Zdraví

Nedostatek tekutin může vést u starších lidí k řadě onemocnění. Selhání ledvin se dá přitom vyhnout sklenkou vody

Dehydratace může být pro starší lidi velmi nebezpečná

autor

Kateřina Korňová

20. října 2021

 
FOTO / Pexels
Všichni víme, že bychom měli pít dostatek tekutin, aby naše tělo nebylo dehydrované. Podle nové studie však potřeba tekutin s přibývajícím věkem stoupá, a to i v případě, že venku zrovna není třicet stupňů ve stínu. Nedostatek tekutin totiž může způsobovat ve stáří nejrůznější choroby.
Reklama

Staří lidé jsou ohroženi dehydratací mnohem více než mladí. Je to dáno tím, že jak člověk stárne, nedokáže jeho tělo tak dobře ovlivňovat ztrátu vody z organismu prostřednictvím potu. Senioři tudíž potřebují pít mnohem více tekutin, aby kompenzovali změny v regulaci své tělesné teploty.

Dehydratace může vést k nerovnováze elektrolytů

Dehydratace může nejen starším lidem způsobit řadu zdravotních problémů jako například bolest svalů, silnou únavu a vyčerpání z horka. Hydratace je navíc klíčová při regulaci tělesné teploty a pomáhá bojovat s řadou dalších onemocnění.

Snížené vnímání žízně

Vědci zjistili, že jak stárneme, snižuje se i naše schopnost rozpoznat stav žízně. Mozek totiž ne vždy vydá signál, že bychom se měli napít. Proto je potřeba, aby si staří lidé udělali nové návyky a pravidelně doplňovali tekutiny i v případě, že se necítí žízniví. Vhodné je jim to i občas připomenout a vysvětlit jim, jak se věci mají.

Zhoršení zdravotního stavu

Pokud dojde u starší osoby k dehydrataci, prvním orgánem, který tím trpí, jsou ledviny. V nejhorším případě to může vést až k akutnímu selhání ledvin, a přitom se mu lze vyhnout sklenkou vody po každém jídle.

Nerovnováha elektrolytů

Jako elektrolyty jsou označovány minerály jako sodík, draslík, hořčík, vápník, chlor či fosfor. Jejich nerovnováha způsobená dehydratací může být vysoce nebezpečným stavem, který může vést k bolestem hlavy, nepravidelnému srdečnímu tepu, svalovým křečím, nadměrnému pocení, ale může končit i tragicky. Jejich správný poměr zajišťuje rehydrataci buněk, funkci svalů, zadržování vody v podkoží, napětí v buňkách, funkce mozku a také má vliv na nervovou soustavu.

Jak poznat dehydrataci

Dehydrovaného seniora poznáte snadno podle dvou ukazatelů. První je podle moči, která by měla být spíše světle žlutá. Pokud je pravidelně tmavší, koncentrovaná, je to první známka toho, že je něco špatně. Dalším znakem je kožní řasa na ruce. Pokud se po stlačení nevrátí hned do původního stavu a zůstane zvrásněná, může se jednat o dehydrataci.

Pitný režim seniora

Jak již bylo řečeno, senioři nemají takovou potřebu se napít, jako mladší lidé. Což je ovšem špatně, jelikož to neznamená, že více vody nepotřebují. Pokud vaše babička nebo děda nebyli zvyklí pít více tekutin než čaj ráno a kávu po obědě, je potřeba začít pozvolna. Zkuste je přesvědčit, aby si dali alespoň malou sklenku preferované tekutiny (voda, čaj, džus) po každém jídle a v období svačiny se napili i přesto, že nemají žízeň. Další tekutiny mohou doplňovat polévkami či ovocem a zeleninou.

Rady pro správný pitný režim

  • pijte, i když nemáte žízeň
  • vyvarujte se perlivým nápojům
  • omezte kávu na minimum (můžete zkusit obilnou kávu, která neodvodňuje)
  • vyřaďte alkohol ze seznamu povolených tekutin

Zdroj: healthline.com, lekarna.cz, risebyperformance.cz.

Další zajímavé články