Zdraví

I čistička potřebuje jednou za čas vyčistit. Vsaďte na potraviny, které podpoří funkci jater

Dopřejte játrům ty správné potraviny

autor

Erika Tomanová

10. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Tělo si zaslouží vaší péči v každé roční době. A když očista, tak začněme největší čističkou našeho těla, kterou jsou játra. Jedná se o orgán poměrně odolný, ale to neznamená, že bychom na něj měli zapomínat. Věděli jste, že všechny škodliviny, které přijmete nejenom v potravě, ale třeba i kůží nebo při dýchání, musí filtrovat vaše játra?
Reklama

Játrům se přezdívá čistička organismu, a proto bychom jim měli věnovat zvýšenou pozornost. Díky dobře fungujícím játrům může tělo lépe bojovat s všudypřítomnými bacily a infekcemi. Zdá se vám, že zápasíte s nedostatkem energie? I to je důvod soustředit se na zdraví tohoto orgánu. Játra se totiž podílejí na přeměně živin na energii.

Nechte játra oddychnout

I když pracují neustále prospěje jim, když jim v práci, kterou musí vykonávat, trochu ulehčíme. Játra nebudou muset pracovat naplno tehdy, když ze stravy vyloučíte nebo alespoň omezíte mastná jídla a příjem přemíry cukru a soli.

Věnujte vašim játrům dostatečnou pozornost

Játrům prospějete i tím, že si budete číst na obalu jaké látky, které tělu zrovna neprospívají, jsou do té které potraviny přidány a omezíte jejich konzumaci. To platí zejména pro glutaman sodný a nejrůznější potravinářská barviva a konzervační látky.

Dopřejte játrům kyselé potraviny

Metabolismus můžete ráno nastartovat třeba sklenicí vody s citronovou šťávou, kterou vypijete nalačno.  Nápoj stimuluje činnost jater a aktivuje v nich proces látkové výměny. Navíc citron je vynikající pomocník trávení, neboť podporuje činnost žlučníku a vylučování žluči. 

Propláchněte je

Tekutiny doslova vyplachují škodlivé látky z těla. Doporučené množství je asi tak osm sklenic denně. A samozřejmě se tím nemíní barevné, cukrem oslazené limonády, kola nebo snad alkohol, ale přírodní džusy nebo čistá voda.

Potraviny na podporu jater

Červená řepa

Červená řepa patří k potravinám, které čistí játra a podporují jejich funkci. Obsahuje vysoké množství rostlinných flavonoidů a betakarotenu, které pomáhají stimulovat a zlepšovat celkovou funkci jater. Kromě toho červená řepa čistí přírodní cestou krev. Stačí, když přidáte do svého každodenního jídelníčku čerstvou řepu nebo šťávu z ní. 

Česnek

Česnek obsahuje sloučeniny síry, které slouží jako aktivátor jaterních enzymů odpovědných za vylučování toxinů z těla. Česnek také obsahuje allicin a selen, dvě důležité složky chránící játra před poškozováním toxiny a pomáhají i při detoxikaci jater.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje katechiny, druh rostlinných antioxidantů, které prokazatelně odstraňují tuk z jater a podporují správnou funkci jater. Tento bylinný nápoj chrání játra před kumulací toxinů, které je mohou poškodit.

Brokolice

Brokolice podporuje přirozenou očistu jater. Je bohatá na glukosinoláty, které pomáhají vyplavovat z jater karcinogenní látky a další toxiny. Vysoký obsah vlákniny v brokolici také zlepšuje proces trávení. Kromě toho obsahuje také v tucích rozpustný vitamín E, který je pro játra důležitým antioxidantem, jež přispívá k jejich správné funkci. 

Avokádo

Bylo zjištěno, že avokádo má schopnost přirozeně chránit a regenerovat játra. Obsahuje velké množství složek produkujících glutation, který má zesilující účinek na samočistící schopnost jater. Podle výzkumů konzumace 1-2 avokád týdně během třiceti dnů bude mít na vaše játra významně pozitivní vliv.

Vlašské ořechy

Ořechy obsahují hodně l-argininu, aminokyselin, glutathionu a omega-3-mastných kyselin, které pomáhají čištění jater od nebezpečného amoniaku. Jsou také dobré pro lepší okysličování krve a z jejich slupek se často vyrábí přípravky na jaterní očistu.

Kurkuma

Kurkuma je jedním z nejsilnějších přírodních prostředků pro udržení zdravých jater. Bylo prokázáno, že aktivně chrání játra před poškozením toxiny a také napomáhá regeneraci poškozených jaterních buněk. Podporuje i produkci žluči a zlepšuje funkci žlučníku. 

Ostropestřec mariánský

Ostropestřci mariánskému se říká také „Stříbrný bodlák“ nebo „Kristova koruna“. Je to silný antioxidant, který je schopen regenerovat játra a stimulovat jejich správně fungování. Při užívání ostropestřce však buďte opatrní. Každé tělo je jiné a na nové byliny, s kterými se setkává poprvé, může reagovat bouřlivě. Při vnitřní očistě tedy postupujte pomalu, abyste si proces nezkomplikovali například zažívacími problémy. Ty se při užívání ostropestřce sice vyskytují jen vzácně, přesto se snažte detox neuspěchat.

Nic se nesmí uspěchat

Šetřit svoje játra se opravdu vyplatí. Nezapomeňte, že i čistička potřebuje občas vyčistit. Při správném provedení očisty organismu můžeme očekávat nejen zlepšení kondice a celkového pocitu pohody, ale také úbytek hmotnosti. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články