Lidé často kupují výrobky sice možná zdravotně nezávadné, ale s nulovou výživovou hodnotou a plné chemie. Evropská komise si před časem posvítila třeba na glutamát sodný. Tak velké množství glutamátu, který se dnes konzumuje, totiž nikdo při jeho schvalování nepředpokládal.
Problematický glutamát sodný
Sám o sobě nemá glutamát sodný (E621) prakticky žádnou chuť ani žádný zápach. Jedná se o bílý krystalický prášek, který vypadá trochu jako sůl nebo cukr, a je dobře rozpustný ve vodě. Má ale schopnost zlepšovat chuť potravin, do nichž se přidává.
Na jazyku má člověk speciální receptory, které na glutamát sodný reagují, a které jsou od přírody určeny k tomu, aby reagovaly na přírodní kyselinu glutamovou. Existují spolehlivé a ověřené údaje, že glutamát sodný způsobuje návyk na určitý druh potravin a díky němu se nám zdá, že jíme něco velice chutného. Zamysleli jste se někdy, proč mají děti tak rádi všelijaké křupky a chipsy?
Glutamát nejenom že zlepšuje přirozené chuťové kvality potravy, ale také zvýrazňuje chuť a aroma konzerv, instantních potravin, druhořadého masa, karbanátků a vylepšuje zhoršené chuťové vlastnosti potravin způsobené dlouhodobým zamražením, a to právě díky vlivu na chuťové pohárky. Stačí ho jen malé množství k tomu, aby potravinářští technologové ušetřili na dražších přírodních složkách.
Glutamát sice není zařazen mezi alergeny, ale existuje část populace, která má glutamátovou intoleranci a po její konzumaci se u těchto lidí dostavují různé problémy, které alergie připomínají. Mohou se objevit otoky dýchacích cest, bolesti hlavy, nevolnost, pocení, malátnost i poruchy vědomí. Škála možných potíží je poměrně pestrá.
Jíst, či nejíst?
Z mnoha důvodů bychom se měli častější konzumaci glutamátu vyhnout. Mezi zásadní argumenty patří fakt, že studie prokazující nezávadnost byly činěny sice s vysokými dávkami, ale krátkodobě. Nelze proto vyloučit, že pravidelnou a dlouhodobou konzumací dochucovadla dochází ke škodám na našem organizmu.
Dalším důvodem je, že glutamát svým drážděním chuťových center vede k přejídání. Proto ho ostatně výrobci přidávají do různých slaných sušenek, brambůrků a dalších poživatin. A jak je již uvedeno výše, nemalá skupina lidí vykazuje na glutamát intoleranci s různě vážnými projevy.
Důvodem pro vyloučení glutamátu ze stravování je i skutečnost, že zcela likviduje přirozenou chuť pokrmů, koření, bylin a dalších přísad. Glutamát prokazatelně nepřispívá lepší chuti potravin, naopak u nekvalitních pokrmů maskuje jejich špatnou chuť a vyvolává touhu po dalším jídle.
O přidaných látkách v potravinách se diskutuje stále. Někteří lidé je považují za ztělesněné zlo, ale tak tomu není. Výzkumy, které jim přisuzují značně negativní dopad na naše zdraví, jsou kontroverzní a často i silně emocionálně zabarvené. Chcete-li však vliv chemických látek na své zdraví co nejvíce minimalizovat, stačí zmenšit množství průmyslově vyráběných potravin ve stravě. Přírodní produkty jsou v tomto ohledu rozhodně zdravější.