V Kyrgyzstánu narazíte na kumys skoro na každém rohu. Tomuto kvašenému nápoji z kobylího mléka holdují všichni obyvatelé Střední Asie, ale Kyrgyzové si jej cení natolik, že je pro ně přímo posvátný. V minulosti se u Kazachů a Kyrgyzů udržovala tradice podávání kumysu. Například pro hosty byl určen kumys od tříleté klisny a pro bojovníky zase kumys vyrobený z mléka pětileté klisny, které mělo lehce nahořklou chuť.
Kvašený nápoj s nakyslou chutí
Kumys má nakyslou až štiplavou chuť, která se dá srovnat s acidofilním mlékem. Je výživný a spolu s pečivem tvoří základní stravu tamějších pastevců. Jeho příprava byla v minulosti velmi důležitá. Pastýři věřili, že když je měsíc v úplňku, klisny si vyberou nejlepší trávy a byliny, které se otevírají pouze při měsíčním světle. Koňské mléko je pak jako med a kumys je léčivý. Ale když měsíc couvá zpět, mléko se zhoršuje a kumys je dobrý jen na uhašení žízně. Jak se takový kumys vyrábí?
Výroba domácího kumysu
- 2 až 3 polévkové lžíce hnědého cukru nebo medu
- 2 až 3 polévkové lžíce kefíru
- 1 litr mléka (plnotučné nebo nízkotučné)
- 1 čajová lžička droždí
- 2 až 3 dcl čisté vody
Postup
- Ohřejte vodu. Ne do bodu varu, pouze na mírně vlažnou teplotu
- Vlažnou vodu přelijte do sklenice s cukrem nebo medem a rozmíchejte
- Následně do velké skleněné nádoby nalijte mléko pokojové teploty
- Do mléka nalejte připravenou cukrovou (medovou) vodu a přidejte kefír
- Nakonec přidejte droždí a vše důkladně promíchejte.
- Nádobu překryjte látkou, upevněte gumičkou a uložte na teplé místo, aby mohla probíhat fermentace.
Fermentace trvá přibližně týden. Za ten čas se v nápoji vytvoří bublinky oxidu uhličitého a alkohol. Obsah alkoholu bude v rozmezí 2 až 5%, v závislosti na množství přidaného cukru. Po ukončení fermentace přelijte nápoj do menších uzavíratelných lahví a uskladněte v chladničce.
Jak často nápoj užívat
Nápoj se doporučuje užívat třikrát denně po 1 dcl alespoň 30 minut před jídlem. Kúra by měla trvat přibližně dva týdny. Jelikož kumys obsahuje i alkohol, není možné řídit přibližně dvě až tři hodiny. Po konzumaci by se vám mělo výrazně zlepšit trávení a měly by ustoupit i problémy se žaludkem a střevy. Kumys je navíc nutričně extrémně bohatý. Tělu dodá vitamíny A, D, E C, B1, B2, mnohé minerály, probiotické bakterie a enzymy.