Pití

Alkohol a hubnutí. Co dělat, abyste z drinků nepřibrali ani gram

Alkohol a hubnutí bohužel nejde moc dohromady

autor

Erika Tomanová

03. prosince 2020

 
FOTO / Depositphotos
Alkohol je součástí našich životů už od pradávna. Láhev vytahujeme většinou tehdy, když se koná oslava, přijde návštěva nebo si skleničku dopřejeme jen tak po náročném dni. Příležitostí je zkrátka nepočítaně.
Reklama

Podle výživových poradců je alkohol jednou z největších překážek hubnutí. Ano, je to tak. Po alkoholu se tloustne. A nejde jen o to, že sklenka dobrého drinku může být i pořádná kalorická bomba. Na druhou stranu se však nemusíte alkoholu zříkat úplně. Pokud si chcete uhlídat svou linii, měli byste vědět, že mírné pití alkoholu má množství zdravotních výhod.

Nezapomínejte, že alkohol obsahuje prázdné kalorie

Mírně znamená jeden nápoj denně u žen a dva nápoje denně u mužů. Abychom byli přesnější, tak jeden nápoj denně znamená: 0,5 litru piva, 1,5 dcl vína nebo 0,5 dcl tvrdého alkoholu Pokud si chcete uhlídat svou linii, tak byste tuto hranici neměli nikdy překročit. Takže zásadní doporučení je, pít vždy s mírou.

Vybírejte méně kalorické nápoje

Pokud se snažíte zhubnout a kontrolujete kalorie v každé potravině, měli byste je kontrolovat i u alkoholických nápojů. Sáhněte po těch, které mají méně kalorií a obsahují méně cukru. Například rum, vodka a tequila mají přibližně 100 kalorií při objemu 0,5 dcl.

Pokud vám přijdou příliš ostré, tak je můžete smíchat se sodou, vodou nebo perlivou minerálkou s nízkým obsahem kalorií. Víno obsahuje přibližně 125 kalorií na 1,5 dcl a šampaňské přibližně 95 kalorií. Pozor na míchané drinky. Jsou sice chutné, ale i pořádně kalorické. Například oblíbená Margarita má asi 275 kalorií a obsahuje 36 g sacharidů a Piña colada dokonce 340 kalorií.

Co funguje

V případě, že nechcete přibrat, volte bílé suché víno. Určitě ale nevynechávejte žádné jídlo. To odborníci nedoporučují ani v případě, že máte před sebou alkoholovou noc. Alkohol totiž představuje jen prázdné kalorie a žádné živiny.

Pokud nechcete přibrat, vždy platí zásada zdravého a pravidelného stravování i pitného režimu. A jedním z nejméně kalorických alkoholických nápojů je právě bílé víno. Což ovšem neznamená, že se dá pít neomezeně. Pochopitelně i tady platí, čím více ho naředíte vodou, tím lépe.

Zkuste varianty bez alkoholu

Možná vás to neosloví, ale i to je cesta. Nealko pivo má přibližně o třetinu méně kalorií než běžná desítka. Volte ovšem nedochucované varianty. 

Účinky na naše zdraví

Některé studie prokazují, že pravidelná denní dávka malého množství alkoholu má příznivé účinky na naše zdraví. Rozumné množství tedy může být i prospěšné. 

Kardiovaskulárnímu systému prospívá zejména bílé a červené víno. Pozitivní účinky na hladinu cholesterolu se pak přisuzují pivu, které obsahuje látky podporující tvorbu HDL, tedy tzv. hodného cholesterolu, a potlačují tvorbu záporně působícího cholesterolu. Zdraví prospěšná dávka alkoholu je však pouze sklenička denně.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články