Nemoc králů
Dna je revmatologickým zánětlivým onemocněním, poruchou metabolismu purinů, při které dochází ke zvyšování hladiny kyseliny močové v krvi a následnému ukládání krystalů především do kloubů, šlach, ale také ledvin a jiných orgánů. Nejčastěji postihuje muže nad čtyřicet let a projevuje se opakujícími se záchvaty akutní zánětlivé artritidy, při kterých dochází k otoku kloubu, jenž je zarudlý a velmi citlivý na dotek.
Dieta se při dně dodržuje proto, aby pomohla snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Dodržování přísných dietologických pravidel není léčebnou metodou onemocnění, ale může snížit riziko opakujících se záchvatů a zpomalit progresi poškození kloubů. Vyhýbá se potravinám obsahujícím puriny a naopak zařazuje do jídelníčku potraviny, které mohou kontrolovat hladinu kyseliny močové v krvi.
Čemu se při dně vyhnout
Puriny jsou běžnou součástí lidského těla a můžeme je najít v některých potravinách. Těmto potravinám je potřeba se při dietě vyhnout, jelikož se rozkládají na kyselinu močovou, díky které se mohou tvořit drobné krystalky, které se ukládají v kloubech a způsobují tak silnou bolest či zánět. Platí obecné pravidlo, že při onemocnění dnou byste se měli vyhýbat potravinám, které obsahují více než 50 miligramů purinů na 100 gramů. Jsou to především:
Maso – vyhněte se hovězímu, jehněčímu a vepřovému masu a masným produktům, jako jsou játra a ledviny, které mají vysoké hladiny purinů a přispívají k vysokým hladinám kyseliny močové v krvi.
Plody moře - některé druhy mořských plodů, jako jsou ančovičky, měkkýši, sardinky a tuňák, mají vyšší obsah purinů. Ovšem občasné zařazení porce ryb může převážit rizika a v mírném množství je možné je do diety zahrnout. Zapomeňte však na mořské řasy, které jsou na puriny velmi bohaté.
Alkohol - pivo a destilované likéry jsou spojeny se zvýšeným rizikem dny a opakujících se záchvatů. Umírněná konzumace vína nezvyšuje riziko dnavých záchvatů, ovšem ostatní alkohol, jako zejména pivo, se při dietě nedoporučuje.
Sladká jídla a nápoje – vyhněte se potravinám slazeným cukrem, nebo je alespoň omezte na minimum. Potraviny, jako slazené cereálie, pečivo či cukrovinky by se ve vašem jídelníčku neměly vyskytovat. Omezte i konzumaci přirozeně sladkých ovocných šťáv, medu a jiných sladidel. Obloukem se vyhněte i čokoládě, která v počtu purinů na 100 gramů vede.
Kvasinky – v jídelníčku člověka, který trpí dnou, by se nemělo vyskytovat ani pekařské či jakékoliv jiné droždí a výrobky z něj. Omezit byste tedy měli i kynuté pečivo.
Co zařadit do jídelníčku
Luštěniny – čočka, hrách či fazole sice obsahují více purinů, než jiné druhy zeleniny, ale podle některých odborníků není nutné se jim obloukem vyhýbat. V porovnání s masem totiž obsahují purinů mnohem méně a jsou skvělou náhražkou například za hovězí maso, které se při dně nedoporučuje ani v malém množství.
Vejce – vhodnou potravinou jsou také vajíčka na jakýkoliv způsob. Obsahují mnoho kvalitních živin a mohou v dietě s minimem masa nahradit kvalitní bílkovinu.
Mléčné výrobky – všechny mléčné výrobky jsou při dně prospěšné, ale nízkotučné se zdají být obzvlášť prospěšné.
Zelenina – veškerá zelenina je v pořádku, a to včetně brambor, hrášku, hub, lilku a zelené listové zeleniny.
Jako další vhodné potraviny se jeví také ořechy a semena, tmavé pečivo, tmavá rýže, kroupy, jáhly či veganské potraviny jako například tofu.
Zdroj: healthline.com, mayoclinic.org, wikipedia.org.