Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z následujících možností, vždy je nutné vybrat kvalitní a čerstvý produkt. Spoléhejte na osvědčené značky a kontrolujte dobu trvanlivosti. Ještě v obchodě zkontrolujte neporušenost obalu, datum spotřeby, ale třeba i kvalitu použitého obalového materiálu.
Jakmile ho přinesete domů, je potřeba ho také správně skladovat. Čerstvé droždí se musí uskladnit v chladném prostředí s maximální teplotou od 1 do 8 °C. Při těchto teplotách totiž droždí není aktivní a dokáže si uchovat kvalitu a čerstvost až do data spotřeby. Instantní droždí lze skladovat mimo lednici, a to až dva roky.
Čerstvé droždí
Pekařské droždí obsahuje živé kvasinky, které se živí cukrem, jež přeměňují na oxid uhličitý, a tím dodávají vaší vánočce nadýchanou strukturu. Čerstvé droždí je krémové, plné typické vůně a při stisknutí se drolí. Naopak příliš "gumové", tvrdé nebo poprskané droždí už mnoho slávy neudělá, jelikož obsahuje staré mrtvé kvasinky, a ty už vaši vánočku nenakypří.
Sušené droždí
Instantní droždí je snadnější na skladování a obsahuje dehydratované čerstvé droždí, které je zbavené vody. Použití je stejně snadné, možná i snadnější, ovšem nelze ho použít například při přípravě pomazánek a dalších receptů, které počítají s čerstvým droždím. Používá se pouze na pečení. Na rozdíl od čerstvého droždí se přimíchává přímo do sypkých ingrediencí a není potřeba z něj připravovat kvásek. Těsto ovšem musíte opravdu dobře zpracovat, aby vykynulo jak má.
Lahůdkové droždí
V regálech můžete také najít neaktivní droždí lahůdkové, které je ovšem zbaveno schopnosti kynout. Živé kultury jsou záměrně deaktivovány teplem a k pečení tento druh droždí tudíž není vůbec vhodný. K čemu ale vhodný je, je dochucování pokrmů teplé i studené kuchyně. Dají se z něj udělat skvělé pomazánky a využívají ho i vegetariáni, vegani a všichni ti, kteří praktikují alternativní způsoby stravování. Chutí se totiž velmi podobá sýru, proto je někdy nazýváno též "veganským parmazánem". Může se použít i jako skvělé zahušťovadlo do polévek a omáček, které dodá pokrmu výraznější chuť a navíc je bezlepkové.
Vánočka z kvasu
Vánočku si ale můžete připravit rovněž z domácího pšeničného kvasu. Trvá to mnohem déle, než upéct klasickou vánočku z drožďového kvásku, ale rozhodně to za to stojí. Má totiž mnohem plnější chuť a vůni a navíc o dost déle vydrží. Nemusíte se tudíž bát, že by vaše vánočka byla třetí den už úplně vysušená. Těsto na kváskovou vánočku je trochu tekutějšího charakteru, takže se s ním musíte naučit pracovat, ale i to se dá zpočátku vyřešit kameninovou formou.
Zdroj: kupi.cz, maskrtnica.cz.