Zdraví

Je nejlepší čas na podzimní očistu jater. Potraviny, které to skvěle zvládnou během týdne

Zkuste sedmi denní očistnou kůru, která posilí vaše játra

autor

Erika Tomanová

13. října 2020

 
FOTO / Depositphotos
Podzim je skvělým obdobím k detoxikaci organismu. Sychravé a chladné počasí nás nutí uvařit si teplý čaj, zabalit se do deky a relaxovat. Mnozí se v tomto období vzdávají alkoholu, aby podpořili celkový detox těla.
Reklama

Pokud právě o detoxu přemýšlíte vězte, že nejdůležitější je detoxikovat játra, která jsou nejcitlivější na usazování toxinů. Ta jsou totiž pro detoxikaci velmi důležitá, ale k tomu aby fungovaly ideálně, potřebují i trochu naší pomoci.

Kdy detoxikovat játra?

Že vaše játra nejsou v optimální kondici poznáte celkem snadno. Toto jsou nejčastější symptomy:

  • únava, slabost
  • poruchy spánku
  • bezdůvodné přibírání na váze
  • vysoká hladina LDL cholesterolu
  • chronické nadýmání, častá nebo chronická zácpa
  • bolesti kloubů

Pokud vás podobné problémy trápí, je na čase svá játra v jejich činnosti podpořit. S tím vám může významně pomoci červená řepa.

Červená řepa plná zdraví

Červená řepa je bohatá na kyselinu šťavelovou, které se připisují mnohé léčivé účinky. V prvé řadě můžeme hovořit o detoxikačních účincích.

Aby játra ideálně fungovala, potřebují naši pomoc

Červená řepa totiž pomáhá z těla odstraňovat toxické látky a zároveň i rozpouštět usazeniny, které organismus zatěžují. Nejlepší je konzumovat jí syrovou. Kromě smoothie z červené řepy se doporučuje konzumovat řepnou šťávu, kterou můžete naředit čistou vodou.

Čistící účinky červené řepy

Červená řepa brání hromadění tuků a jiných škodlivin v játrech, ale i v ledvinách. Je také bohatá na vlákninu, která pročišťuje trávicí trakt a udržuje průchodnost střev. V červené řepě je obsažen draslík, který působí diureticky, tedy odvádí z těla vodu a tím i ostatní toxiny.

Detoxikační kúra

Pokud jste se i vy rozhodli pro detoxikaci, tak vyzkoušejte týdenní kúru, která vás zbaví škodlivých látek. Nápoj se doporučuje pít 3krát denně, po 2 dcl a to po dobu 7 dní.

Příprava je velmi jednoduchá. Nakrájejte si na kousky dvě menší syrové červené řepy, 2 jablka a 2 mrkve. Vše hoďte do mixéru, přidejte 6 dcl vody a rozmixujte. Hotový nápoj přelijte do skleněného džbánu a uskladněte v chladničce.

Červená řepa s kurkumou

Další očistný nápoj, který působí příznivě nejen na játra, je kombinace řepy, zázvoru a kurkumy. Postup je stejný a potřebovat budete: 1 velkou řepu, 3 mrkve,  čerstvou kurkumu, čerstvý zázvor.

Léčivé rostliny k očištění jater

Ostropestřec mariánský

Antioxidační silymarin získaný z ostropestřce mariánského slouží na ochranu jater, zároveň pomáhá při regeneraci buněk jater, při odstraňování zánětů a při ničení nádorových buněk. 

Lékořice

Lékořice chrání zdraví trávicího traktu a jater, podporuje regeneraci jater a je i účinným detoxikantem. Může dobře posloužit i jako doplňková léčba při léčbě zánětu jater.

Šťovík

Šťovík je registrován jako účinný čistič krve a jater, podporuje tvorbu žluči, co zlepšuje činnost jater, díky čemuž se toxické látky rychleji vyloučí z organismu.

Udržujte játra v kondici

Aby vám játra sloužila, je důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu. Měli byste minimalizovat příjem alkoholu, vyhnout se tučným jídlům, polotovarům či uzeninám. Játra jsou důležitý detoxikační orgán, ale k tomu, aby fungovaly ideálně, potřebují i trochu naší pomoci.

Další zajímavé články