Pití

S cukrovkou vám může pomoci nápoj, který si doma připravíte za pár minut

V České republice bylo koncem roku 2020 evidováno asi 1 050 000 diabetiků

autor

Klára Sanders

17. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Diabetes neboli cukrovka je označení pro skupinu nemocí, které se vyznačují zejména zvýšenou hladinou krevního cukru. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších nemocí na světě a postihuje všechny věkové kategorie. Kromě užívání léků a dodržování určitého životního stylu můžete vašemu tělu ještě pomoci nápojem, který dokáže dát zvýšené hladiny cukru v krvi do pořádku.
Reklama

V České republice bylo koncem roku 2020 evidováno asi 1 050 000 diabetiků a tento počet se zvyšuje každým rokem o 5 - 6%. Diabetes neboli cukrovka je porucha metabolismu, kdy lidský organismus neumí správně přeměňovat cukr v krvi a jeho hladina se pak neúměrně zvyšuje. Tehdy se hovoří o hyperglykémii, která je způsobena vadnou produkcí inzulínu a jeho nedostatkem v organismu. Aby tělo mohlo správně přeměňovat glukózu, která mu dodává energii, potřebuje organismus právě inzulín - hormon, vytvářející se ve slinivce břišní. 

Pokud trpíte cukrovkou, pravděpodobnou příčinou může být nadváha, genetika, užívání některých léků, zvýšená produkce některých hormonů, zvyšujících hladinu glukózy v krvi či zánět slinivky břišní.

Nápoj, který zatočí s cukrovkou

Udělejte si v pohodlí domova nápoj, který vám dopomůže snížit hladinu krevního cukru na normální hodnoty. Jeho příprava je velmi jednoduchá.

Potřebné ingredience

  • zelené jablko
  • dvě mrkve
  • 150 g špenátu
  • dvě stopky řapíkatého celeru

Jablka jsou celkově vhodná pro diabetiky, obsahují hodně vlákniny, draslík a vitaminy. Špenát patří mezi listovou zeleninu, která podle výzkumníků zlepšuje inzulínovou citlivost a přispívá ke stabilitě hladiny glukózy v krvi. Prospěšný je i celer, který obsahuje glykokvín, tedy látku s podobným účinkem jako inzulín, která snižuje hladinu cukru v krvi.

Postup přípravy

Mrkve a jablko omyjte a oloupejte. Nezapomeňte z jablka odstranit semena. Potom dejte všechny suroviny do mixéru a rozmixujte. Máte chutný nápoj, který je navíc i léčivý. Abyste jeho účinky využili na maximum, užívejte nápoj každé ráno na lačno. Výsledkem by měla být snížená hladina cukru v krvi a hypertonikům by se měl současně snížit i krevní tlak. A co je hlavní, uděláte něco pro zdraví.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články