Pití

Budete překvapeni, co se stane, když vyloučíte mléko z jídelníčku. Vaše tělo se promění už za tři dny

Tři dny bez mléka postačí, aby se vám zlepšilo trávení

autor

Erika Tomanová

05. února 2021

 
FOTO / Depositphotos
Od dětství slýcháme, že bychom měli pít mléko, neboť obsahuje vápník důležitý pro kosti a zuby. Je to ale pravda? Jak je to s konzumací mléka doopravdy? Měli bychom ho pít pravidelně, nebo se mu raději vyhnout obloukem?
Reklama

Uvádí se, že sklenice mléka denně dokáže pokrýt až 30% denního příjmu vápníku. Statistiky ale také naznačují, že velké množství populace má problémy s trávením laktózy. I proto je mléko pro mnoho lidi naprosto nevhodné. Panuje obecně rozšířený názor, že mléko je důležité pro silné kosti. Existují však i názory, že obsah proteinů překyseluje tělo a tolik důležitý vápník je z něj pak naopak ještě více vylučován.

Pít, či nepít?

Na jedné straně se o mléku mluví jako o prospěšné potravině pro naše tělo. Ale na straně druhé se s každodenním pitím mléka spojují i ​​jistá rizika.

O pití mléka panuje plno mýtů a polopravd

S přibývajícími léty se totiž v našem těle snižuje produkce enzymu laktáza, který se podílí na štěpení laktózy. Naše tělo tak s přibývajícími léty nedokáže mléko zpracovat, v důsledku čehož můžeme pociťovat nemalé zdravotní problémy.

Co se stane, když vyloučíme mléko z jídelníčku

Hned na úvod musíme říci, že názory odborníků se velmi liší v tom, zda mléko a mléčné produkty z jídelníčku úplně vyřadit nebo ne. Můžete si to však na sobě ověřit. Pokud se vzdáte mléka a mléčných výrobků byť jen na 3 dny, tak můžete pozorovat nemalé změny.

Zlepší se vám trávení

Jak jsme psali výše, s věkem má naše tělo problém s odbouráváním laktózy, proto pokud se rozhodnete mléko z jídelníčku vyřadit, tak můžete pozorovat zlepšení trávení. Mléko nadměrně zatěžuje trávicí orgány.

Je totiž známo, že naše tělo má velké problémy se štěpením laktózy. Pokud si tedy dáme k něčemu mléčnému ještě i škrob (například oblíbený chléb se sýrem nebo jogurt s ovocem), tak můžeme mluvit o nadměrném zatížení organismu.

Zlepší se vám pokožka

Mléko má nemalý vliv i na hormony, které mohou zvyšovat produkci kožního mazu, také mohou podporovat rozvoj zánětu pokožky apod. Po vysazení mléka ze stavy se může vaše pleť rapidně zlepšit.

Nastartujete hubnutí

Mnoho mléčných výrobků obsahuje i vyšší procento tuku, proto pokud se ho rozhodnete vzdát, můžete začít hubnout. Litr plnotučného mléka obsahuje 2670 kJ, což je takové množství energie, které obsahuje vydatný oběd.

U polotučného mléka, které pije většina lidí, to vypadá s tuky, a tedy i energií, už mnohem méně dramaticky: litr obsahuje 1990 kJ, u nízkotučného 1548 kJ.

Čím nahradit mléko ve stravě?

Rozhodli jste se vzdát kravského mléka a mléčných výrobků - a co teď? Čím nahradit kravské mléko v ranní či odpolední kávě? I v tomto mají odborníci jasno. Namísto kravského mléka můžete sáhnout po různých alternativách, jako je kokosové mléko, sójové mléko, mandlové mléko apod. A jak svému tělu doplňovat dostatek potřebných vitamínů a především vápníku? Nejlepší jsou potraviny, které obsahují vápník, ale i vitamín K a vitamin D, který podporuje vstřebávání vápníku. Jde především o brokolici, ořechy, vejce, mák, sóju, lososa, špenát.

Pokud si bez mléka neumíte představit život, dejte přednost kysaným produktům, acidofilní mléko, podmáslí, zákys, kefír, probiotické jogurty či nepasterizovanou brynzu, které mají prokazatelný pozitivní vliv na imunitní systém organismu.

Věděli jste že...?

Pokud potřebujete doplnit vápník, měli byste konzumovat mák. Ten totiž disponuje největším množstvím vápníku ze všech potravin.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články