Pití

Příliš mnoho kávy vám může uškodit. Únava a pocity úzkosti jsou jen špičkou ledovce

Kolik kávy už je příliš?

autor

Anna Janoušková

12. června 2022

 
FOTO / Unsplash
Co je optimální množství a kolik už je moc? Bez šálku kávy si někteří z nás nedovedou představit ráno a jiní jsou schopni vypít i více jak pět hrníčků denně. Vysoké množství kávy však může ovlivnit nejen váš spánek, ale i další aspekty vašeho života.
Reklama

Jakmile se jednou naučíte pít kávu, dostanete se do začarovaného kruhu postupného zvyšování dávek, protože se nemůžete ubránit té lahodné povzbuzující chuti. Někdy to může dojít až tak daleko, že si dáte kávu k snídani, v práci před obědem, po obědě, pak ještě po svačině a den zakončíte kávou u debaty s partnerem. Tak to jsme se dostali na pět šálků. A to už je minimálně o jeden šálek víc, než se doporučuje.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje vypít maximálně 300 až 400 miligramů kávy denně, což odpovídá zhruba třem až čtyřem šálkům pro zdravého dospělého člověka za den. Pro ty z vás, kterým toto množství připadá vysoké, pití kávy nepředstavuje žádný zdravotní problém, ovšem pokud vámi káva protéká od rána do večera, měli byste se nad svou vysokou spotřebou zamyslet. Může totiž způsobovat různá zdravotní rizika.

Úzkostné stavy

Šálek kávy většinou obsahuje kolem 100 miligramů kofeinu. Jestliže jich každý den vypijete více než čtyři, můžete se časem přiblížit až k hranici 500 miligramů kofeinu denně, což dle jedné studie, kterou provedl Journal of Psychopharmacology, může vést až vysokému pociťovanému stresu a úzkostným stavům, které mohou končit až silnou depresí. Ve studii se také dočtete, že vypijete-li týdně více než 1000 miligramů kofeinu, koledujete si o stavy vysoké úzkosti.

Špatný spánek

Někteří lidé přísahají, že si mohou dopřát kávu klidně těsně před tím, než ulehnou do postele, jiným stačí dát si lehkou kávu s mlékem ve tři hodiny odpoledne a do půlnoci nezaberou. A ač patříte do první skupiny a nedělá vám problém po šálku kávy usnout, myslete také na to, že zatímco vy klidně usnete, vaše tělo je kofeinem povzbuzeno a neodpočívá tak, jak by odpočívalo, kdybyste si kávu nedali. Takže i když na první pohled prospíte celou noc, můžete se probudit rozlámaní a nevyspalí.

Zvyšování srdeční frekvence

Podle posledních výzkumů nemá ani pravidelné pití kávy přílišný vliv na zvyšování krevního tlaku. Jedna kontrolovaná studie však ukázala, že pokud byste pili 100 miligramů kofeinu každou hodinu, mohlo by dojít ke změně rytmu srdečního tepu. K tomu byste však museli pít dlouhodobě jednu kávu každou hodinu, což málokdo zvládne a chce.

Nervozita

Co se vám ale přílišnou konzumací kávy může podařit, je předávkovat se kofeinem. Příznaky jsou pak jasné: třes a nervozita. Můžete také zaznamenat silné bolesti hlavy, potíže se spánkem a zmiňovanou zvýšenou srdeční frekvenci. V těchto situacích je na zvážení, zda množství přijímané kávy neomezit.

Únava

Jak víme, kofein má povzbuzující účinky a energii spíš dodává, než že by ji ubíral. Ovšem někdy je tomu opravdu tak, obzvlášť ve chvíli, kdy je doplněn přidanými cukry. Pravidelné popíjení kávy s cukrem může dle studie způsobovat duševní únavu. A pokud navíc berete kávu jako prevenci proti brzkému večernímu usínání, dostáváte se tak do začarovaného kruhu nekončící únavy. Odsunutý spánek totiž nenahradíte vyšším množstvím kávy. Dostihne vás druhý den, kdy se budete cítit ještě unavenější než předchozí večer.

Zdroj: Autorský článek, další zdroj: eatthis.com.

Další zajímavé články