Kultura a styl

Není máslo jako máslo. Čím se od sebe liší čerstvé a stolní, proč je lepší přepuštěné a jaké výhody má hnědé máslo

Chutě jednotlivých druhů másel se od sebe liší

autor

Jitka Wolfová

07. března 2022

 
FOTO / Unsplash
Máslo v jakékoliv podobě se vyskytuje téměř v každé české domácnosti. Nedovedeme si bez něj představit čerstvý chléb, ale ani většinu receptů. Péct a vařit bez másla lze, ale když naopak kousek másla přidáte i do receptu, kde původně nemělo být, dodáte mu na jemnosti a příjemné mléčné chuti. Jaké jsou druhy másla a které se hodí do jakých pokrmů?
Reklama

Dovedete si představit krajíc čerstvého a ještě teplého chleba bez kousku másla, které se na něm po chvilce začne roztékat? A chutnalo by kuře tak, jak má, kdybyste na něj před pečením nepoložili pár plátků másla? A co třeba palačinky? Přidáváte do těsta trochu rozehřátého másla? Bez něj by to zkrátka nebylo ono, viďte. Pak také záleží, jaký druh másla použijete. Zda stolní, čerstvé, přepuštěné, ghí nebo hnědé. Možností je ale daleko více. Pojďte se s námi na ně podívat.

Pravé máslo musí být čistě přírodní

Každé máslo, ať už má jakýkoliv název, který obsahuje slovo "máslo", musí být podle české legislativy vždy vyrobeno pouze z mléka a musí obsahovat minimálně 80 % mléčného tuku. Některá másla ho však obsahují dokonce i více, někdy až 86 %, jak uvádí na svém webu ferpotravina.cz. Jakékoliv další přísady jsou přísně zakázány. Proto pravé máslo nesmí obsahovat barviva, stabilizátory, zahušťovadla, zvýrazňovače chuti, nebo jakékoliv konzervanty.

Čerstvé máslo

Čerstvé máslo může být na českých pultech pouze 20 dní od data, kdy bylo vyrobeno. Tuto informaci byste měli najít na obale másla společně s informací, že se jedná o čerstvé máslo. Obecně však lze říci, že čerstvé máslo ve velkých obchodech a supermarketech najdete spíš výjimečně. Jeho výrobě a prodeji se věnují spíš farmáři a prodejny zdravé výživy.

Stolní máslo

Naopak stolní máslo najdete v každém obchodě. Je to máslo, které bylo skladováno déle než 20 dní, ovšem ne déle než jeden rok, a to při teplotě -18°C. Od data vyndání z mrazírenského skladu se pak smí stolní máslo prodávat maximálně 20 dní (stejně jako čerstvé máslo). Na obale másla to poznáte tak, že je většinou uvedeno datum výroby a zároveň datum vyskladnění ze skladu, jak uvádí web apetitonline.cz.

Solené nebo nesolené?

U nás se solené máslo tolik nepoužívá tolik, co v zahraničí, ale na pultech jej můžete objevit úplně běžně. Podle online magazínu thespruceeats.com závisí rozhodnutí zda použít solené nebo nesolené máslo na tom, k čemu jej chcete použít. Nesolené máslo, tedy běžně kupované máslo, vám dává úplnou kontrolu nad vyvážením chuti, je ideální pro pečení i do pomazánek. Oproti tomu slané máslo vám ušetří krok navíc, jelikož v sobě již sůl obsahuje. Proto pokud ho použijete při pečení sladkých moučníků, špetku soli již nepřidávejte. Slané máslo také vydrží v lednici o dost déle.

Přepuštěné máslo nebo ghí?

Přepuštěné máslo a ghí jsou si velmi podobné, a někdy jsou dokonce i zaměňovány, ovšem nejedná se o identický druh másla. V případě přepuštěného másla se máslo vloží do kastrůlku a vaří se do okamžiku, kdy se začne odpařovat voda, oddělí se mléčná sušina a klesne na dno. Tuk se scedí, slije do připravených čistých a suchých uzavíratelných nádob a uloží. Na rozdíl od přepuštěného másla se máslo ghí nescedí v okamžiku, kdy mléčná sušina klesne ke dnu, ale vaří se dál, aby sušina lehce zkaramelizovala. Máslo ghí se tím stane mnohem chutnější s karamelovo-ořechovou příchutí. Pečení na másle ghí je navíc mnohem zdravější, protože se díky absenci vody na pánvi nepřepaluje.

Hnědé máslo

Podle the spruceeats.com je hnědé máslo neboli "beurre noisette" druh přepuštěného másla, které se používá ve francouzské kuchyni, kde se snoubí se slanými i sladkými jídly. Ve francouzštině se název překládá jako lískové máslo, což naznačuje jeho ořechovou a opečenou chuť i vůni. Jedinou složkou hnědého másla je nesolené máslo a klíčem k úspěchu je především správná technika jeho výroby. Proto jakmile máslo získá karamelový odstín a začne vonět, je připraveno k sejmutí z pánve či kastrůlku a slití. Od voňavého karamelového másla je však jen krůček k připálenému máslu, které už mnoho parády neudělá.

Zdroj: ferpotravina.cz, apetitonline.cz, thespruceeats.com.

Další zajímavé články