Pití

Zhubněte s receptem starým jako lidstvo samo. Budete překvapeni, jak skvěle funguje

Zázvorová voda má skvělé účinky

autor

Erika Tomanová

03. června 2021

 
FOTO / Depositphotos
Nevypadá příliš lákavě, ale jeho chuť je nezapomenutelná. Řeč je o zázvoru. Jedni ho milují, druzí nenávidí. Nejčastěji po něm sáhneme, když jsme nachlazení a nastrouháme si ho do čaje. Zázvor toho ale umí mnohem víc a my vás o tom teď přesvědčíme.
Reklama

Zázvor je nejen chuťově nezapomenutelný, ale i velmi zdravý. Dá se využít mnoha způsoby, ať už si ho budeme chtít přidat do jídla nebo do pití.

Zázvor vám pomůže zahnat chutě

Jemně okořenit si s ním můžeme maso při nakládání, připravit si mrkvovou polévku se zázvorem nebo banány pečené na zázvoru. Číňané a Indové si na pokrmech, v nichž figuruje zázvor, pochutnávají dnes a denně.

Výjimečné koření

Zázvor může být nejen výjimečným kořením, ale i zázračným lékem na mnoho obtíží od nevolností přes nachlazení až po pálení žáhy nebo nadýmání. Díky tomu, že prohřívá organismus můžeme jeho konzumací podpořit spalování a hubnutí může být účinnější.

Pokud se tedy snažíte shodit přebytečné kilogramy, neváhejte pravidelně sáhnout po zázvoru a dopřejte si ho jako součást jídla nebo jako čaj či limonádu.

Hubněte se zázvorem

Zázvor zrychluje metabolismus, zlepšuje hospodaření se živinami a pomáhá orgánům detoxikovat tělo. Stimuluje vylučování pankreatických enzymů a žaludečních šťáv a tím celkově zlepšuje trávení. Navíc, po vypití zázvorové vody, se budete cítit déle sytější, budete mít vyváženou hladinu cukru v krvi a přestane vás honit mlsná. 

Zlepšuje cirkulaci krve

Zázvor má vysoký obsah hořčíku a zinku, na něž často zapomínáme. Ty zlepšují cirkulaci krve a pomáhají snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu.

Draslík zase reguluje krevní tlak a snižuje možné riziko vzniku cévní mozkové příhody. Reguluje také rovnováhu tekutin v těle.

Jak si připravit zázvorovou vodu

Jsou dva možné způsoby přípravy. Buď si zázvor vyluhujete nebo odšťavníte a poté šťávu zředíte.

Budete potřebovat:

  • 10 dkg zázvoru
  • 5 čajových lžiček medu
  • 1 citrón
  • 1 l vody

Zázvor nastrouhejte, přidejte med a šťávu z citrónu. Vše zalijte litrem horké vody. Pozor, aby nebyla vroucí. Nechte odstát alespoň 5 hodin, nejlépe přes noc v ledničce. Ráno si můžete zázvorovou vodu ohřát nebo ji vypít studenou.

Pokud máte odšťavňovač, zázvor a citrón odšťavněte, přidejte med a vše nalijte do čisté uzavíratelné sklenice. Ráno si můžete přidat šťávu do horké nebo studené vody či bylinkového čaje.

Náš tip

Pokud chcete zhubnout, před jídlem žvýkejte tenký plátek zázvoru. To vám pomůže při regulaci metabolismu, zároveň stimulujete trávení.

Další zajímavé články