Zdraví

Potřebujete posílit imunitu? Sáhněte po nejlepším ochránci našeho zdraví

Česnek je výborný ochránce našeho zdraví

autor

Erika Tomanová

21. června 2021

 
FOTO / Depositphotos
Jako prevence nejrůznějších neduhů a onemocnění se česnek používá odpradávna. Obsahuje řadu sloučenin síry, odtud jeho charakteristické štiplavé aroma. Jedna z nich, alicin, má velké antibakteriální, antimykotické, antivirové i antioxidační vlastnosti.
Reklama

Obzvlášť v dnešní době se chceme všichni udržet v co nejlepší kondici a být co nejzdravější.

Česnek je jednoduše úžasný

Jsme ochotni kvůli tomu nakoupit množství drahých potravinových doplňků a přitom máme doma potraviny, které nám často udělají stejnou, ne-li lepší službu, a zároveň jsou mnohem levnější i chutnější. Například starý dobrý česnek.

Účinné látky v česneku

Typickou vůni dodávají česneku různé sloučeniny síry. Jedna z nich, která se jmenuje alicin, má silné antibakteriální účinky. Jde o vůbec nejsilnější přírodní antibiotikum. Česnek ale obsahuje i mnoho jiných tělu prospěšných látek. Například selen, mangan, vitamín C, vlákninu a vitamín B6 a B1. Dále draslík, fosfor, měď a železo.

Jak česnek používat

Už Hippokrates radil využívat česnek pro zdraví. Čerstvý má pochopitelně nejvíc účinných látek. Záleží samozřejmě i na odrůdě.

Pokud přidáváte česnek do vařených pokrmů, dávejte ho až na konec. Výborný je do salátů. Třeba v kombinaci se zakysanou smetanou. A samozřejmě do různých dipů a pomazánek.

Účinky na zdraví

Je antibakteriální a antivirotický

Česnek má obrovské spektrum skvělých účinků. Jeho základní síla leží v likvidaci infekcí bakteriálních i virových a v celkovém zlepšení imunity. Působí proti nachlazení, proti angíně, ale i proti různým parazitům. Účinný je nejen na sennou rýmu, ale také na astma. Působí povzbudivě na činnost mozku a brání před jeho stárnutím. 

Léčí kožní infekce

Látky obsažené v česneku spolehlivě bojují s plísňovými kožními infekcemi, jako jsou pásový opar nebo mykóza nohou. Kromě toho česnek také podporuje růst vlasů a nehtů.

Ředí krev

Protisrážlivé vlastnosti česneku působí jako prevence vytváření krevních sraženin v těle. Díky tomu odstraňuje bolesti nohou spojené s křečovými žilami a léčí cévní záněty. Česnek navíc snižuje hladinu cholesterolu i krevní tlak. Kdo pravidelně používá česnek má mnohem menší riziko infarktu a mrtvice.

Pomáhá zdržovat hmotnost 

Někteří vědci mají za to, že nadváha a obezita je v podstatě projevem dlouhodobého zánětu v těle. A česnek, jako jedno z nejlepších protizánětlivých činidel, je tedy ten pravý lék. Podle nedávných výzkumů umí regulovat tvorbu tukových buněk.

Vnější použití

Česnek můžeme používat i zevně. Nadrcený česnek nebo čerstvá šťáva pomáhá proti bradavicím a kuřím okům. Podobně můžete použít česnek i na bolavé zuby. Česnekovou šťávu můžete použít k okamžitému zklidnění svědivé vyrážky či po kousnutí hmyzem.

Česnek je prostě úžasný a jeho pravidelnou rozumnou konzumací celkově prospějete vašemu zdraví.

Další zajímavé články