Zdraví

Doplňky stravy nejsou potřeba, když víte, co máte jíst. Zinek, vitamin C i D naleznete v řadě potravin

Kdo se zajímá o zdravou životosprávu, doplňky stravy často ani nepotřebuje

autor

Kateřina Kofroňová

03. prosince 2021

 
FOTO / Unsplash
Aby naše tělo fungovalo jak má, potřebuje kvalitní stravu, pravidelný pohyb, dostatečný spánek, ale také řadu vitaminů a minerálů. V zimě to navíc platí dvojnásob. Některé vitaminy sice běžně stravou přijímáme, vitamin D čerpáme ze slunečního záření, ale jakmile přijde zima, přísun těchto vitaminů se sníží, ovšem jejich potřeba se zvýší. Abyste nemuseli odcházet z lékárny s plnou taškou doplňků stravy, naučte se poznat, jak lze potřebné látky získat ze stravy.
Reklama

V zimním období, kdy je naše tělo vystavováno řadě škodlivých vlivů, ať už mluvíme o virech, bakteriích nebo nepříznivém počasí, větru a nekončící zimě, která leze pod kabát, potřebujeme si vytvořit obranný štít. Naše imunita pak může být dostatečně silná, aby se dokázala s vnějšími vlivy vypořádat.

Obzvlášť v zimním období je potřeba myslet na zdraví

Pokud jste tedy nezískali dobrou imunitu od rodičů, jakožto cenný genetický dar, je potřeba ji povzbudit jinak. My vám dnes přinášíme seznam vitaminů a minerálů, které se touto dobou běžně kupují v lékárnách ve velkém množství, přitom se dají mnohem levněji a chutněji pořídit v samoobsluze ve formě potravin.

Vitamin B

Pokud vám schází "béčko", poznáte to jednoduše. Nedostatek vitaminu B způsobuje únavu, vyčerpání a nedostatek energie, ale také potíže s pokožkou a trávením. Vitaminy skupiny B můžete získat jak z živočišných tak z rostlinných zdrojů. Nejvíce jich naleznete v luštěninách, vnitřnostech, drůbežím mase nebo listové zelenině, ořeších, celozrnných obilninách a mléčných výrobcích. Najdete je ale i v pivovarských kvasnicích, mase či játrech.

Vitamin C

Tento vitamin si tělo bohužel nedokáže vyrobit samo a tak jsme odkázáni na jeho přísun zvenčí. Podporuje vstřebávání železa a tvorbu bílých krvinek, které potřebujeme pro boj s infekcí. Najdeme ho v rakytníku, paprice, brokolici, ale nejlepším zdrojem jsou jednoznačně šípky a černý rybíz.

Vitamin D

Poslední dobou se o vitaminu D hodně hovoří jakožto o vitaminu, který je potřebný pro udržení zdravého imunitního systému. V létě získáme denní dávku během dvaceti minut pobytu na slunci, v zimě je potřeba ho doplňovat. Bohatým zdrojem je rybí tuk, tučné ryby jako například losos, játra, vaječný žloutek a mléko.

Zinek

I tento minerální prvek podporuje imunitní systém a přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky. Jeho dostatek je důležitý jako prevence různých nemocí. Hledejte ho v semínkách, ořeších, luštěninách, tofu, tempehu, celozrnných obilovinách a rostlinných mlékách.

Selen

Správná hladina selenu je důležitá a tělu neprospívá ani jeho nedostatek, ovšem ani jeho přebytek. Hraje důležitou roli v boji proti volným radikálům a má příznivý vliv na obranyschopnost organismu. Nejvíce selenu obsahují ořechy, vnitřnosti, ryby, maso a mořské plody včetně mořských řas. Najdete ho ale i v ovesných vločkách, slunečnicových semínkách, hnědé rýži, sýrech, čočce a banánech.

Zdroj: wikipedia.org, spa.cz, mojezdravi.cz.

Další zajímavé články