Bylinky a koření

Rostliny z luhů a hájů, které na jaře nesmí chybět ve vašem jídelníčku. Víme, proč

Jarní bylinky mají obrovskou sílu

autor

Erika Tomanová

21. února 2021

 
FOTO / Pixabay RitaE
Sluneční paprsky v posledních dnech získávají na síle a ze země začínají vykukovat první jarní bylinky. I když někdy vypadají zcela nenápadně, mají na lidské zdraví nemalý vliv. Které jarní bylinky by neměly chybět ve vašem jídelníčku?
Reklama

Termín jarní rostlinky je poněkud proměnlivý. Jaké rostlinky porostou jako první, záleží nejen na místě, ale také na aktuálních podmínkách v jednotlivých regionech. Zatímco někde již sbírají sedmikrásky, jinde sotva natrhají pár lístků kopřivy. Co ale platí vždy je, že jarní bylinky mají neuvěřitelnou sílu. A jaké je nejlepší sbírat na začátku jara? V kuchyni nemusí najít uplatnění jen šlechtěné bylinky, ale i plané rostliny. 

Kopřiva vyčistí organismus

Kopřivu najdete téměř všude, roste jako plevel a je velmi oblíbenou součástí jarní očisty organismu. Účinky na naše tělo jsou opravdu široké. Pročišťuje krev, snižuje hladinu cukru v krvi, léčí problémy s močovými cestami, pomáhá při onemocnění jater, žlučníku, sleziny či žaludku.

Připravte se na sběr jarních bylinek

Poslouží jako podpůrná léčba při virových a bakteriálních onemocněních a též pomáhá při otocích a vodnatosti. Čím čerstvější kopřiva je, tím lepší má účinky, ale i sušená z lékárny je k nezaplacení. Pít můžete čaj, užívat tinkturu, mazat se odvarem nebo si připravit sirup. A listy kopřivy si můžete také zamrazit nebo usušit. Jejich léčivé účinky tak budete moci čerpat třeba i v průběhu zimy.

Květy sedmikrásky

Stačí pár slunečných dnů a z trávníku vykouknou malé bílé kytičky. Neváhejte a klidně jich pár utrhněte. Nebudete litovat. Je to ideální bylinka při kašli, zahlenění a zánětu průdušek, při nachlazení a na jarní pročištění. Pomáhá též při nechutenství a poruchách trávení, zlepšuje kožní problémy včetně zaléčení pupínků po bodnutí hmyzem a drobných ranek. Květy sedmikrásek je nejlepší jíst čerstvé, třeba v salátu. 

Poranění kůže potírejte šťávou z rozmačkaných listů. Na léčbu kašle či pročištění organismu se zase hodí čaj, nebo odvar, který využijete k obkladům na unavenou pleť. Nebojte se ani jejich využití v kuchyni. Jsou krásnou ozdobou dortů či pudinků.

S pampeliškou na chleba

Zahrádkáři sice pampelišku považují za obtížný plevel, tato rostlina má ale obrovskou léčivou moc. Pozitivně ovlivňuje činnost jater, ledvin, slinivky i trávení, snižuje krevní tlak a podporuje krvetvorbu, výrazně posiluje metabolismus a pomáhá s detoxikací těla i hubnutím. Z pampelišek můžete zužitkovat úplně všechno. Z květů můžete připravit med. Listy můžete zamíchat do salátu nebo dát jen tak  na chleba s máslem. Z kořene můžete připravit třeba tinkturu. A když kořen usušíte, upražíte a rozemelete, lze z něj připravit i hořkou pampeliškovou mouku nebo náhražku kávy, stejně jako z kořene čekanky.

Úžasný medvědí česnek

Medvědí česnek najdeme v lužních a listnatých lesích na stinných a vlhkých místech někdy již od konce února. Je to asi 30 cm vysoká vytrvalá rostlina s cibulkou. Má drobné bílé květy na delší stopce a jasně zelené podlouhle široké listy.

U sběru medvědího česneku si dejte pozor, ať si ho nespletete s jedovatými listy konvalinek. V lese medvědí česnek vytváří v době květu bujný koberec, který poznáme podle typické česnekové vůně. Česnek medvědí se hojně využívá v lidové medicíně na léčbu různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína. Jako mírné antibiotikum působí proti zánětlivým onemocněním, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy.  Nasekané listy česneku můžete dávat na chleba s máslem, přidávat je jako koření do polévek, připravíte z nich špenát, nádivku nebo velmi oblíbené pesto. 

Podběl lékařský na záněty

Bylinka, která rostla dříve všude, v posledních letech pomalu mizí. Je skvělá, ale je třeba k ní přistupovat s respektem. Léčivka uvolňuje hleny a má silné protizánětlivé účinky, hodí se tedy skvěle k léčbě kašle a zánětům průdušek. Pro tyto případy se popíjí ve formě čaje. Rozdrcenými listy můžete léčit i růži a poranění kůže. Z listů, které ostatně sbíráme později než květy, lze připravit též sirup, který vám pomůže při kašli. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články