Zdraví

Čínská houba, kterou naleznete i v českých lesích, léčí hemoroidy, vysoký tlak i trombózu

Léčivé účinky Jidášova ucha odhalili staří Číňané už opravdu velmi dávno

autor

Klára Sanders

24. března 2021

 
FOTO / Pixabay
Houba s názvem Jidášovo ucho neboli Boltcovitka bezová je tradiční pochoutka čínské kuchyně a nezbytná ingredience do mnoha asijských pokrmů. Tato houba roste i u nás, a to po celý rok. Její léčivé účinky jsou opravdu výjimečné.
Reklama

K této houbě se zajímavým názvem se váže zajímavá legenda, která praví, že houba byla poprvé nalezena na stromě, na kterém se oběsil Jidáš. Podle legendy se totiž Jidáš po své zradě Ježíše Krista měl oběsit právě na bezu a ke stromu mu mělo přirůst ucho.

Pravdou je, že Jidášovo ucho roste nejčastěji na mrtvých a porušených kmenech černého bezu, daří se mu ale i na buku, vrbě a dalších listnáčích. Houba u nás roste velmi hojně, a to po celý rok včetně zimy.

Ůžasné léčivé účinky

Léčivé účinky Jidášova ucha odhalili staří Číňané už opravdu velmi dávno. Uázalo se, že je skvělým prostředkem v léčbě hemoroidů, dokáže člověka zbavit bolestivého břicha i žaludku a zabírá i na bolavé zuby.

Hojně je tato houba využívána k redukci vysokého krevního tlaku, čistí krev, je skvělou prevencí proti kornatění cév, trombóze i infarktu. 

Pokud máte problémy s imunitou, měli byste rovněž sáhnout po Jidášově uchu. Stejně tak je houba výborná při rekonvalescenci po nemoci nebo jiné tělesné zátěži, například po porodu.

Obsahuje látky pohlcující volné radikály, pomáhá tedy i s celkovým čištěním těla. Také se udává, že posiluje psychiku. 

Najde uplatnění i v kosmetice

Jidášovo ucho je vyhledávané nejen pro svou chuť a léčivé účinky, ale je velmi populární i v kosmetickém průmyslu.

Obsahuje totiž velké množství minerálních látek (hořčík, vápník, draslík, sodík, fosfor), které pomáhají zlepšit kvalitu vlasů, nehtů a pleti a pozitivně ovlivňují funkci vnitřních orgánů. Z houby se vyrábějí i krémy proti vráskám. 

Úprava Jidášova ucha

Čerstvé plodnice očistěte a 10 až 20 minut povařte ve vodě. Pak pokrájejte na menší kousky a přidejte do jídla. (běžně se používá vrchovatá hrst čerstvých plodnic na dvě porce jídla). Vodu, ve které jste houby vařili, však nevylévejte - obsahuje mnoho léčivých látek. Můžete ji po oslazení vypít jako čaj nebo přidat např. do polévky či omáčky. 

Jidášovo ucho můžete i usušit. Při dávkování sušených hub však dávejte pozor na množství, po uvaření několikanásobně nabývají na objemu. Houby namočte do vody alespoň hodinu až dvě před úpravou vlastního jídla, poté je 20 minut povařte a nakrájejte na menší kousky. Slitou vodu může opět použít jako léčivý čaj nebo přidat do polévky či omáčky.

Použití houby

Například na vysoký krevní tlak a kornatění cév namočte 3 g sušeného Jidášova ucha do půl litru vody a nechte přes noc odstát, další den vše duste jednu až dvě hodiny na mírném plameni. Pokud by vám výsledný elixír zdraví nechutnal, oslaďte si ho a pijte 1 až 2 hrnečky před usnutím.

Při krvácejících hemoroidech zkuste smíchat 7,5 g sušených drcených hub s 15 g cukru a hned poduste opět hodinu až dvě v půl litru vody. Vývar vypijte ve dvou dávkách.

Zesláblé maminky po porodu by měly nechat stát 30 g Jidášova ucha ve vinném otu a denně uživat zhruba 5 až 6 g.

Další zajímavé články