Pití

Avokádové smoothie rozpustí břišní tuk jako žádný jiný nápoj. Spíš než na liposukci proto vsaďte na zelený zázrak

Díky svému všestrannému použití je avokádo velmi oblíbenou potravinou

autor

Kateřina Korňová

13. listopadu 2021

 
FOTO / Unsplash
Nejen, že je doslova nabité zdravím, ale je také chutné a navíc může být ingrediencí, kterou jste hledali, abyste se zbavili pneumatiky, která se zasekla na vašem bříšku po covidové karanténě a která ne a ne zmizet. Krémové avokádové smoothie je nabité zdravými tuky a živinami, které vám pomohou vypadat a hlavně cítit se skvěle.
Reklama

Po avokádovém smoothie se tuk na vašem břiše rozpustí jako pára nad hrncem. Je sice plné tuků, ale těch zdraví prospěšných. Možná se vám to zdá divné, bojovat tukem proti tukům, ale skutečně to tak je. Naiman Khan, profesor kineziologie z Illiniois, prohlašuje, že v břiše se nachází jednak podkožní tuk a dále viscerální tuk, který se ukládá hluboko v břiše a obklopuje orgány. A právě to je ten tuk, se kterým si avokádo hravě poradí. Funguje to ale jen u mužů. Proč tomu tak je, je zatím záhadou. 

Avokádo prokazatelně spaluje břišní tuk

Studie hovoří jasně

Vědci prováděli studii, jíž se účastnili dvě skupiny lidí po dobu 12 týdnů. Jedna skupina dostávala jídla, která obsahovala čerstvé avokádo, zatímco druhá skupina dostávala jídlo, které mělo téměř identické přísady a podobné kalorie, ale neobsahovalo avokádo. U žen, které konzumovaly avokádo, došlo k úbytku vnitřního tuku jako u jediných z celé skupiny. U mužů se rozložení tuku nijak nezměnilo.

Pozitivní vliv avokáda

Rozpouští břišní tuk

Avokádo je bohaté na omega-9 mastné kyseliny, léčivé tuky, které zvyšují aktivitu buněčných energetických motorů, které urychlují spalování tuků. Přidání půlky avokáda do vaší každodenní stravy vám může pomoci shodit až půl kilogramu břišního tuku každý týden.

Zvyšuje energii

Vychutnávání si smoothie s avokádem může pomoci zlepšit soustředění po dobu 5 hodin a zvýšit energii až o 40 procent. Zásluhu na tom mají bohaté zásoby draslíku v ovoci, který nastartuje produkci energizujícího hormonu dopaminu.

Chrání před viry

Krémové peckové ovoce je také nabité vitamínem K2. Jeho konzumace má podle dánských vědců blahodárný vliv na zotavení u lidí, kteří prodělali COVID-19. Vitamin K totiž vyživuje a posiluje vlákna v plicích, čímž je chrání před poškozením, které vir způsobuje.

Lahodná smoothies

Dostat do sebe avokádo každý den není vůbec nic těžkého. Obzvlášť, pokud si z něj připravíte vynikající smoothie.

Banánovo-avokádové

Smíchejte 1/2 oloupaného vypeckovaného avokáda, 1/2 šálku nakrájeného manga, 1/2 banánu, 1 jogurt řeckého typu a vše rozmixujte do hladka. Dostanete chutnou svačinku, která vás zasytí a svou chutí nadchne.

Čokoládová slast

Jedno nakrájené avokádo smíchejte s hrníčkem mandlového mléka, 4 vypeckovanými datlemi a 2 polévkovými lžicemi holandského kakaa. Kdo má rád vanilkovou esenci, může pár kapek přidat. Opět smíchejte a mixujte do hladka, nalijte do sklenice a jděte si užívat vaši každodenní várku avokáda zase trochu jinak.

Avokádo s okurkou

Máte-li pocit, že předchozí dvě smoothies jsou na vás moc sladká, umixujte si zeleninovou variantu. Připravte si jedno avokádo a přidejte k němu zhruba 350 gramů nakrájeného jablka, stejné množství pokrájené okurky a vše rozmixujte.

Zdroj: firstforwomen.com, news.illinois.edu, academic.oup.com.

Další zajímavé články