Celková kondice člověka podléhá mnoha faktorům a strava je jedním z nich. Právě proto odborníci doporučují věnovat jídelníčku patřičnou pozornost.
Čím častěji budete konzumovat potraviny, které jsou řazeny mezi prospěšné, tím pro vaše tělo i psychiku lépe. Pojďme se podívat na přírodní dary, které jsou pro naše tělo tak přínosné, že by snad mohly být na předpis.
Med zevně i vnitřně
Je nejúčinnější na léčbu kožních ran a popálenin. Takto ošetřená zranění se hojí prokazatelně rychleji. Navíc med pomáhá i na bolavý krk a kašel. A je také prokázáno, že lžíce medu před spaním dokáže u dětí se zánětem horních dýchacích cest utlumit noční kašel. Med také obsahuje specifický enzym, který působí antisepticky.
Banány plné draslíku
Možná působí obyčejným dojmem, ale dokážou toho poměrně dost. Jsou známé schopností neutralizovat kyselý obsah žaludku a chrání tak sliznici žaludku před vředy. Kromě toho jsou banány prospěšné třeba i v případě, že člověka přepadne průjem. To je totiž situace, kdy tělo přichází o důležité ionty, kterých každý banán obsahuje velké množství. A zásobuje nás i draslíkem.
Léčivá kurkuma
Jak v čínské, tak v indické medicíně je používána pro svůj protizánětlivý účinek k léčbě celé řady obtíží. Léčivé schopnosti kurkumy jsou připisovány kurkuminu, který je svým účinkem srovnatelný s některými léky proti bolesti.
Květák
Květák, lidově nazývaný karfiol, se vyplatí připravovat v našich kuchyních co možná nejčastěji. Vždyť o květáku je známo, že díky sloučenině zvané sulforafan působí proti rakovině, detoxikuje tělo a zabraňuje zánětům, jež nahrávají vzniku mnoha vážných nemocí, včetně diabetu i depresí. A navíc obsahuje velké množství potřebné vlákniny.
Hřebíčkový olej na záněty
Obsahuje látku zvanou eugenol, která nejenže působí protizánětlivě, ale také antisepticky a ulevuje též od bolesti. Používá se zejména v ústní dutině, kde dokáže ulevit od trápení se zuby a dásněmi. Některé studie dokonce ukazují, že by hřebíčkový olej mohl napomáhat i při zánětech a bolestech kloubů.
Brusinky na močový měchýř
Jsou populární pro své blahodárné účinky na močový měchýř. Dnes se používají k prevenci proti zubnímu kazu a onemocnění dásní. Jejich účinek tkví v tom, že brání bakteriím, aby přilnuly k povrchu zubů a dásní.
Rozinky na srdce
Pokud chcete udělat něco pro dobro svého srdce, dejte si denně hrst rozinek. Z tohoto množství získáte přibližně 212 mg draslíku a 1 g vlákniny. Obě látky jsou spojovány s regulací krevního tlaku i nižším rizikem kardiovaskulárních chorob. A rozinky dokáží ulevit i od bolesti způsobené osteoartritidou kvůli vysokému podílu cenných sloučenin, které přispívají ke zlepšení pohyblivosti a pružnosti kloubů.
Kiwi na oči i na dietu
V našem seznamu nemůže chybět ani kiwi. Pod jeho slupkou se skrývá stoprocentní denní doporučená dávka vitaminu C. A vitamin C pomáhá na psychickou vyčerpanost, posiluje obranyschopnost a podporuje tvorbu kolagenu, díky němuž si pokožka zachovává pružnost a elasticitu. Čínský angrešt, jak je kiwi někdy nazýváno, obsahuje i lutein, což je fytochemikálie, která působí pozitivně na zdraví očí. A protože má nulový obsah tuku a nízký glykemický index je vhodné i pro dietáře i pacienty s diabetem.