Zdraví

Potraviny, které byste měli jíst každý den. Budete překvapeni, jak na vaše tělo působí

Víte, že existují potraviny, které zlepšují náladu?

autor

Erika Tomanová

25. srpna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Cítíte se unavení, bez energie a bez šťávy? Než zajdete k doktorovi, zkuste pořádně provětrat svůj jídelníček. To, co si naložíte na talíř, má obrovský vliv na pocit štěstí a vyrovnanosti. Víte, že existují potraviny, které zlepšují náladu?
Reklama

Pokud na vás jdou chmury, je na čase s tím něco udělat. A někdy stačí drobnost. Trošku poupravit jídelníček.

Vsaďte na med

Zdravý přírodní cukr je to nejlepší, co můžeme tělu v chmurném období dopřát. Vzhledem k tomu, že jde o jednoduchý cukr, snadno se rozloží a nezatíží nás.

Jdou na vás chmury? Vsaďte na potraviny, které vám zlepší náladu

Navíc působí proti zánětům, omlazuje tělo, zahání deprese a vylepšuje náladu. Ideálně bychom měli med zakomponovat do svého jídelníčku dopoledne, ať už do snídaně nebo svačiny. 

Dopřejte si ovoce štěstí

Jestli existuje nějaké „ovoce štěstí“, pak jsou to jedině banány. Jsou sladké, dodají nám spoustu energie a navíc obsahují značné množství tryptofanu. Zlepší nám náladu a povzbudí nás. Banány si dejte kdykoliv během dne, když ucítíte nedostatek energie nebo přicházející špatnou náladu.

Hořká čokoláda je bomba

Pokud vás po předchozím odstavci hned napadly banány zalité hořkou čokoládou, pak máte jistě pravdu. Je to bomba, ovšem nejen zlepšující náladu, ale především kalorická. Když si tuto kombinaci dáte jednou za čas, nic se nestane, ale denním jídlem by se tato laskomina stát rozhodně neměla.

Zato čtvereček kvalitní hořké čokolády dokáže v mozku krásně stimulovat serotonin. Tedy hormon dobré nálady a štěstí. Vědci navíc prokázali, že jeden čtvereček čokolády denně pomáhá snižovat tělesnou hmotnost. Umí to však jen čokoláda, která obsahuje 70 % a více kakaa.

Denně hrst mandlí

Prostřednictvím vysokého obsahu železa mandle podporují tvorbu červených krvinek. Díky hořčíku, kterého mají vysoké množství, mají antidepresivní účinky, dobře fungují i proti krátkodobému podráždění a zlepšují náladu. Mandle jsou ideální na dopolední nebo odpolední svačinku. Prostě ve chvíli, kdy cítíte, že si nutně potřebujete „dobít baterky“.

Továrna na antioxidanty

Továrna na antioxidanty, tak by se daly nazvat borůvky, jež si vydobyly pověst zabijáka volných radikálů. Díky tomu jsou prevencí nejen rakoviny, ale i deprese. U pacientů, kteří pravidelně konzumovali borůvky, se po dvou letech dalo vypozorovat méně depresivních stavů.

Káva to jistí

Káva obsahuje kofein, který nás umí skvěle stimulovat, povzbudit, navodit pohodu a zvednout náladu. Ale pozor! Díky tomu je káva poměrně dost zrádná. Dva šálky kávy denně jsou maximum. Pokud byste jich vypili více, může kofein působit přesně opačně. Tedy zvyšovat úzkost, zesilovat deprese a působit problémy s nespavostí. 

Nejsilnější přírodní antibiotikum

O česneku slýcháváme jako o nejlepším a nejsilnějším přírodním antibiotiku. Do svého jídelníčku bychom ho měli zařazovat pravidelně.  

Chrání nás proti nemocem, a pokud už nějaký vir či bakterie přijde, pak nám s nimi pomůže účinně bojovat. V rámci prevence umí také rozproudit krev v těle, rozehřát nás a tím vylepšit náladu. Česnek navíc umí slušně nabít energií.

Malá, ale šikovná

Vsaďte na ořechy a semena. Jsou bohatá především na fosfor, zinek a vitamin E. Obsahují také vitaminy A, D, vitaminy skupiny B a minerály jako draslík, mangan a měď. V těle umí zvýšit hladiny těch správných hormonů, které regulují naši náladu. Navíc chutnají, takže se nebojte mít je stále po ruce a během dne průběžně uzobávejte.

Pozor na zabijáky duševní pohody

Stejně jako existují potraviny pro dobrou náladu, existují i zabijáci duševní pohody. Konzumace průmyslově zpracovaných potravin, rafinovaných cukrů a přemíry soli ovlivňuje vznik depresí podle některých zdrojů až z 58 %. Jednou z teorií je to, že vysoký obsah rafinovaných sacharidů a nízký obsah bílkovin nepříznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru, což vede právě k duševní nevyrovnanosti. Nízká hladina cukru v krvi vede k depresivním stavům obzvlášť u mladých žen. Neprojevuje se nutně neustálým splínem, ale spíše občasnými výkyvy nálad, přecitlivělostí, trvalou únavou a nízkým sebevědomím. Mozek se nedokáže vyrovnat s negativními i vlivy a na každý sebemenší nepříznivý podnět reaguje stresem. Pokud to jde, vyhněte se jim!

Zdroj: healthline.com, womanshealthmag.com.

Další zajímavé články