Bylinky a koření

Podpořte svoji imunitu správnými bylinkami. Je ideální čas na ně vyrazit do přírody

Bylinky jsou nejen zdravé, ale můžeme jimi pokrm krásně nazdobit

autor

Erika Tomanová

13. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Jaro je nejkrásnější období roku. Příroda se probouzí a vše začíná pučet, kvést a růst. A také se traduje, že právě první jarní bylinky mají největší léčebnou sílu. Chcete-li si je nasbírat, začíná nejlepší doba, kdy na ně vyrazit do přírody.
Reklama

I když to při pohledu z okna nevypadá, jaro je v plném proudu. Příroda se probouzí a nabízí svoje dary. Mnoho z nás se právě v tomto období vydává na sběr bylinek a léčivých rostlin. Víte, jak je  sbírat? A které jsou v tomto období nejlepší?

Jak správně sbírat bylinky

Při sběru bylinek je dobré dodržovat několik pravidel:

  • Rostlinky sbíráme co nejdále od civilizace, tedy mimo zástavbu a podél silnic a prašných cest.
  • Léčivky nikdy nesbíráme do igelitových tašek či mikrotenových sáčků, vhodný je proutěný košík.
  • Bylinky trháme za suchého počasí.

Nejsilnější jarní bylinky

Česnek medvědí

Při pohledu na pláň zarostlou medvědím česnekem zaplesá srdce každého milovníka přírody. Najdeme jej nejčastěji v blízkosti lesa, kde je nějaký potůček či mokřad. Medvědí česnek je úžasná bylinka. A jak působí na naše tělo?

Je nejlepší čas vyrazit na bylinky

Snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi a působí desinfekčně na trávicí trakt. Omyté listy si můžete dát na chleba s máslem, ale klidně je můžete konzumovat i tak jak jsou, tedy čerstvě utržené. A pesto vyrobené z medvědího česneku vám při správném skladování ochutí pokrmy ještě dlouhé týdny.

Kopřiva obecná

Kopřiva patří mezi nejrozšířenější bylinu našich luhů a hájů. Pravděpodobně neexistuje člověk, který by se s ní nesetkal. Její léčebné působení je tak široké, že bývá základem většiny bylinných čajových směsí.

Na jaře se sbírají hlavně mladé kopřivy, které mají zcela mimořádné účinky díky vysokému obsahu chlorofylu, který tonizuje metabolické funkce organismu. Obvykle se suší, ale můžeme je i zamrazit a dělat si z nich v průběhu roku bylinný čaj, který skvěle pročistí organismus. 

Petržel jako afrodiziakum

Petrželku si můžete vypěstovat třeba za oknem. Nať využijete nejen na ochucení jídel, ale i jako léčivku. Obsahuje minerály, vitaminy a vlákninu a má tak pozitivní vliv na vitalitu a zdraví. O petrželi se dokonce mluví jako o afrodisiaku. Jak našemu tělu pomáhá? Především urychluje léčbu při žaludečních a jaterních problémech a zlepšuje činnost zažívacího a imunitního systému. Mimo to má močopudné účinky, čímž napomáhá vylučování toxinů i přebytečných tekutin z těla.

Krásná pampeliška

Smetánka lékařská ( lidově pampeliška) je vynikajícím prostředkem pro pročištění krve. Má silné detoxikační účinky, pomáhá regenerovat játra, žlučník, slinivku a podporuje trávení. Díky vysokému obsahu vitaminů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale i při léčbě revmatizmu a jiných kloubních nemocí. Listy vám budou chutnat i jako salát, který chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí.  

Skromná sedmikráska 

Další krásná léčivka. Pro svůj růst nepotřebuje sedmikráska moc pohodlí. Najdeme jí téměř na každé louce, zahrádce či rumišti. Sedmikrásku sbíráme celou i s listy. Čerstvou bylinku povaříme dvě tři minutky v horké vodě, necháme chvíli odstát a odvar přilijeme do horké lázně. Taková lázeň zklidní a omladí pokožku. A čerstvě natrhané květy můžeme po omytí konzumovat i syrové. Nejen že na talíři krásně vypadají, ale jsou i zdravé. Zlepší nám trávení a pročistí játra i krev. 

Další zajímavé články