Tipy a triky

Jednoduché, a přitom naprosto geniální. Triky, které by měla znát každá dobrá hospodyňka

Tipů a triků do kuchyně není nikdy dost

autor

Erika Tomanová

14. května 2021

 
FOTO / Depositphotos
Tipů a triků do kuchyně není nikdy dost. Některé vychytávky se vyplatí znát, protože ušetří nejenom pár minut navíc, ale také pomůžou třeba s přesolenou nebo spálenou omáčkou. Pokud příprava jídla patří k vašim koníčkům, pak by vás mohl inspirovat některý z níže uvedených tipů.
Reklama

Mnohé ženy tráví v kuchyni nikoli zanedbatelný čas. Pokud nepatří vaření mezi vaše oblíbené kratochvíle, pak se vždy hodí pár rad, které vám pomohou vaření zrychlit a také usnadnit.

Jak zachránit přesolenou polévku

Přesolili jste polévku? Taková situace v kuchyni potká téměř každého. Asi se nikomu z nás zrovna nebude chtít vařit druhou dávku polévky, abychom je pak obě smíchali dohromady a dosáhli tak vyvážené chuti. V tom případě nám skvěle pomůže cukr.

Skvělé vychytávky, které byste měli znát

Konkrétně kostku cukru dáme na lžičku a opatrně ponoříme do polévky, jakmile se kostka začne rozpouštět, vyndáme ji a případně použijeme další. Stejně dobře nám může také pomoci chléb. 

Vychytávky na zahušťování bez mouky

Většina kuchařek používá klasickou radu babiček a při vaření dají například do omáčky více zeleniny, která ji po rozmixování přirozeně zahustí. Na zahušťování se dají také použít chlebové kůrky.  Pokrm se pak ale poměrně rychle kazí, proto se musí zkonzumovat co nejdříve.

Naše babičky také používaly k zahuštění kaše, například pohankovou. Stejně tak nám může posloužit i nastrouhaný brambor, který navíc neovlivní chuť jídla. K zahušťování se dá použít bramborový škrob, který se, rozmíchaný ve vodě nebo mléce. Tento způsob můžete použít jak pro slaná, tak i sladká jídla. 

Pokud potřebujeme zahustit smetanovou omáčku, pomůže nám zakysaná smetana.

Snadné loupání cibule a česneku

Uvařit hovězí guláš znamená loupání hromady cibule a nepříjemné pálení očí. Tomu se jednoduše vyhneme když cibuli namočíme na 15 až 30 minut do studené vody a loupeme až poté. Stejný postup můžeme použít i pro česnek.

Zápach ze zelí

Máte rádi české národní jídlo vepřo, knedlo a zelo, ale je vám nepříjemný zápach zelí? Nevadí. Pachu z vařeného zelí se zbavíte tak, že do vody ve které zelí vaříte přidáte pár chlebových kůrek. Ty zápach pohltí a zelí si můžete vychutnat bez dlouhého větrání.

Česnekový pach

Chcete-li od česnekového odéru očistit prkénko, omyjeme je citrónovou šťávou. Z rukou je možné česnekový pach dostat jejich vydrhnutím plátkem syrové brambory. Případně si ruce můžete omýt vlažnou vodou, natřít je olejem a posypat cukrem. 

Zápach z úst po česnekovém jídle můžeme neutralizovat zelenou petrželkou, kterou rozžvýkáme. Stejně nám pomůže i mléko nebo kávové zrno.

Urychlete vaření brambor

Pokud jste strávili příliš mnoho času přípravou masa nebo hlavního jídla a potřebujete urychlit vaření brambor, dá se tomu také pomoci. Jakmile dáte brambory na plotnu a začnou se vařit, přidejte do vody lžičku másla nebo světlého piva. Díky tomu se jejich vaření urychlí. Je to jednoduché a přitom účinné.

Máslem proti připáleninám

Pokud máte strach z připáleného mléka, před vařením hrnec vymažte máslem nebo vymyjte studenou vodou. Díky tomu by se mléko nemělo připálit. Máslo nebo tuk pomůže také tehdy, pokud se bojíte, že vám bude utíkat voda z hrnce, když budete vařit vajíčka, polévku nebo třeba těstoviny. Stačí potřít okraj nádoby a voda utíkat nebude.

Jak chránit maso

Jak chránit maso před zkažením, pokud nemáme k dispozici chladničku? Uložením v čerstvém mléce. Musí být celé ponořené a denně je obracíme. Mléko sice zkysne, ale maso zůstane v naprosto čerstvém stavu a navíc je chutnější a křehčí. Před další úpravou je ovšem musíme důkladně umýt. V létě můžeme také maso zabalit do vlhké utěrky a uložit do hliníkového hrnce, který postavíme do nádoby se studenou vodou. Do vody přidáme 1- 2 hrsti soli a nádobu necháme na chladném místě.

Další zajímavé články