Všechny ředkvičky i ředkve jsou bohaté na vitaminy i minerály a na náš organismus působí jako dokonalé čističky. Proto se vyplatí zařadit je do svého jídelníčku. Koneckonců, jsou chutné i dostupné.
Rodina ředkviček je mimořádně zdravá
Ředkviček je mnoho druhů: červené, bílé, žluté, růžové, fialové i strakaté. Bílá ředkev neboli daikon je mnohem větší, válcovitá. Černá ředkev je taky velká, ale kulovitá.
Všechny obsahují vitaminy C, B1, B2, B6, beta-karoten, železo, vápník, síru, fosfor, hořčík, draslík, měď a další bioaktivní látky. Mimo jiné hořčičné oleje, které způsobují tu více, tu méně palčivou chuť.
Červené ředkvičky
Ředkvička je nejen sympatická na pohled, ale i výborně chutná a hlavně je i mimořádně zdravá. I tak drobná zelenina je velmi prospěšná pro naše zdraví a my bychom ji měli rozhodně zařazovat do jídelníčku častěji, ať již syrovou či v tepelné úpravě.
Větší bílý bratr
V českých obchodech je už docela běžně k dostání také bílá ředkev. Vypadá možná nenápadně a neznalý člověk k ní nemá důvěru. Pokud ale toužíte zhubnout nějaké to kilo, rozhodně byste měli tuto zeleninu vzít na milost.
Ředkvičky jako lék
V tradiční čínské medicíně jsou ředkvičky známé jako lék na celou řadu neduhů a potíží. Obsahují velké množství vitamínu C, vlákninu a draslík, vylepšují peristaltiku střev, působí proti vzniku ledvinových a žlučových kamenů, uvolňují hleny při katarech horních cest dýchacích a také snižují cholesterol. A je prokázán i jejich velmi pozitivní účinek při redukčních dietách.
Expert na hubnutí
Ředkvičky obsahují vlákninu a velké množství vody a zasytí nás na delší čas. Navíc patří do potravin s nízkým glykemickým indexem (GI), a tak jsou dobré do mnoha redukčních diet. Nízký glykemický index je důležitý pro zdravé udržování hladiny cukru v krvi. Další výhodou, proč jíst ředkvičky při redukci váhy je, že zvyšují produkci moči a tím pádem tělo nezadržuje tolik vody. Jak ředkvička, tak i bílá ředkev obsahují minimum kalorií, a proto si je můžete dopřát prakticky v neomezeném množství.
Dietní pomazánka
Ředkvičky umyjeme, odřízneme konce a nastrouháme. Omyjeme svazek jarních cibulek a pokrájíme nadrobno i s natí. Vše smícháme dohromady s nízkotučným tvarohem a solí. Pro pikantnější chuť můžeme přidat trochu nastrouhaného křenu.
Věděli jste, že...?
Ředkev je jedna z nejstarších rostlin, které byly kdy vypěstovány. Na rozdíl od toho ředkvička, jak ji známe dnes, byla vyšlechtěna až někdy v průběhu 16. století.