Zdraví

Připravte si léčivou bombu za pár korun. Úžasná na hubnutí a s mimořádnými účinky na naše tělo

Existuje řada důvodů, proč jíst řapíkatý celer

autor

Erika Tomanová

27. května 2021

 
FOTO / Depositphotos
Už v minulém roce se začalo mluvit o účincích šťávy z řapíkatého celeru. Jejímu kouzlu podlehla celá řada lidí. Čím je tato zelenina tak výjimečná a proč bychom ji měli zařadit do svého jídelníčku?
Reklama

Existuje řada důvodů, proč řapíkatý celer jíst v teplém i syrovém stavu. Ale jeho chuť není tím jediným pozitivem. Díky Anthonymu Williamsovi, který ve svých knihách začal popisovat celerovou šťávu jako zázračnou tekutinu, získal řapíkatý celer popularitu mezi širokou veřejností. A jeho slova dnes potvrzuje i věda.

Existuje řada důvodů, proč jíst řapíkatý celer

Řapíkatý celer byl v minulosti podroben mnohým výzkumům, na základě kterých bylo prokázáno, že obsahuje velké množství vitaminu K, vitaminu A a také vitaminy B2, B6 a C. Kromě vitaminů jsou v celeru obsaženy i minerály a stopové prvky, jako je draslík, mangan, vláknina a kyseliny - především pak kyselina listová a pantotenová. A právě obsah vitamínů a různých prvků je důvodem, proč tuto zeleninu konzumovat co nejčastěji. Pokud z něj chcete vytěžit maximum a dodat svému tělu dávku prospěšných látek, měli byste ho konzumovat především v syrovém stavu. 

Výborný pro zdraví

Zdravotní přínosy řapíkatého celeru jsou značné. Obsah vitaminů přispívá k významnému posílení imunity a tím i k prevenci mnoha onemocnění. Vedle toho je tato zelenina i znamenitým prostředkem ke snižování vysokého krevní tlaku. Obsažené ftalidy pomáhají k roztažení cév, čímž zlepšují krevní oběh a dochází tak ke snížení tlaku. Stejná složka nám pomůže snížit hladinu "zlého" cholesterolu. Velmi důležitý je i vliv na močové cesty. Působí jako diuretikum a má antiseptické účinky.

A to není zdaleka všechno. Řapíkatý celer zmírňuje i problémy způsobované dnou, snižuje otoky kloubů a ulevuje tak od bolesti. Důležité je, že pravidelné používání řapíkatého celeru vede k vylučování kyseliny močové, jejíž krystaly dnu způsobují. 

Své účinky má řapíkatý celer i proti nádorovému bujení. Vedle eliminace volných radikálů totiž povzbuzuje činnost bílých krvinek, které v těle likvidují rakovinné buňky. V kombinaci s podporou imunity jde o skvělý mix schopností, který je škoda nevyužít.

Tři skvělé tipy na přípravu řapíkatého celeru

Celerová šťáva

Velmi populární je celerová kúra spočívající v pravidelné konzumaci celerové šťávy. Pokud se pro ni rozhodnete, tak vězte, že její silně aromatická chuť vám nemusí být hned příjemná. Nedoporučuje se však šťávu nijak dochucovat ani ředit.

Příprava je velmi jednoduchá. Umytý řapíkatý celer vhoďte do odšťavňovače a následně šťávu vypijte. Pokud odšťavňovač nemáte, tak celer nakrájejte na menší kousky a rozmixujte. Vznikne vám hladká hmota, z které šťávu vymačkáte, třeba přes silonovou punčochu. Takto připravenou celerovou šťávu pijte nalačno, přibližně 15 až 30 minut před jídlem.

Celerová polévka

Pokud preferujete polévky, zkuste tu z řapíkatého celeru. Stačí v hrnci opražit cibulku, přidat nakrájené brambory a celer. Vše zalijte vývarem a nechte vařit, dokud zelenina nezměkne. Na závěr osolte, opepřete a umixujte polévku dohladka. Podle chuti můžete přidat i špetku kurkumy a také zjemnit smetanou na vaření.

Léčivá bomba

Velmi jednoduchý a chutný recept spočívá ve smíchání nadrobno nakrájeného řapíkatého celeru s bílým jogurtem s přídavkem špetky soli a stroužku podrceného česneku. Získáte tak chutnou a léčivou pomazánku. 

Další zajímavé články