Glykemická dieta je moderní způsob hubnutí, kdy nebudete své tělo týrat nesmyslnými zákazy a příkazy, ale u které můžete shodit nadbytečné kilogramy snadno a rychle.
Dieta s nízkým glykemickým indexem je celá založena na konceptu glykemického indexu (GI). Studie prokázaly, že dieta s nízkým glykemickým indexem má za následek nejen úbytek hmotnosti, ale i další zdravotní přínosy.
Co je glykemický index?
Glykemický index (GI) udává, jak rychle organismus využije z potraviny glukózu. Index zavedl již v roce 1981 doktor David J. Jenkins, který zkoumal proč některé potraviny zvyšují razantně hodnoty cukru v krvi a jsou tudíž nevhodné pro diabetiky. Vytvořil index, podle kterého se určí, které sacharidy se vstřebávají rychleji a které se naopak vstřebávají pomalu.
- Potraviny, které mají nízký glykemický index, tj. do 55 bodů, zvedají glykémii pomalu, nenastává po nich brzy hlad. Jsou vhodné nejen pro diabetiky, ale i při držení diety. Po jejich konzumaci se neukládá v těle tolik tuků.
- Potraviny se středním GI (56 - 69) zvedají glykémii středně rychle.
Potraviny s vysokým GI (nad 70) zvedají glykemii rychle, nejsou vhodné pro diabetiky a při hubnutí. Často se ukládají v organismu ve formě tuků.
Co způsobuje konzumace potravin s vysokým GI
Jestliže budete dlouhodobě konzumovat přemíru potravin s vysokým glykemickým indexem, podpoříte tím ukládání tuků v těle. S tím souvisí i vyšší riziko vzniku srdečně-cévních chorob, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny (zejména prsu a střev).
Potraviny s vyšším GI působí negativně i na množství cholesterolu v krvi. Nárazové vzestupy hladiny krevního cukru snižují množství HDL (hodného) cholesterolu a naopak zvyšují hladinu LDL (špatného) cholesterolu v krvi. To může přerůst i v tvorbu krevních sraženin a z toho plynoucí nebezpečí infarktu či mrtvice.
Glykemická dieta v praxi
Jak sám název diety napovídá, je hubnutí podporováno potravinami se správnou hodnotou glykemického indexu. Z jídelníčku jsou vyřazeny nevhodné potraviny s vysokým indexem a naopak se konzumují potraviny s indexem nízkým. Ty totiž nemají příliš velký vliv na hladinu krevního cukru a my po jejich konzumaci nepociťujeme chuť na sladké nebo tučné jídlo.
V zásadě platí, že povolené jsou potraviny s glykemickým indexem od 1 do 100. Navíc můžete jíst takzvané "hubnoucí" potraviny. Za takové potraviny jsou označovány různé druhy ovoce a zeleniny, které mají dokonce minusové hodnoty a podporují tak hubnutí. To jsou třeba všechny odrůdy zelí, chřest nebo jahody.
Co můžete jíst
Výživě budete muset věnovat mnohem více času. A to nejenom při nákupu, ale při vaření. Konzumovat byste měli především čerstvé a nezpracované potraviny, jakou jsou ryby, maso a kvalitní tuk. Doporučené potraviny s GI menším než 35 jsou celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce a zelenina, sójové výrobky, ryby a libové maso nebo mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku.
Na co si dát pozor
Naopak mezi potraviny, které hladinu cukru zvednou příliš rychle a blokují spalování tuků a které jsou plné škrobů a cukru, patří výrobky z bílé mouky, brambory, rýže, sladkosti, slazené nápoje, hotová zmrazená jídla a pokrmy z rychlého občerstvení. Zapomeňte na slazení, na bílou mouku nebo na oblíbený med.
Tělo si rychle zvykne
Tělo se rychle přizpůsobí novému režimu a kilogramy jdou dolů. Navíc zvýšený příjem vlákniny i tělo efektivně detoxikuje. A jako u každé redukce hmotnosti, nezapomeňte na pravidelný pohyb!