Jarní očista organizmu patří k činnostem, které by měly být každoroční samozřejmostí. Detoxikace zbavuje tělo škodlivých látek, které se v něm nahromadily, a které mohou poškozovat vaše zdraví. Díky očistě organizmu získáte energii, překonáte únavu a posílíte svou imunitu.
Abyste svému tělu vrátili harmonii a zdraví, musíte o něj pečovat. Sauny, parní lázně, bylinné zábaly, koupele v mořských řasách a bylinných směsích, aromaterapeutické masáže, bylinky, lehká strava. Není to nic složitého. Očistný program si můžete naplánovat sami. A kdy jindy začít než se začátkem jara?
Zažívací ústrojí je základ
Zažívací ústrojí je základ a pokud nemáte střeva v pořádku, nebude tělo správně fungovat. Už dávno je známo, že až dvě třetiny imunitního systému sídlí ve střevech. Proto je důležité, aby v nich byly dobré bakterie, které si dokážou poradit s těmi nežádoucími, které dělají v těle jen nepořádek. To samozřejmě velmi úzce souvisí se stravovacími návyky, pitným režimem a stresem. Je tedy nabíledni, že jarní detoxikace by měla začít právě u střev.
Existuje mnoho návodů, jak očistu provést. Jednou z nejjednodušších a také nejúčinnějších je lehká strava zaměřená na zeleninu a ovoce, a to zejména kvůli obsahu vlákniny. Ta totiž dokáže s trochu nadsázky "vykartáčovat" střeva od všech odpadů. Zapomeňte na uzeniny, červené maso, bílé pečivo, cukr, konzervy, sladkosti, limonády a méně solte. Omezte alkohol a denní spotřebu kávy.
Pozor na hladovky
Pod detoxem si mnoho lidí představuje hladovku. A to je chyba. Hladovění má za následek, že zpomalíte metabolismus a k žádné očistě pak z tohoto důvodu vlastně nedochází. Pokud se pustíte do očistných kúr, kdy přijímáte jen jednostrannou potravu v podobě různých ovocných a zeleninových šťáv, tělu se nedostávají důležité živiny jako vitaminy rozpustné v tucích, minerální látky, bílkoviny. Možná se trápíte ve snaze ozdravit tělo, ale spíše mu tím škodíte.
Antioxidanty a bylinky
Dodáváním potřebného množství antioxidantů udržujete imunitní systém v kondici a navíc i pomaleji stárnete. Mezi potraviny bohaté na antioxidanty patří borůvky, švestky, jahody, jablka, citrusy, kiwi, kapusta, špenát, zelí, brokolice, červená řepa, česnek, mrkev. Z nápojů je to pak zelený čaj a z bylinek rozmarýn, máta, šalvěj, tymián.
Z bylinek se zaměřte na ty, které povzbuzují činnost jater. Je to například ostropestřec mariánský, kopřiva nebo řebříček, který podporuje metabolismus. Játra chrání také popenec obecný a jablečník obecný.
Pitný režim je nutnost
Pijte vodu. Každé ráno můžete začít tak, že vypijete sklenici vlažné vody s citrónem. Očistu můžete podpořit také kopřivovým čajem. Pro přípravu vždy použijte mladé kopřivy, ideální doba pro jejich sběr je od března do půlky května, tedy před květem. Kopřivu sbírejte na čistých místech. Natrhané kopřivy spotřebujte čerstvé anebo si je můžete usušit. Sušením ale musí být šetrné a pozvolné tak, aby listy neztratily barvu. Ztráta barvy totiž znamená, že kopřiva ztratila své léčivé vlastnosti.
Nezapomínejte na dobrou náladu
Chápeme, že zejména v současné situaci to bývá obtížné, ale udržování dobré nálady dokáže s naším tělem doslova zázraky. Možná znáte ten pocit, kdy si chcete odpočinout, vypnout, ale úplně se vám to nedaří. Hlava pořád pracuje, myšlenky stále přicházejí a mysl pořád jede na plné obrátky a nedaří se vám ji zklidnit. Na jiné myšlenky vás přivede pohyb, a to ideálně venku v přírodě. Procházka v parku, lese nebo po loukách vám úžasně zklidní tělo i mysl a zlepší náladu. A jak už věděly naše babičky, tak veselá mysl je půl zdraví.