Tipy a triky

Kynutí můžete urychlit několika snadnými způsoby. Těsto vykyne dvakrát rychleji. Pomůže horká voda i vypnutá trouba

Nekonečné čekání, až těsto zdvojnásobí objem, je někdy ubíjející

autor

Jitka Wolfová

02. března 2022

 
FOTO / Unsplash
U kynutého těsta je většinou potřeba počkat, až zdvojnásobí svůj objem, než bude připravené k dalšímu zpracování. Většinou slýcháte, že vykyne do 45 minut, ale někdy ani po hodině a půl nevzejde ani o centimetr. V tom případě jsou možné dvě věci: použili jste prošlé droždí, nebo jste nezvolili vhodné místo pro kynutí.
Reklama

Těsto vám opravdu nevykyne, pokud mu nepřipravíte vhodné podmínky. Aby se kvásek rozjel, potřebuje určité teplo a čím chladnější prostředí mu nabídnete, tím pomaleji bude pracovat. I to se ale někdy může hodit, a to například ve chvíli, kdy si chcete ráno upéct čerstvý chleba, ale nechcete čekat, až vykyne. V takovém případě dejte těsto kynout přes noc do lednice, kde krásně vykyne a bude připraveno ve chvíli, kdy je budete potřebovat.

Droždí před koupí dobře zkontrolujte

Chcete-li však, aby těsto i kvásek vzešli co možná nejrychleji, budete se muset postarat o to, aby byli pěkně v teploučku. Ideální je umístit proto misku s těstem do blízkosti topení, kde vzejde opravdu rychle. Pokud však máte topení vypnuté, musíte se porozhlédnout jinde.

Na nejvyšší místo

Dle fyzikálních zákonů proudí teplo vzhůru, proto hledejme nejvyšší místo, na které lze misku s kynutým těstem položit. Ideální je vršek skříněk, parapet, na který dopadají sluneční paprsky, nebo třeba chladnička. Těsto nekontrolujte, ať ho na sebe z výšky zbytečně nevyklopíte a podívejte se na něj nejdříve až za 45 minut.

Zahřejte troubu

Pokud jste právě dopekli oběd, nechte troubu trochu vychladnout, případně na chvíli pootevřete dvířka a až se vám bude zdát, že uvnitř trouby není víc než 40 °C, vložte misku s těstem dovnitř. Lepší je dát těsto kynout ve skleněné nebo keramické nádobě. I přesto, že je trouba už vychladlá, rošt může být stále horký a plastovou misku by mohl poničit. Ideální teplota pro kynutí těsta je 25 až 35 °C.

Do vodní lázně

Některé kuchařky nedají dopustit na kynutí ve vodní lázni. Těsto zpracujte jako obvykle, vložte ho do misky a tu vložte do větší mísy nebo hrnce. Do hrnce nalijte horkou (ne vroucí!) vodu zhruba do poloviny výšky misky, ve které je uloženo těsto. Miska s těstem tak bude "plavat" v teplé vodní lázni a těsto tak bude mít k dispozici více tepla, které ke kynutí potřebuje. Tímto způsobem lze kynutí velmi urychlit.

Těsto do páry

Další možností je vložit těsto do vypnuté a vychladlé trouby, do které jste předtím umístili menší hrnec s vroucí vodou. Horká voda troubu lehce zahřeje a stoupající pára vytvoří vlhké prostředí, ve kterém se bude dobře kynout každému těstu. A vy nespotřebujete tolik elektrické energie.

Zdroj: Autorský článek

Další zajímavé články