastane stav nouze. Samozřejmě, dá se využít i slunečnicový olej, a klidně i nejobyčejnější jakýkoli stolní olej, ale odér, který kolem sebe pak budete šířit, nebude právě nejpříjemnější. Na účinku by to však nemělo měnit nic.

Pomáhá při revmatických bolestech

Ten, kdo bojuje s tímto neduhem, by mohl vyzkoušet bobkový olej. Jak už bylo uvedeno výše, dá se koupit, nebo úplně jednoduše připravit. Pokud někdo chce vyzkoušet i vyšší level a mít doma pro všechny případy takový bobkový olej, který se jinak prodává ve specializovaných obchodech, může se do toho pustit sám.

Zkuste skvělého pomocníka za pár korun

Do dózy dá 50 gramů bobkového listu a zalije 70 procentním lihem. Nechá alespoň jeden den louhovat. Poté přilije půl litru olivového oleje, nádobu vloží do vodní lázně a olej šest hodin zahřívá. Nakonec je třeba ho přecedit a pak už jen potírat na bolavá místa.

Obklad na akné

I v tomto případě existuje receptů mnoho a záleží jen na možnostech toho, kdo s problémem bojuje. Odvar z bobkových listů není drahý, ani nijak složitý. Stačí vybrat 10 lístků, zalít 3 decilitry vroucí vody, povařit pak dalších 5 minut. Poté nechte chladnout a vylouhovat všechny účinné látky, které se v bobkovém listu ukrývají. Do vychladlého odvaru pak namočte kosmetický tampónek nebo kus čisté bavlněné látky (gázy) a ten následně přiložte na postižená místa.

Proti lupům

Lupy trápí také mnoho lidí. Jsou nepříjemné, navíc esteticky dokáží jimi postiženým jedincům připravit horké chvilky. Vyzkoušet je možné výluh z bobkového listu. Ten si uděláme tak, že dáme 5 gramů lístků do vody a povaříme 10 minut. Necháme louhovat do vychladnutí (nebo alespoň vlažnosti). Po umytí vlasů pak hlavu opláchneme právě touto vzniklou tekutinou.

Zažene moly

Nepříjemní vetřelci v našich skříních nemají rádi silně aromatické bylinky a koření. Spolehlivě je tedy odpudí, když na ramínko umístíme plátěný pytlíček s několika bobkovými listy. Aby však byla účinnost celoroční, je třeba lístky po třech měsících vyměnit.

Symbol vítězství jako malý zázrak za pár korun

Jak vidno, vavřín se právem stal symbolem vítězství. Kvůli zajímavým léčivým účinkům byl využíván již v dávných staletích. Obsahuje totiž účinné látky jako bílkoviny, vlákninu, silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vitaminy (A, B, C či kyselinu listovou) a rozmanité minerální látky (např. vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík, fosfor nebo draslík). Podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu, působí rovněž antisepticky, stejně jako dezinfekčně.

Bobkový list mohou do svého jídelníčku navíc zařadit častěji i lidé trpící diabetem 2. typu, neboť dokáže snižovat hladinu krevního cukru. Vedle pomoci při revmatických bolestech a artritidě, při bolestech kloubů, je dobrým parťákem pro boj s bolestmi kříže, kostí a sedacího nervu. Kladně působí i na močový měchýř a játra. Účinky přináší i těm, kdo trpí dnou, migrénami nebo otoky. Na jednu rostlinku celkem slušný výčet, ne?

Další zajímavé články