Pokud to myslíte s hubnutím vážně, nepostupujte k cíli rychle. Hubnutí je běh na dlouhou trať. Proto zkuste najet na nový režim postupně a k cíli dospět po malých krůčcích. Dodržíte-li pravidlo kalorického příjmu a výdeje, můžete se klidně najíst i několikrát denně. Ideální je zavést do stravování pravidelnost a najíst se v klidu. Přijímat potravu "v běhu" vám v hubnutí rozhodně nepomůže.
Největší chyby, kterých se lidé dopuští při hubnutí
Nepravidelnost
Mnozí lidé ve snaze zhubnout během dne jedí velmi málo. Večer pak mají nezvladatelný hlad a často sáhnou po sladkých nebo tučných potravinách.
Ve snaze zahnat hlad, jedí rychle a snědí mnohem více, než by chtěli a než si uvědomují. A váha nejenže neklesá, ale dokonce i stoupá. Pravidelnost v jídle zajišťuje pocit sytosti i stálou hladinu glukózy v krvi. Její výkyvy způsobují pocit hladu, nadměrný příjem potravy a přibývání na váze.
Nedostatek pohybu
Dostatek pohybu je spolu s vhodnou stravou základním pilířem při hubnutí. Mnozí obézní lidé jsou ochotni hladovět, nejsou však ochotni zařadit do svého denního programu pohyb. A to je zásadní chyba. Pohyb zrychluje metabolismus, spaluje tuky a posiluje svalstvo. Pokud zhubnete bez pohybu, bude úbytek váhy způsoben zejména ztrátou vody a úbytkem svalové hmoty. Tukové zásoby vám zůstanou.
Nesprávně zvolená pohybová aktivita
Jíte pravidelně, zdravě, tvrdě cvičíte a přesto vaše tukové zásoby neubývají? Zvolili jste nesprávnou pohybovou aktivitu. Je sice lepší nějaká pohybová aktivita než žádná, avšak ne každá pohybová aktivita vás dovede ke štíhlé postavě. Pohybová aktivita, při které budete spalovat tuky, musí být prováděná pravidelně v dostatečné intenzitě. Intenzita nesmí být ani příliš mála ani příliš velká. Pohybová aktivita vás musí bavit a musí být volena s ohledem na vaši fyzickou kondici i zdravotní stav.
Přestaňte se stresovat
Naše tělo reaguje na stres stejně jako tělo našich pravěkých předků, což znamená reakcí „boj nebo útěk". Dojde ke zvýšení hladiny adrenalinu a kortizolu a naše tělo je připraveno na náhlou zvýšenou fyzickou zátěž. Není-li možné zvládnout stres pohybem, kortizol se uloží do tukových zásob, zejména v oblasti břicha a boků. Po odeznění stresové situace nastane úleva a s ní mnohdy hlad. Výjimkou jsou jedinci, u kterých stres naopak způsobí snížený pocit hladu a neschopnost přijmout větší než malé množství jídla což hubnutí podpoří. Takové hubnutí bývá sice rychlé, ale bohužel ne trvalé a po určité době dojde k jo-jo-efektu.
Pozor na light potraviny
Název „light" vyvolává dojem, že se jedná o zdravé, dietní potraviny s minimálním množstvím kalorií. Označení „light" ale znamená, že se jedná o potraviny se sníženým obsahem tuků nebo potraviny, ve kterých byl cukr nahrazen chemicky vyrobenými náhradními sladidly. To zní sice dobře, pokud si neuvědomíme, že tuky dodávají jídlu chuť i konzistenci. Z tohoto důvodu se přidávají do potravin se sníženým obsahem tuků různá zahušťovadla i zvýrazňovače chuti a další chemické látky. Zahušťovadla jsou různé škroby, což znamená sacharidy a tím i zdroj energie.
Pořádně se vyspěte
Při nedostatku spánku se tělo chová jako při chronickém stresu. Vylučuje hormony, které podporují ukládání tukových zásob. Tělo vás také nutí překonat únavu zvýšeným příjmem kalorického jídla.
Pijte dostatek vody
Voda nejen udržuje tělo a pleť hydratované, je důležitá také pro zdravý vylučovací systém, který zbavuje tělo odpadů. Často, když si myslíte, že máte hlad, jste vlastně jen žízniví - zkuste před návštěvou lednice vypít sklenici vody.