Jídlo

Neobvyklé, ale zato hodně zdravé. Připravte si proteinovou bombu

Pro někoho není smažený cvrček nic neobvyklého

autor

Erika Tomanová

12. února 2021

 
FOTO / Depositphotos
Rádi zkoušíte nové chutě a poznáváte i zcela netradiční jídla? Napadlo by vás, že i na hmyzu si můžete pochutnat? Abyste si doma něco podobného připravili chce sice trochu odvahy, ale podle výživových poradců se jedná o proteinovou bombu.
Reklama

Jíst hmyz je v některých zemích úplně normální. O pokrmech z hmyzu se mluví jako o stravě budoucnosti, ale ve skutečnosti provází konzumace nejrůznějších brouků a červů člověka odpradávna.

Hmyzí maso je potravina budoucnosti

Smažení červi se zeleninovým salátem, kobylky na česneku a další hmyzí pochoutky se těší čím dál větší oblibě. Evropa je asi jediným kontinentem, kde není hmyz součástí jídelníčku. Proč? Je totiž bohatá a může si dovolit hmyz nejíst.

Jak hmyz připravit?

Hmyz se dá sehnat ve zverimexech nebo u specializovaných chovatelů. Doma jej pak dva tři dny  musíte krmit, pak na další dva dny nasadíte dietu a poté ho můžete připravit. Před tím, než hmyz budete připravovat, měl by dostávat speciální stravu. Když ho krmíte třeba mrkví, z rostlinného vitaminu A se získá provitamin A v živočišné podobě, který je pro lidský organismus mnohem lépe stravitelnější.

Dobře chutná jen dobře živený hmyz

Jak výše napsáno, chuť hmyzu můžeme zčásti ovlivnit sami. Závisí zejména na tom, čím se živil a v jakém prostředí byl chován. I proto je krmí chovatelé především ovocem.

Pokud by si někdo chtěl hmyz nasbírat ve volné přírodě, není to úplně nejlepší nápad. Mnohé druhy hmyzu se totiž živí potravou, která je pro člověka esteticky nepřijatelná.

Delikatesa nabitá proteiny

Hmyz neobsahuje prakticky žádný tuk a hmyzí bílkovina je podle výzkumů, kterým se u nás věnuje především Mendelova univerzita v Brně, hodnotnější než bílkoviny drůbeže a o hodně hodnotnější než bílkoviny obsažené v tzv. červeném mase, tedy hovězím a vepřovém.

Pro člověka vhodné látky jsou navíc v hmyzí surovině v porovnání s jinou živočišnou stravou koncentrovanější – 70 gramů sušených cvrčků například obsahuje stejné množství proteinů jako 250 gramů vepřového masa. Hmyzí surovina také obsahuje cenné omega tři a omega šest mastné suroviny, obdobně jako třeba maso mořských ryb.

Připravte si cvrčka a larvy potemníka

Recept na praženého cvrčka

  • Ve zverimexu zakoupíme krabičku cvrčků střední velikosti.
  •  Nakrmíme je například mrkví, zelím, slupkami z brambor.
  • Po třech dnech krmení odstraníme a necháme cvrčky další dva dny vyhladovět.
  • Pak jsou vyčištění a připravení ke konzumaci. Případné mrtvolky je nutné odstranit 
a nechat pouze živé jedince.
  • Cvrčky krátce spaříme vařící vodou. Mezitím si rozpálíme na pánvi máslo.
  • Spařené cvrčky vhodíme na pánev a smažíme zhruba dvě až tři minuty.
  • Nyní je stačí pouze dochutit a pokrm je na stole.

Larvy potemníka s česnekem

  • Larvy přeberte, odstraňte mrtvolky a čistý hmyz spařte vařící vodou.
  • Vyjměte jej a nechte okapat.
  • Okapané larvy krátce opražte na oleji na pánvičce, přidejte nakrájené čili papričky, česnek nakrájený na plátky a vše osolte.
  • Smažte po dobu dalších dvou minut.
  • Nakonec přidejte na jemno nasekaný čerstvý koriandr.
  • Podávejte ihned.

Jak již shora řečeno, chce to trochu odvahy. Dobrou chuť.

Další zajímavé články