Kultura a styl

Svátek zamilovaných si skvěle užijete i doma. Připravte si nezapomenutelný den koronaviru navzdory

Udělejte si doma tu pravou zamilovanou atmosféru

autor

Erika Tomanová

13. února 2021

 
FOTO / Depositphotos
Svátek zamilovaných je za dveřmi. Někdo ho miluje, jiný ho nesnáší. Ať už patříte na jednu nebo druhou stranu barikády, svátek si můžete užít jednoduše s dobrým jídlem a s pohodou. Tu můžete vytvořit doma, všem koronavirovým opatřením navzdory.
Reklama

Někteří považují svátek svatého Valentýna za importovaný zvyk, jiní za dobrou příležitost, kdy lze projevit lásku svému partnerovi. 

Proč právě sv. valentýn?

Podle jedné z legend to byl kněz Valentýn, který tajně oddával mladé páry, a to i přes zákaz vládce Říma Marca Aurelia Claudia II, který zakazoval svým vojákům, aby se ženili. Obával se totiž toho, že zůstanou u svých rodin a nepůjdou bojovat.

Svátek zamilovaných je příležitost, jak dát najevo svoji lásku

Za neuposlechnutí rozkazu byl kněz Valentýn zatčen a popraven právě 14. února roku 296. Ve vězení se prý Valentýn zamiloval do žalářníkovy dcery a před smrtí jí stihl tajně poslat milostné přání. A tak vzniklo první valentýnské přáníčko.

Začněte den s úsměvem

I stovky let poté máme tak příležitost vyjádřit náklonnost blízké osobě. Udělejte si tento den příjemný a laskavý a začněte hned ráno s úsměvem. Připravte si kávu ozdobenou srdíčkem, čaj oslazený medem nebo hezky naaranžujte celou snídani. Marmeládou snadno namalujte srdíčko přímo na chleba nebo kečupem na talířek. A nezapomeňte vyměnit pyžamo či tepláky za elegantnější, ale stále pohodlné oblečení. 

Udělejte si krásný den

Nebojte se partnera či partnerky zeptat, co by mu udělalo největší radost a podle toho si valentýnský den společně naplánujte. Vždyť radost není jen o překvapeních a drahých dárcích. Můžete ho třeba celý společně strávit v posteli, vypravit se na výlet nebo si pustit hezký film.

Večerní valentýnské menu

Na večer si rozhodně připravte něco dobrého na zub. Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Spokojené bříško i mlsný jazýček navodí tu správnou atmosféru a pohodu. 

Nezapomeňte na osvědčené suroviny

Dobrou atmosféru může navodit řada přírodních potravin. Pár jsme jich pro vás vybrali.

 • zázvor
 • šafrán
 • jahody
 • granátové jablíčko
 • ústřice
 • chilli papričky
 • chřest
 • banán

Nebojte se improvizovat. I naši předci využívali přírodní produkty, které barvou a chutí navozovaly erotickou atmosféru.

Udělejte si zapečené jednohubky

 • chipsy 
 • sýr Brie
 • sušená rajčata (nakrájená na kostičky)
 • prosciutto

Každý chips poklademe plátkem sýra a dáme na 180 stupňů na pár minut zapéct do trouby, dokud se nám sýr nerozpustí a brambůrka nezezlátne.
Na zapečené brambůrky dáme trochu sušených rajčat a stočený kousek šunky prosciutto.

Dort ve tvaru srdce

Jestliže se v kuchyni pohybujete jako ryba ve vodě, co třeba svému drahému upéct valentýnský dort ve tvaru srdce potažený červeným marcipánem, na němž bude napsáno i jeho jméno? Milujete-li s partnerem sladké, je pro vás tento valentýnský dárek to pravé ořechové. Toto sladké překvapení můžete zařadit i jako poslední chod valentýnské večeře při svíčkách. 

Romantika se svíčkou

Co by to bylo za romantiku bez svíček? Ve valentýnské výzdobě by rozhodně neměly chybět. Pro navození atmosféry úplně postačí bílá čajová svíčka v průhledné skleničce, kolem níž bude uvázána pěkná stuha, mašle nebo na růžovo obarvený jutový provázek. Takto snadno a levně vykouzlíte krásnou dekoraci. Opravdu romanticky pak působí plovoucí svíčky, které dáte do nějaké širší nízké vázy nebo okrasné číše s vodou. Umístit je můžete na stůl, nebo pokud chystáte romantickou koupel, nechte je plavat v napuštěné vaně.

Malý dárek potěší

Darujte svým milovaným malý dáreček. Nemusí jít nutně jen o milovaného partnera či partnerku, ale třeba o maminku, tatínka, dceru či syna. Zkrátka obdarujte na Valentýna toho, kdo je vašemu srdci blízký.

Další zajímavé články