Zdraví

Hořké potraviny jsou velmi prospěšné. Mají vliv na zdraví i na psychiku

Trpké a hořké látky obsažené v citrusových plodech působí proti zánětům

autor

Klára Sanders

03. ledna 2021

 
FOTO / Pixabay
Jíme vše sladké nebo slané, ale na hořké potraviny se pomalu zapomíná, a to je podle odborníků velká škoda. Hořké potraviny by měly mít místo v našem jídelníčku. Mají totiž pozitivní vliv nejen na zdraví, ale i lidskou psychiku.
Reklama

Když se řekne trpká, hořká chuť, mnoho z vás si jako první vybaví grapefruit. Bohužel dnešní grapefruit už zdaleka není tak hořký jako kdysi. Je to díky křížení mezi druhy a moderním metodám přeměny potravin. Cíl je jasný - pokud má ovoce či zelenina sladší chuť, lidé takových potravin sní více. A větší spotřeba souvisí s vyšším ziskem.

Hořká chuť léčí 

Mnohé přirozené látky s trpkou chutí vyrábějí rostliny jako pesticidy, aby odradily bakterie a hmyz. Ve vysokých dávkách mohou být tyto látky nebezpečné, ale v malém množství jsou velmi vhodné k tomu, abychom si udrželi zdraví.

Trpké potraviny pomáhají proti zánětům

Například hořké látky obsažené v citrusových plodech působí proti zánětům, brokolice, zelí a kapusta působí proti rakovině. Tytéž látky působící proti nádorům se nalézají v zeleném čaji a čisté kakao, červené víno a káva mohou mít příznivé účinky právě díky svým trpkým substancím. Pokud pro sebe lidé chtějí něco dobrého udělat, měli by se naučit více tolerovat hořkou chuť. 

Již stará čínská medicína vsázela na hořkost

Na důležitost hořkých potravin ale neupozorňují jen současní vědci. Už staří Číňané nedali na hořkost dopustit. Hořká chuť podle nich vysušuje, zpevňuje, odvádí vlhko a ochlazuje.

Díky těmto schopnostem snižuje horečku, vysoký krevní tlak, agresivitu, odstraňuje otoky i zácpu. Hořká chuť nás podle tradiční čínské medicíny může zbavit nepříjemných vyrážek, úporné candidy (druh kvasinky) i toxických látek.

Nejlepším hořkým přírodním léčivým prostředkem jsou podle tradiční čínské medicíny lotosová semínka. Dokáží uvolňovat horko ze srdečního svalu a dodat pozitivní energii. Z lotosových semínek se připravuje čaj, do kterého lze přidat bambusové listy nebo čerstvý kořen lékořice.

A pozor, hořké potraviny působí pozitivně i na hubnutí. Podporují totiž odbourávání tuků, zrychlují metabolismus a vyvolávají pocit sytosti. Kromě toho se hořké potraviny vyznačují nižším množstvím kalorií.

Zdroje hořké chuti

Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr opravdu mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso nebo kozí sýr.

Co se týká ovoce a zeleniny, ideální je v tomto směru například grapefruit, artyčoky, čekankové puky, hlávkový a římský salát, kerblík, brokolice, zelí či kapusta.

Z hořkého koření pak můžete sáhnout po majoránce, rozmarýnu, zázvoru, tymiánu, kurkumě, oreganu nebo červené paprice.

Hořkou chuť ale nabízejí i nejrůznější byliny, například pelyněk, kořen pampelišky, řeřicha, jalovec, citrónová tráva nebo chmel.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články