Zdraví

Kandidóza dokáže vaše tělo pořádně potrápit. S problémem pomůže protikvasinková dieta

Bílé pečivo je vhodné nahradit celozrnnou variantou

autor

Erika Tomanová

20. července 2021

 
FOTO / Depositphotos
Kandidóza je onemocnění způsobené přemnožením kvasinky, nejčastěji druhu Candida albicans, v našem těle. Problém pomůže účinně řešit protikvasinková dieta, i když se vlastně nejedná o dietu v pravém smyslu slova. Tento postup je spíše speciální formou stravování zaměřenou na boj proti zdravotním problémům.
Reklama

Na úvod ještě věnujeme pár řádků samotným kvasinkám a kandidóze. Kvasinky se v lidském těle běžně vyskytují v mikroflóře střev, v ústech, krku a v nose, dále na sliznicích pohlavních orgánů a ojediněle i na kůži. U zdravého člověka jsou v rovnováze s ostatními mikroorganismy. Pokud je tato rovnováha narušena mohou se přemnožit a způsobit infekci. Kvasinek žije v lidském těle řada druhů, nejčastěji však toto onemocnění způsobuje druh Candida albicans. Co však ovlivňuje to, že se kvasinky v těle přemnoží a začnou vyvolávat problémy?

Co podporuje vznik kandidózy

  • oslabená imunita (vzniklá například při chemoterapii, po transplantaci orgánů, při užívání kortikosteroidů a podobně).
  • antibiotika (léčba antibiotiky dokáže zbavit tělo nejen bakterií, které způsobují onemocnění, ale i těch prospěšných. Důsledkem léčby antibiotiky může být tedy přemnožení kvasinek).
  • nadměrná konzumace alkoholu a kouření.
  • genetická predispozice.
  • nevhodné stravovací návyky, zejména nadměrná konzumace cukru,

Jak se přemnožení kvasinek projeví

Přemnožení kvasinek v organismu se může projevovat skutečně různorodými příznaky a závisí hlavně na tom, kde přesně se infekce nachází, zda jde například o orální kandidózu nebo kvasinkovou infekci v oblasti ženských pohlavních orgánů nebo o přemnožení kvasinek v žaludku.

Obecně pak na sebe může toto onemocnění upozorňovat poměrně nespecifickými příznaky, jako je dlouhodobá a nadměrná únava, bolesti hlavy, zažívací a kožní problémy či depresivní nálady a problémy s pamětí. V případě infekce v ústech je například typickým příznakem bílý povlak na jazyku a sliznicích.

Zásady protikvasinková diety

Protikvasinková dieta může pomoci upravit vnitřní prostředí našeho  organismu tak, abychom se problému s přemnoženými kvasinkami zbavili. Doporučovaná je zejména tehdy, kdy nás trápí kvasinkové infekce opakovaně, přičemž je vhodné ji dodržovat dlouhodobě, minimálně 3 až 6 měsíců. Zásady protikvasinkové diety jsou v podstatě úplně jednoduché. Základem je vyřazení nebo alespoň větší omezení potravin, které mohou problémy způsobovat či zhoršovat. 

Obecně platí zejména následující principy

Dieta vhodná při kvasinkovém onemocnění spočívá především ve vyloučení jednoduchých cukrů ze stravy. K dalším nevhodným potravinám patří bílé pečivo a produkty s kvasnicemi.

Základem stravy by mělo být čerstvé ovoce a zelenina. Ovoce vybírejte to méně sladké (nevhodné jsou například banány, broskve, kompoty, slazené džusy). Vhodná jsou naopak jablka a hrušky, grepy apod. Ze zeleniny se mimo cibule a česneku doporučuje zelenina listová.

Vhodné je rovněž omezit pití kávy, černého čaje, alkoholu, vyhnout se velkému množství soli, uzeninám a konzervám. Bílé pečivo je vhodné nahradit celozrnnou variantou. 

Další tipy 

V boji proti kvasinkám v trávicím ústrojí může pomoci popíjení odvaru z měsíčku lékařského. Na posílení imunity jsou vhodné echinacea, lopuch a lichořeřišnice. Mezi vhodné doplňky stravy v tomto období patří chlorella a mladý ječmen, které jsou zásadité a pomáhají s překyselením žaludku. Vhodná je také šťáva z aloe vera. 

Zdroj: everydayhealth.com.

Další zajímavé články