Pití

Jak vybrat ten správný přípitek ke štědrovečerní večeři

Slavnostní chvíle si žádá slavnostní přípitek

autor

Erika Tomanová

23. prosince 2020

 
FOTO / Depositphotos
Vánoce už se pomalu blíží. A i když budou letos kvůli pandemické situaci tak trochu jiné, kouzelná atmosféra se nám i tak pomalu vkrádá do duší a my přemýšlíme, jak co nejlépe připravit sváteční tabuli. A k té kromě jídla patří i dobré pití. Víte, jak správně vybrat slavnostní přípítek i další pití?
Reklama

Není od věci mít s dostatečným předstihem jasno o tom, které nápoje se objeví na vaší štědrovečerní tabuli. Vyhnete se tak zmatkům a v klidu si dopřeje tu pravou vánoční pohodu. Než se však vrhneme na doporučení, co za alkohol podávat ke kaprovi s bramborovým salátem, podívejme se, co se ke štědrovečerní tabuli servírovalo v minulosti. 

Trochu historie

Vánoce jsou křesťanským svátkem, který oslavuje narození Ježíše Krista. V historii tedy měla na podobu štědrovečerní večeře velký vliv katolická církev, která konzumaci alkoholu na Štědrý den zakazovala. Lidé však tento zákaz často obcházeli tím, že se hostina konala již 23. prosince. A čím že si to tedy lidé ve středověku připíjeli? Nad kaprem to nebylo, neboť ten se společně se salátem u nás dostal na štědrovečerní tabuli až někdy mezi světovými válkami. Hlavním chodem byl do té doby nejčastěji houbový kuba, ke kterému se podávalo pivo, ovocné destiláty a později také punč. 

Když se objeví první hvězda

Vánoční příběh v Betlémě započal příchodem hvězdy, známé ocasaté komety, kterou vídáme nad každým lidovým betlémem. Proto i většina rodin usedá ke svátečnímu stolu, když se na obloze objeví první hvězda. A každý, kdo držel poctivě půst, si zaslouží odměnu v podobě lahodného přípitku u štědrovečerní hostiny. Tento rituál, kdy celá rodina zasedne ke stolu a následně hlava rodiny pronese přípitek s přáním toho nejlepšího k svátkům a do nadcházejícího roku, většinou doprovází šumivá vína. 

Druhé cinknutí skleniček

U nás v Česku už tradičně servírujeme rybí polévku, smaženého kapra a bramborový salát s majonézou. Protože jídlo je samo o sobě dost těžké, znalci doporučují spíše lehčí vína typu veltlín, nebo ryzlink. Vedle nešlápnete ani s rulandským či neuburským. 

Co vybrat k cukroví

Sladká tečka, která se neodmyslitelně pojí s Vánoci, je cukroví. Když se sejdeme okolo vánočního stromku, stůl nezůstává prázdný a podle chuti každé rodiny jsou zde perníčky, vanilkové rohlíčky, úlky, linecká kolečka a mnoho dalších dobrot.. Ke sladkému mlsání se perfektně hodí chuť portského a sherry. A někde slouží jako sladká tečka domácí vaječný koňak, který k vánočním svátkům také patří.

Nezapomeňte, že...

Nezapomeňte, že pokud si hlídáte-li linii, měli byste se i na Štědrý den držet s alkoholem zpátky. Jednotlivé chody i množství vypitého alkoholu by mělo být přiměřené. Pokud se budete cítit po večeři přecpaní, nemusíte věšet hlavu. Dejte si štamprličku nějakého kvalitního destilátu na slehnutí. S vaší váhou by jeden nedietní den neměl příliš zamávat. Daleko horší je, když budete v přejídání pokračovat během zbytku vánočních svátků. I když v tomto případě zase budete mít jasno s tradičním novoročním předsevzetím. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články