Termín jarní rostlinky je poněkud proměnlivý. Jaké rostlinky porostou jako první, záleží nejen na místě, ale také na aktuálních podmínkách v jednotlivých regionech. Zatímco někde již sbírají sedmikrásky, jinde sotva natrhají pár lístků kopřivy. Co ale platí vždy je, že jarní bylinky mají neuvěřitelnou sílu. A jaké je nejlepší sbírat na začátku jara? V kuchyni nemusí najít uplatnění jen šlechtěné bylinky, ale i plané rostliny.
Kopřiva vyčistí organismus
Kopřivu najdete téměř všude, roste jako plevel a je velmi oblíbenou součástí jarní očisty organismu. Účinky na naše tělo jsou opravdu široké. Pročišťuje krev, snižuje hladinu cukru v krvi, léčí problémy s močovými cestami, pomáhá při onemocnění jater, žlučníku, sleziny či žaludku.
Poslouží jako podpůrná léčba při virových a bakteriálních onemocněních a též pomáhá při otocích a vodnatosti. Čím čerstvější kopřiva je, tím lepší má účinky, ale i sušená z lékárny je k nezaplacení. Pít můžete čaj, užívat tinkturu, mazat se odvarem nebo si připravit sirup. A listy kopřivy si můžete také zamrazit nebo usušit. Jejich léčivé účinky tak budete moci čerpat třeba i v průběhu zimy.
Květy sedmikrásky
Stačí pár slunečných dnů a z trávníku vykouknou malé bílé kytičky. Neváhejte a klidně jich pár utrhněte. Nebudete litovat. Je to ideální bylinka při kašli, zahlenění a zánětu průdušek, při nachlazení a na jarní pročištění. Pomáhá též při nechutenství a poruchách trávení, zlepšuje kožní problémy včetně zaléčení pupínků po bodnutí hmyzem a drobných ranek. Květy sedmikrásek je nejlepší jíst čerstvé, třeba v salátu.
Poranění kůže potírejte šťávou z rozmačkaných listů. Na léčbu kašle či pročištění organismu se zase hodí čaj, nebo odvar, který využijete k obkladům na unavenou pleť. Nebojte se ani jejich využití v kuchyni. Jsou krásnou ozdobou dortů či pudinků.
S pampeliškou na chleba
Zahrádkáři sice pampelišku považují za obtížný plevel, tato rostlina má ale obrovskou léčivou moc. Pozitivně ovlivňuje činnost jater, ledvin, slinivky i trávení, snižuje krevní tlak a podporuje krvetvorbu, výrazně posiluje metabolismus a pomáhá s detoxikací těla i hubnutím. Z pampelišek můžete zužitkovat úplně všechno. Z květů můžete připravit med. Listy můžete zamíchat do salátu nebo dát jen tak na chleba s máslem. Z kořene můžete připravit třeba tinkturu. A když kořen usušíte, upražíte a rozemelete, lze z něj připravit i hořkou pampeliškovou mouku nebo náhražku kávy, stejně jako z kořene čekanky.
Úžasný medvědí česnek
Medvědí česnek najdeme v lužních a listnatých lesích na stinných a vlhkých místech někdy již od konce února. Je to asi 30 cm vysoká vytrvalá rostlina s cibulkou. Má drobné bílé květy na delší stopce a jasně zelené podlouhle široké listy.
U sběru medvědího česneku si dejte pozor, ať si ho nespletete s jedovatými listy konvalinek. V lese medvědí česnek vytváří v době květu bujný koberec, který poznáme podle typické česnekové vůně. Česnek medvědí se hojně využívá v lidové medicíně na léčbu různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína. Jako mírné antibiotikum působí proti zánětlivým onemocněním, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy. Nasekané listy česneku můžete dávat na chleba s máslem, přidávat je jako koření do polévek, připravíte z nich špenát, nádivku nebo velmi oblíbené pesto.
Podběl lékařský na záněty
Bylinka, která rostla dříve všude, v posledních letech pomalu mizí. Je skvělá, ale je třeba k ní přistupovat s respektem. Léčivka uvolňuje hleny a má silné protizánětlivé účinky, hodí se tedy skvěle k léčbě kašle a zánětům průdušek. Pro tyto případy se popíjí ve formě čaje. Rozdrcenými listy můžete léčit i růži a poranění kůže. Z listů, které ostatně sbíráme později než květy, lze připravit též sirup, který vám pomůže při kašli.