Bylinky a koření

Připravte si super pomocníka na posílení imunity. Jeho skvělé účinky vás dostanou do kolen

Chilli olej má neuvěřitelně široké využití

autor

Erika Tomanová

17. února 2021

 
FOTO / Depositphotos
O jedinečných vlastnostech chilli papriček jsme psali již mnohokrát. Věděli jste, že si z nich můžete připravit olej, který má stejně blahodárné účinky na lidský organismus? Je ho možné používat jak zevně tak i vnitřně. A my vám prozradíme jaké má skvělé účinky i recept na jeho výrobu.
Reklama

Chilli papričky jsou na naší planetě pěstované již celá staletí.  Za svoji ostrou chuť vděčí látce zvané kapsaicin. Ta byla poprvé izolována už v roce 1816, ale své dnešní jméno dostala až o 30 let později.

Příprava oleje je jednoduchá a účinky vás mile překvapí

Faktem je, že chilli papričky mají blahodárné účinky na naše tělo, ať už je jíte, nebo použijete zevně třeba ve formě chilli oleje. Jak na náš organismus působí a jak si šikovného pomocníka vyrobit?

Jaké jsou účinky chilli oleje?

Posiluje imunitní systém

Chilli papričky, přesněji kapsaicin v nich obsažený, je schopen stimulovat imunitní systém. Pokud tedy máte rýmu, kašel, nebo jste nachlazení, pomůže vám tento olej urychlit zotavení.

Trávící problémy

Chilli olej rovněž pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu. A překvapivě nepůsobí na žaludek dráždivě, ale právě naopak.

Zatímco mnoho lidí si myslí, že pikantní potraviny jsou špatné a dráždí náš zažívací systém, kapsaicin a další sloučeniny v tomto oleji mohou negativní stavy našeho zažívání skutečně zlepšit. Stimulují totiž rychlejší trávení a stabilizují  mikroflóru střeva.

Proti chronickým onemocněním

Antioxidační účinky chilli oleje jsou až neuvěřitelné, a to opět díky vysoké koncentraci zmíněného kapsaicinu. Tento antioxidant spolu s dalšími příbuznými látkami vyhledává a neutralizuje volné radikály v těle, což pomáhá snížit oxidační stres a snižuje tak riziko vývoje chronických onemocnění.

Jak nám olej ještě pomáhá?

Na lokální bolest existuje jen málo přírodních prostředků, které jsou lepší než chilli, potažmo kapsaicin.

  • Jeho silné protizánětlivé vlastnosti mohou rychle eliminovat otoky a bolest, ať už jsou způsobeny problémy chronickými nebo akutními.
  • Kapsicin má protizánětlivé účinky, proto ho neváhejte použít při různých kožních zánětech.
  • Stejně tak představuje i první pomoc při štípnutí hmyzem.
  • Pokud vás trápí zduřelé či ucpané dutiny, můžete výpary z chilli oleje pomalu inhalovat, případně si malým množstvím oleje potřete pokožku pod nosem.
  • Chilli olej je také nápomocný při bolestech pohybového aparátu. Při lokální aplikaci může pomoci ulevit od potíží například osobám trpícím artritidou.

Připravte si olej z chilli papriček

Olej si bez problémů zvládnete připravit sami. Budete na něj potřebovat pouze sušené nebo čerstvé chilli papričky a kvalitní panenský olivový olej. Receptů na přípravu chilli oleje je mnoho. Vybrali jsme pro vás ten nejjednodušší.

  • 10 kusů chilli papričky nadrobno nakrájejte nebo rozdrťte.
  • Zalijte půl litrem olivového oleje.
  • Nechte na tmavém místě odstát minimálně jeden týden.
  • Olej by měl chytit pěkný načervenalý nádech.
  • Pokud je hotový, nakonec ho přefiltruje přes kus gázy, abyste se zbavili všech pevných částí.

Takto připravený chilli olej je skvělý pro zevní použití. Promažte si jím bolavé klouby či jiné bolavé části těla. Na pokožce pocítíte jemné a příjemné pálení. Malou lžičku oleje si však klidně můžete dopřát před jídlem. Tento olej najde uplatnění i ve studené kuchyni. Dodá pikantní chuť salátům, masu či omáčkám. 

Věděli jste, že...?

V kulturách, kde jsou chilli papričky běžnou každodenní součástí jídelníčku, se vyskytuje významně nižší procento onemocnění srdce, infarktů, zánětlivých onemocnění trávicího traktu i rakoviny? Jsou také méně ohroženi potravou kontaminovanou různými bakteriemi, protože střevní sliznice je díky chilli papričkám daleko odolnější.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články