Všichni milovníci rostlinné stravy, kteří se od jara do podzimu pyšní zahrádkou překypující různými druhy zeleniny, dříve nebo později začnou řešit zásadní problém: co s přebytečnou sklizní, aby se nezkazila? Případně co dělat s plnou taškou krásné listové zeleniny, kterou jste si přinesli z tržnice? Jak totiž všichni víme, čerstvé křupavé listy se dokážou během pár dní změnit v zapáchající lepkavé bahno, které se hodí maximálně tak na kompost.
Nejprve si uvědomte, že zelenina obsahuje obecně 85-90+ procent vody. A to je hlavní důvod, proč po sklizni nevydrží tak dlouho. Když vidíme krásnou čerstvou zeleninu, někdy se nedokážeme ovládnou a nakoupíme jí tolik, že ji pak nedokážeme spotřebovat a tak vaříme jednu polévku plnou zeleniny za druhou, nebo zkaženou zeleninu nakonec vyhodíme. Ale co ji takhle nechat povadnout naschvál? Podle myrecipes.com je to dokonce skvělý nápad.
No schválně, co děláte s velkou úrodou hub? Co uděláte s jahodami, meruňkami nebo okurkami, které by se jinak zkazili? Buď je tepelně zpracujete, nebo je zamrazíte. A jinak to nebude ani s listovou zeleninou. Jen je potřeba se k tomu postavit trochu jinak a nehodit listy jen tak do mrazáku.
Nechte je "zvadnout"
Vezměte jednotlivé druhy listové zeleniny, nebo si připravte oblíbené směsi, kapku olivového oleje a rozpálenou pánev. Čerstvé listy rozdělte, omyjte a dobře osušte. Na rozpálenou pánev kápněte trochu olivového oleje a malou špetku soli a vložte omyté a osušené listy. Vše, co chcete a potřebujete, je, aby listy lehce povadly. Záleží na množství a velikosti listů, ale nezabere vám to víc než 10 minut. Poté odstavte z plotny a nechte důkladně vychladnout. Vychladlé listy vložte do sáčku se zipem nebo do vzduchotěsné nádoby a vložte do mrazáku.
Zelené listy blanšírujte
Podle daringgourmet.com můžete listovou zeleninu také blanšírovat. Ať už chcete zmrazit jakýkoli druh listové zeleně, postup je vždy stejný. Jediný rozdíl bude v tom, jak dlouho listy blanšírovat, protože některé listy jsou silnější a vláknitější. Začněte výběrem čerstvé, svěží a zdravé zeleniny s dobrou barvou a bez skvrn. Zvláště velké dřevnaté stonky odřízněte, protože špatně mrznou. Několikrát je opláchněte pod tekoucí studenou vodou. Nakrájejte listy a stonky na požadovanou velikost (malé listy lze zmrazit celé).
Přiveďte k varu velký hrnec s vodou. Umístěte zeleninu do hrnce a přikryjte pokličkou. Hrnec zeleninou nepřeplňujte, nejlépe je pracovat v dávkách. Vedle naplňte velkou misku ledovou vodou. Kapustové listy blanšírujte 3 minuty, kapustu 2 minuty, mangold 2 minuty, hořčičné listy 2 minuty a baby špenát maximálně 90 vteřin. Začněte počítat dobu blanšírování, jakmile vložíte listy do vroucí vody a hrnec přikryjete pokličkou. Poté sceďte, vložte do ledové vody a osušte. Následný postup je stejný, jako u "vadnutí".
Rozdíl chuti nepoznáte
Pokud máte chuť na čerstvou křupavou zeleninu, tak tu samozřejmě po tepelné úpravě a mrazení nemůžete očekávat, ale většinu listové zeleniny stejně často kupujete proto, abyste ji přidali do oblíbených receptů. Když ale i po pár týdnech vyndáte zmrazenou zeleninu a zdokonalíte s ní svůj pokrm, rozdíl nepoznáte.
Ušetří vám práci
Navíc čas, který věnujete tepelné úpravě a následné přípravě na mrazení zeleniny, se vám mnohonásobně vrátí. Investice deseti minut se vám při přípravě dalších pokrmů bude neskutečně hodit. Nejenže můžete mít zeleninu kdykoliv k dispozici, ale stačí ji pak vyndat, přidat na pánev, nemusíte ani čekat, až rozmrzne a chutné a zdravé jídlo je během chvilky hotové. A další výhodou je, že mrazená zelenina nezabere zdaleka tolik místa v mrazáku, jako její čerstvá podoba v chladničce.
Omezí plýtvání
Také neradi plýtváte jídlem? Je to jeden z nešvarů dnešní doby, kdy většina z nás žije v hojnosti a o opravdovém hladu jsme vlastně jen z dálky slyšeli. Vyhodit sem tam rohlík nebo plesnivou mrkev nepředstavuje téměř pro nikoho z nás existencionální problém. Ale problém to je, a to dokonce globálního rozsahu. Naučte se proto jídlo zachraňovat, když už si někdo dal tu práci ho vypěstovat, sklidit a dovézt až na váš stůl. Budete mít lepší pocit a poznáte to i na obsahu vaší peněženky.
Můžete dokonce začít kupovat zeleninu, kterou budete nechávat schválně "vadnout", abyste si tak ulehčili čas a práci pro budoucí vaření.
Zdroj: myrecipes.com, daringgourmet.com.