Zdraví

Dostaňte své tělo do pohody. Vsaďte na hromadu zdraví na pouhé jedné lžičce

Babičky nedaly na droždí dopustit

autor

Erika Tomanová

15. června 2021

 
FOTO / Depositphotos
Nechce se vám užívat různé tabletky a hledáte něco, co by vás nezruinovalo finančně, ale dodalo vám vitalitu? Máme pro vás skvělý tip. Vsaďte na droždí. Zázračný lék, který je skoro zadarmo.
Reklama

Co je droždí? Vlastně jde o živou houbu. Pouhý 1 gram v sobě skrývá až 12 miliard buněk. Jedná se o pivní kvasinky, které se živí cukry, známé jako Saccharomyces cerevisae. Tyto kvasinky dokáží proměnit cukr v alkohol a oxid uhličitý, a významně se podílí i na výrobě piva. V těstě se pak díky oxidu tvoří malé vzduchové bublinky.

Co jste možná nevěděli

Za droždí jsme údajně vděční Egypťanům, kteří ho objevili náhodou v 5. století př. n. l., když zapomněli dát již připravené těsto péct. Po několika hodinách zjistili, že těsto několikrát zvětšilo svůj objem. Samotný objev kynutí byl vysvětlen o mnoho století později díky Louisi Pasteurovi. Ten v roce 1857 dokázal, že kynutí je způsobeno živými organismy.

Co droždí obsahuje

Je známou věcí, že droždí obsahuje kompletní řadu vitaminu B. Tato řada vitamínů má na náš orgaismus mnoho pozitivních vlivů. Mimo jiné nám pomáhá držet na uzdě homocystein což je aminokyselina, která vzniká při metabolismu a odbourává se právě za pomoci vitamínů B. Jeho vysoká hladina pak vede k nemocem krevního oběhu.

Vedle vitaminů řady B obsahuje droždí i vitamin D a také mnoho enzymů. Též je bohaté na esenciální kyseliny, minerální soli, ale také na železo a měď.

Jak droždí prospívá našemu zdraví

O homocysteinu už byla řeč. Droždí má ovšem řadu dalších účinků. Především upraví vaše trávení, vylučování a napraví různé kožní problémy. Zlepší se stav vašich nehtů a vlasů. Kvasnice mají protizánětlivé účinky, pomocí nich snáze zvládnete různé deprese a také budete lépe spát. Ale hlavně podpoříte svá játra a ledviny, což bude mít řadu pozitivních dopadů na další fungování vašeho těla. Také celková imunita se při pravidelné konzumaci droždí významně posílí.

Zklidňující účinky

Trpíte dlouhodobým stresem či úzkostmi? Dávejte si pravidelně droždí. Obsahuje riboflavin a niacin, což jsou látky, které fungují na duši jako balzám. Nezaručí vám však, že se vašich psychických potíží nadobro zbavíte.

Se stresem a duševními potížemi je nejlepší bojovat sportem, zdravým jídelníčkem, případně terapií. Droždí funguje spíše jako podpora v boji proti stresu. Rozhodně nevyřeší veškeré vaše potíže, ale může vám je pomoci, někdy i výrazně, zmírnit.

Na zdravé trávení

Pokud máte problémy s trávením, sáhněte po kvasnicích. Jedna kostička droždí obsahuje tři gramy vlákniny. Dejte si jedno droždí denně a patrně vám začne lépe fungovat trávicí systém. Ulevíte tak svému žaludku. 

Reguluje hladinu cholesterolu

Droždí obsahuje kyselinu listovou, což se hodí lidem, kteří mají problém si udržet  na uzdě cholesterol. Kvasnice dokážou snížit i riziko vzniku mrtvice, takže se vážně vyplatí je pravidelně jíst.

Skvělý tip na konec

Nemáte doma žádné prostředky na léčení kocoviny? Nevadí, stačí mít doma droždí. Jestliže je vám špatně po konzumaci alkoholu a potřebujete být co nejdřív fit, dejte si ráno lžičku kvasnic. Sice si nepochutnáte, ale tělo se velice rychle vzpamatuje a poděkuje za vzpruhu.

Další zajímavé články